Islam harhauttaa...

rosa-angelina

miksi islam uskoo jeesuksen olevan pelkkä profeetta jonka jälkeen heidän muhamed profeetta tuli? jeesus kuitenkin eli siveämmin ja teki ihmetekoja jne..miksi sitten jeesus ei ole islamin' päähenkilö'? vaan muhamed? siksi että näin jeesuksen jumaluus kielletään..ja näin harhautetaan..jo alussahan oli sana raamatussa. siitä käärmeestä/paholaisesta jotenkin näin ...ja ihminen on polkeva rikki sinun pään..ja sinä olet pistävä häntä kantapäähän..tarkoittaa paholainen tuo synnin jonka jeesus polkee pois...pelastus on ainostaan jeesuksessa..isä poika ja pyhähenki ilman pyhää henkeä usko ei ole elävä..

4

130

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alfa123om222

      Jeesus itse sanoi: Tänään 0-500, ja huomenna 500-1000 ja vielä seuraavanakin päivänä 1000-1500 minun täytyy parantaa sairaita (voittaa syntiä), mutta tänään 1500-2000 ja huomenna 2000-2500 ja vielä seuraavanakin päivänä 2500-3000 minun täytyy kulkea eteenpäin sillä ei ole mahdollista, että PROFEETTA surmataan muualla kuin Jerusalemissa.

      Vuosina 1500-3000 Jeesus todellakin on etupäässä PROFEETTA eikä niinkään synnin voittaja. Danielin kirjan mukaan synnistä piti tulla loppua vuosina 500-1000 ja synnit piti sovittaa vuosina 1000-1500; sen jälkeen tuli ikuinen oikeudenmukaisuus ja nyt on menossa vaihe, jossa näky ja profetia sinetillä vahvistetaan. Eli mitään syntiä ei pitäisi enää olla, vaan ilmainen sovitus armovälineiden välityksellä on tosi helppoa.

      Nyt on Roomalaiskirjeen mukana kamppailu menossa tai alkamassa kuoleman voittamiseksi. Jotta voi palata takaisin jopa kuoltuaan elämään.

    • Kptkprst

      Islam harhauttaa juuri samalla tavalla, tosin äänekkäämmin, kuin muutkin uskonnot. Sekopäitä piisaa.

    • eipahalle

      Islam opettaa valehtelemaan jos siitä on hyötyä Islamille. Länsimaisessa kulttuurissa ja myös monissa muissakin ymmärretään valehtelu jota ei tulisi millään perusteella harjoittaa. Syökö valehtelu uskottavuuden uskonnolta. Eikö tulisi olla rehellinen vaikka siitä olisi itselle vahinkoa.
      Valehtelu Jeesuksesta on selkeästi arvovalta kysymys sekä monet muut kirjoitukset jotka viittaa Raamattuun. Ei Raamattua pitäisi käyttää perusteina ennen kuin on tutustunut siihen perusteellisesti ja ymmärtänyt lukemansa. Islamissa ei tunneta Raamattua nykyäänkin sillä näkökulmat ei sovi Raamatun kanssa yhteen.
      Uskontojen välillä tulisi harjoittaa enemmän ekumeenisia keskusteluja ja sitä kautta katsoa löytyykö yhteistä käsitystä.

      • Kptkprst

        Mitähän keskusteluja? Olet kai nähnyt tv:sta esim islam-illan? Islamilaiset ovat kuin meidän lestadiolaiset, ei mitään mahdollisuuksia sivistyneeseen keskusteluun! Hokevat vain omiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      2262
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      905
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      44
      711
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      44
      687
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      634
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      585
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe