Saunalahti teki taas härskin tempun.
Vuosia sitten kaikkiin Saunalahden liittymiin kytkettiin yllättäen ja pyytämättä AlleEuronPäivät palvelu jolla puhelut tavallisiin numeroihin maksavat enintään 99 snt/pvä
Nyt on sitten tulut maksun aika. Saunalahti ilmoitti että 1.4.15 alkaen se maksaakin 1,99e/kk. Tämähän on täysin laitonta että asiakkaille annetaan ensin ilmaiseksi joku palvelu ja sitten aletaan laskuttaa siitä. Toki asiakas voi sen itse irtisanoa mutta lain mukaan tämän kuuluisi mennä niinpäin että se loppuu kaikilta ja jotka haluavat saavat sen tilata erikseen uudelleen.
Saunalahti kerää tällä tempulla ihan tyhjästä 35-40 MILJOONAA euroa vuodessa.
Ennemmin jo kaikile asiakkaille pakkomyytiin nettiliittymä vaikkei sitä tarvitsikaan ja kk-hintaa korotettiin. Sitä ennen alettiin laskuttaa laitonta maksua paperilaskusta.
Ja sitten vielä kaiken lisäksi liki kaikkiin Saunalahden liittymiin kuuluu nykyään mainostenvastaanottopakko. Itsensä voi ostaa siitä vapaaksi euron-parin kk-maksulla.
Eikös kuluttajalle ole oikeus kieltää markkinointi ihan ilman mitään maksua lain perusteella. SL vie kuluttajaa kuin pässiä narussa.
https://yhteiso.elisa.fi/t5/Tiedotteet/AlleEuronPäivät-lisäpalvelu-uudistuu-1-4-2015/td-p/429345
Mistä niitä miljoonia oikein tulee?
Saunalahti vedättää asiakkaitaan kunnolla
7
162
Vastaukset
- harskia_toimintaa
Niin näyttää tekevän tässä eräs tapaus.
Omaiseni kuoli toukokuussa 2014 ja pyysin yhtiöltä loppulaskut ja maksoin ne pois, mutta huomasin maksaneeni liikaa ja pyysin palautusta jonka sain ja kaikki näytti olevan ok. Nyt 8 kuukauden jälkeen lähestyi minua perintätoimisto ulosoton uhalla ja selvittelin asiaa ja jälleen kerran Saunalahti kertoi kaiken olevan ok ja perintä on väärä ja perui ulosottouhan, mutta en tyytynyt tuohon, vaan pyysin Saunalahtea selvittelemään asiaa keskushallinnosta kun olivat tuon ulosmittaus saatavan kirjanneet luottotappioksi ja selvityksen mukaan he ovat laskuttaneet liikaa noin 40 euroa ja ilmoittivat palauttavansa sen.
Opin tästä, että kokeillaan kepillä jäätä, mutta ikävä maku jäi tuosta perinnästä joka saapui sitten 8 kk myöhemmin joka oli aiheeton.
Samaa teki myös DNA ja sekin oli aiheeton noin 540 € eikä sekään ollut korrektia kuolleen ihmisen perikunnalle joka on maksanut laskunsa pois.
Katsotaan mitä seuraa seuraavaksi ja kaikista on skannatut näytöt minulla. - HuonoPalveluPahempiMieli
Kannattaisko lähteä pois Saunalahden asiakkuudesta eikä palata.
Kiitos että kerroitte asiasta meille muille, siitä on pidemmän päälle aina eniten haittaa Saunalahdelle.- eräsulkomaalainen
yksi syy lisää lähteä saunalahdesta, niiden typerien tekstiviestien lisäksi
- heh-heh
Miten se on mahdollista elisan liittymien piti olla täydellinen operaattori kaikilta osin kun niillä näkyy euroskasportit ja discovery :/ Ei mitään sellaista pitänyt olla mikä edellyttää vaihtoa.
- kaksikymmentäyks
Nimimerkki PässiNarussa, ilmoita asiasta kuluttaja-asiamiehelle. Sieltä kyllä tenttaavat Saunalahtea.
Saunalahti ei osaa sähköpostia ja serveri on hidas.
Nytkin koko sähköpostiosoitteen joutuu kirjoittamaan postiin kirjauduttaessa. Tämä vaihtelee ihan itsestään, yleensä kirjoitettava ja sitten joskus ei. Palautelomakkeen löytää hakukoneella, ei Sauniksen sivuilta. Yrittävät vai eksyttää lukemaan tuhatta muuta valitusta, jotta sieltä löytyisi sama ongelma ja vastaus.
Sain kysymyksen lähtemään ja tuli tieto sähköpostiin saapuvasta vahvistuksesta ja vastauksesta. Ei ole näkynyt.- grukhytsopcxz
Niin tämä palsta on kyllä kännykkäliittymiä varten. Netin asioista keskustellaan toisilla palstoilla.
- packanmarjat
grukhytsopcxz kirjoitti:
Niin tämä palsta on kyllä kännykkäliittymiä varten. Netin asioista keskustellaan toisilla palstoilla.
Aivan sama. Saunalahdesta kuitenkin kysymys ja se osoittaa heidän toimintaperiaatteitaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va546848Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k375378Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko985308Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas974897Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin84720Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi194567Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa774553Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html524282Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast704125Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä234115