Tilastokeskus: Asuntojen hintojen lasku kiihtyi

"Vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat laskivat koko maassa keskimäärin 5,0 prosenttia, pääkaupunkiseudulla 5,3 prosenttia ja muualla maassa 4,8 prosenttia edellisestä kuukaudesta. Tiedot ilmenevät Tilastokeskuksen laatimasta asuntojen hintatilastosta, joka perustuu verohallinnon aineistoon."

Huhhuh...aika jäätävää tahtia aletaan mennä.
987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tässä täytyy olla joku virhe! Vasta eilenhän joku kiinteistönvälittäjä kertoi, että kauppojen määrä noussut jopa 20% ja loppuvuosi on pelastettu. Eikä se rommi ole kuulema aikaisemminkaan tullut vaikka tällä palstalla mitä huutelisi.

Äänestä

linkki olisi kiva!

Äänestä

Ihan hyvä arvaus, mutta jospa nyt kuitenkin odoteltaisiin sitä ihan virallista päivitystä. Kyllä se on tänään tulossa, odota kärsivällisesti.

Äänestä

Karmeaakin karmeampaa rommausta mutta kaikkihan tämän jo tiesi. Vai tiesikö?

Äänestä

"Edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna hinnat laskivat koko maassa 1,6 prosenttia. Pääkaupunkiseudulla hinnat laskivat 0,7 prosenttia ja muualla Suomessa 2,3 prosenttia edellisvuodesta."

Äänestä

Ja tässä siis se OIKEA tieto:

"Osakeasuntojen hinnat lähes ennallaan helmikuussa

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen hinnat koko maassa nousivat 0,1 prosenttia tammikuusta helmikuuhun. Pääkaupunkiseudulla hinnat nousivat 0,4 prosenttia, kun taas muualla Suomessa hinnat laskivat 0,2 prosenttia. Edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna hinnat laskivat koko maassa 1,6 prosenttia. Pääkaupunkiseudulla hinnat laskivat 0,7 prosenttia ja muualla Suomessa 2,3 prosenttia edellisvuodesta."

http://www.stat.fi/til/ashi/2015/02/ashi_2015_02_2015-03-27_tie_001_fi.html

On se kyllä hassua miten näiden rommareiden aivot toimivat.

Äänestä
  • Emävales

    Tilastokeskus

    Äänestä

Vanhat rivitalot: Espoo-Kauniainen 3 319 98,4 -0,8 -4,8%

Ihmisasumukseksi jo laskettavan kaasugrillimiehen espoolaisrivari halpeni jokseenkin 15000 euroa vuodessa. Se o joillekin jo enemman kuin mita ovat ymmartaneet maksaa lyhennyksia.
Ostettaessa on uskottu 7 prossan vuosinousuun, eli 21000 arvonnousuun. Totaalirommi siten toteutumattomine arvonnousuodotelmineen 36 000 euroa.
Se on jo aika paljon.

Äänestä
  • Toisaalta vuokra tuollaisesta olisi ollut 20 000 euroa vuodessa, eli vuokraloiseen nähden voittoa edelleen se viisi tonnia. Ja tuokin ilmeisesti se pahiten rommannut skenaario jonka keksit...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ReinoKylmä kirjoitti:

"Vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat laskivat koko maassa keskimäärin 5,0 prosenttia, pääkaupunkiseudulla 5,3 prosenttia ja muualla maassa 4,8 prosenttia edellisestä kuukaudesta. Tiedot ilmenevät Tilastokeskuksen laatimasta asuntojen hintatilastosta, joka perustuu verohallinnon aineistoon."

Huhhuh...aika jäätävää tahtia aletaan mennä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu