Onko ihmiset unohtaneet Kepun suosion syyt?

EXkokoomus

Moni ei tunnu enää muistavan mitä tapahtui nykyisen eduskunnan aikana. Sieltä ei löydy montaa puoluetta jonka voisi sanoa saaneen jotain aikaan. Yksittäisistä politiikoista ahertajia kylläkin riittää.
Keskusta alkoi muuttamaan politiikan suuntaa 2012 vuoden loppupuolella, jolloin keskustelu palasi hieman asiallisempitoisempiin aiheisiin. Keskusta on pyrkinyt saamaan politiikkaan uutta kulttuuria pyrkimällä luomaan asiapitoista keskustelua, keskittymättä liiaksi henkilöihin. Keskustalta löytyy tahtoa ja taitoa tehdä politiikkaa yhteistyössä koko eduskunnan kanssa.
Johtajuus määrää puolueen suunnan. Sipilän tultua Keskustan johtajaksi koko puolueen henki on muuttunut. Kaikki puhaltavat samaan hiileen ja Sipilää arvostetaan todella! Kaikissa puolueissa lähtökohtaisesti ihmiset ovat samanlaisia. Jos ihmisiä ei osaa johtaa, koko puolueen henki on retuperällä. Yhteistä linjaa ei löydy ja päätöksentekö kärsii. Jos tutustuu esim. keskustan lähihistoriaan, näkee todella miten hyvä johtajuus on nostanut puolueen yhteishengen ja tavoitteellisuuden ihan uudelle tasolle. myös puolueen taloutta on laitettu kovalla vauhdilla tasapainoon, sillä sitä se ei ollut edellisen hallituskauden jälkeen.
Poltitiikkaan tarvitaan nyt uudenlaista otetta. Hallitus on saatava ajamaan yhteistä asiaa. Isänmaan edun on oltava ykkössijalla päätöksenteossa. Hallituksessa ei saa olla liikaa eri suuntiin vetäjiä ja toistensa kampittajia. Pääministerin on saatava yhteinen tahtotila ja kuri aikaiseksi. Tämä ei tietenkään ole helppoa tai itsestään selvää Sipilällekään, mutta hänellä on parhaat näytöt johtajuudesta. Johtaja ei saa olla liian provosoiva ja jokotai ihminen, vaan keskustelutaitoa on syytä löytyä, ja ratkaisut pitää löytyä rakentavalla dialogilla. Nämä vaalit eivät ole niinkään vasemmisto vs oikeisto, tai liberaali vs konservatiivi, vaan näyttäisi, että suuri osaa ajaa samoja asioita ainakin vaalipuheissaan.
Toivotaan, että saataisiin toimiva ja suht sopuisa hallitus, joka kykenisi ajamaan Suomen etua, ja saamaan talouden suunnan parempaan. Sipilä on pystynyt tekemään puolueensa sisällä ihmeitä. Yhteenkuuluvuuden tunne, tulevaisuuteen uskominen, yhteishenki kaikenkaikkiaan on huipussaan. Toivotaan, jos Sipilä pääministeriksi tulee, että hän kykenee tekemään tämän myös laajemmassa mittakaavassa. Nykyisin vihaa ja henkilöihin menevää loanheittoa on liikaa niin politiikassa, kuin yksityisessäkin keskustelussa kuten saamme nähdä esim. tämän kirjoituksen palautteista :) jokainen tyylillään. Tässä Sipilän haastattelu 2012 jolloin Juha valittiin puheenjohtajaksi.
https://www.youtube.com/watch?v=g1bj7E5BqMc

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusisuomi

      Asiaa. Itse äänestin viime vaaleissa Perussuomalaisia, mutta tällä kertaa Keskustaa. Persut saa aikaan paljon eripuraa ja riitaa. Yhteistyötahtoa ei tunnu löytyvän. Oikeassa olemisen tarve ja populismi ei kanna pitkälle. Persuissa paljon viisaita ja perehtyviä ehdokkaita. Toivotaan, että tällä kertaa sekopäisimmät jäisivät rannalle. Persut, Kepu, ja SDP on seuraavassa hallituksessa. Paras mahdollinen yhdistelmä.

    • persuskalu

      Persut valtaan nii päästään negeist

    • Isänmaanasialla

      Hyvä "kolumni". Keskusta ja persut hallitukseen!

    • työläis

      Suomesta joutas harventaa puolet puolueista pois. Ajetaan niin samoja asioita. Olet oikeassa. Politiikkaan tarvitaan johtaja joka saa käytöksellään ja maanläheisyydellään kunnioitusta yli puoluerajojen. Henkilönä Sipilä on sellainen, jonka haluaisin työpaikan pomoksi.

    • perkelssön

      Äänestä Keskustaa. Sipiläkortti kannattaa katsoa. Minä uskon että tuo positiivisen pöhinän koko Suomeen. Jos saatais tämä koko maata hyydyttävä apatian ilmapiiri pois, alkaisi tapahtua kummia.

    • juhasi.fi

      Keskusta veret seisauttavaan vaalivoittoon.

    • kiitossk

      Kepu persu sossut. Siinä seuraava hallitus.

    • Väyrysvuokko

      Voiko vitutukseen kuolla? Kysyy Paavo Väyrynen. Tuleva eduskunnan puhemies. Silimät killissä.

    • vuokkoväyry

      Väykkä on makee äijä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      2007
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1480
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1269
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      71
      1107
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      225
      1082
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      974
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      237
      928
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      906
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe