http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/11/06/android-sai-kolmessa-kuukaudessa-51-447-haittaohjelmaa/201241454/66
http://mobiili.fi/2013/10/07/androidilla-miljoonan-haittaohjelman-raja-rikki/
http://www.mpc.fi/kaikki_uutiset/android on virusmagneetti vetaa 999 prosenttia uusista mobiilihaittaohjelmista/a904127
Toki linkit ovat hieman vanhoja, mutta ajankohtaisia!
Mahtaa se jännittää linukshihhuleita, kun surffailevat maailman vaarallisemmalla käyttöjärjestelmällä varustetulla linuks-ydin androidilla, kun puhelinlasku tulee postiluukusta.......†...... kun ei koskaan tiedä, mitä siellä tällä kertaa on......†
http://mobiili.fi/2013/10/07/androidilla-miljoonan-haittaohjelman-raja-rikki/
http://www.mpc.fi/kaikki_uutiset/android on virusmagneetti vetaa 999 prosenttia uusista mobiilihaittaohjelmista/a904127
Toki linkit ovat hieman vanhoja, mutta ajankohtaisia!
Mahtaa se jännittää linukshihhuleita, kun surffailevat maailman vaarallisemmalla käyttöjärjestelmällä varustetulla linuks-ydin androidilla, kun puhelinlasku tulee postiluukusta.......†...... kun ei koskaan tiedä, mitä siellä tällä kertaa on......†
Vastaukset 27
Vanhimmat
Androidilla ei ole mitään tekemistä Microsoftin linuks-anteron kanssa.
Android ei myöskään vuoda mitään. Sehän on tunnetusti turvallinen.
Kyllä on koska linuks antero on linuks jakelu kuten olet sanonut.
Niin, linuks antero on joo. Android taas ei liity mitenkään Microsoftin anteroon ja linuksiin.
Kyllä liittyy, Android on linuks antero tubutin linuks.
Ei tietenkään ole. Missään Androidin sivuilla ei mainta sanallakaan antero tubutin linuksia. Sellaiset antero tubutin linuksit ovat Microsoftiin ja Windowsiin liittyviä juttuja.
Menikös Matille taas jauhot suuhun....hih hih hih hih......†
Hui!
Matin hillittömästi sylkevään suuhun meni jauhojen lisäksi hiiva ja muna (heh heh heh), Kyllä tuosta vielä ihanat pullaposket muodostuu!
Toivottavasti se ei kuitenkaan ole konitohtorin muna......†
Tuollaiset asiatko ne winhihhuleita jatkuvasti askarruttaa?
Ettei vaan nyt jollakin olisi vaihdevuodet menossa on nimittäin tosi sekavia jatkuvasti noi ajatukset/viestit.
Että ihan siis oikeesti tarkistit anroid sivuilta mitä siellä sanotaan sanasta esim antero?
Tarkistitko sinä?
Nyt kävi niin - en voinut sille mitään - kiihotuin tästä viestistä niin, että ruikin windowsille !
Hyvä Seppo !
Linux-ydin (kernel) ja Androidin Javasovellusten ajoympäristö Dalvik eivät ole sama asia. Mitä sille voi jos Javan ajoympäristöt JavaRunTime JRE (Oracle) ja Androidin Dalvik (Google) tökkivät.
"minkäs sille voi..."
"linuks ei ole android...."
...ja seli seli seli seli...†
Menikös taas jauhot suuhun Matille ja Mikalle.....†
Sinulla meni jauhot nenään koska lainauksetkin pätkiä.
Millä tavalla JRE ja Dalvik tökkivät?
Tutustu edes hieman Javan haavoittuvuuksiin. Java on ohjelmointikieli ja ne javakieliset ohjelmat ajetaan omassa ajoympäristössä. Ajoympäristö on virtuaalimoottori joka toimii käyttöjärjestelmän osana. (ei aina välttämättä kiinteänä osana vaan toisinaan se on erikseen asennettava)
Luuletko ettei tähän yhdistelmään voi tulla haavoittuvuuksia?
Kaikissa ohjelmissa voi olla virheitä, ei edes javaohjelmoijat aina tuota virheetöntä ohjelmaa. Olet liian luottavainen sen osaamisen suhteen.
"Tutustu edes hieman Javan haavoittuvuuksiin. Java on ohjelmointikieli ja ne javakieliset ohjelmat ajetaan omassa ajoympäristössä."
Javassa ei niitä haavoittuvuuksia ole. Ajoympäristössä voi olla mutta niitä on melko vähän ja varsinkin sellaisia haavoittuvuuksia joilla olisi merkitystä. Ne ohjelmat kun ei käytä kaikkia toimintoja siitä ajoympäristöstä.
Siis Kyllälähän tuo ihan hyvää on vaikka tais tulla vaahterasiilappia hieman liikaa, ihan hyvää se silti on.
Laita papuja niin lupsuttaakin palemmin.
Mie oon ku se säätidottaja, älllll älllllllll
>http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/11/06/android-sai-kolmessa-kuukaudessa-51-447-haittaohjelmaa/201241454/66
http://www.symantec.com/about/news/release/article.jsp?prid=20110404_03
2010 vintoyssille 286 000 000 haittaohjelmaa eli 783562 haittaohjelmaa päivässä. Tuo siis vuonna 2010 ja tuskin tahti on hidastunut.
>http://mobiili.fi/2013/10/07/androidilla-miljoonan-haittaohjelman-raja-rikki/
Ota tuosta miljoona pois ja loput on vitoysille
http://www.av-test.org/en/statistics/malware/
>http://www.mpc.fi/kaikki_uutiset/android on virusmagneetti vetaa 999 prosenttia uusista mobiilihaittaohjelmista/a904127
Tähän on aikoja sitten todettu haittaohjelmien olevan peräisin epämääräisistä lähteistä eli niistä, joista mikki$-puudelit tapaavat ladata ohjelmansa.
Onko paukut loppu?
http://www.av-test.org/en/statistics/malware/
Miljoona androidille, loput vindovsille.
Fanipojat jaksavat aina silloin tällöin muistuttaa että sen tietoturvan voi tosiaan ryssiä kuten mikkis ja kuukkeli ovat tehneet, ilmeisen tahallaan koska osaamisesta tuskin kummallakaan on kiinni.
2012.... Hah hah hah.... Hah hah hah haa!!!!!
Onko tilanne sitten muuttunut? Pistäppä jokin selventävä linkki, mutta ei mitään linuks-pedian "tilastoa".
Puhelinlaskut ei ole tulleet vuosiin postiluukusta jos ei halua maksaa paperista useaa euroa, no tyhmyys on tyhmyyttä.
puhelin laskut ei nykyään ole muutamaa euroa enempää kolmelta kuukaudelta koska nylyään käytetään pikaviestimiä ja videopuheluita netissä jotka ei maksa penniäkään kun nettiyhteys on luurissa.