Asunto-ohjelmat

JorkkiHML

Eikö teillä j-lauta ole videomateriaalia tarpeeksi, kun joka mainoksen jälkeen toistetaan tosi pitkälti jo aiemmin käytyä keskustelua.
Ei Amerikasta tarvitse kaikkia apinoida.
Toiseksi: Asuntoa esitellään ja kuvaillaan paikkoja yms. ja kohtauksessa ei näytetä muuta kun ohjelman vetäjän olemusta.

11

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zillikse

      Tässä pidetään katsojia tosi tyhmänä näissä toistoissa, me emme tarvitse uusintaa joka mainoksen jälkeen, koska emme ole niin dementoituneita etteikö muitettaisi mitä ennen mainoksia tapahtui.

    • toistuvatfraasit

      Alkanut puuduttaa pienet pintaremontit ja huvilat ja huussit sun muut. Samat fraasit toistuvat kerrasta toiseen. Kun remontti on tehty, samat kyssärit kiinteistövälittäjälle ja tämä( ne) vastaavat samoin kuin ikuisesti muutkin samassa tilanteessa olleet....

    • hölmöjäohjelmiäliikaa

      Vastenmielistä,tyhmää,mautonta ja ajattelematonta pitää keittiön pöydillä esillä veitsisarjoja. Toinen huono tapa on sytytellä kynttilöitä kirjahyllyihin tms paikkoihin joissa on tulipalo riski. Ihmiset hän on nykyään niin tyhmiä ja osaamattomia kaikessa kodin hoidossa että tulipaloja ja vesi vahinkoja tulee helposti. Lapsille ei opeta eikä vaadita tapoja mitä tarvitaan hyvään elämään. Nelosen kanavilla esitetään samoja sisustusohelmia uusintoina esim. Sarah jo 10x.

    • Tarpeekseensaanut

      Oletteko huomanneet myös seuraavaavanlaista toistoa?
      Sisustus ja asunto yms ohjelmat on vain aina ns."paremmanväen" kotejen ja kesäpaikkojen kuvaamista. Esitellään, miten on varaa mällätä tuhottomia määriä rahaa sisustukseen, suunnittelijoiden palkkoihin jne. remontteihin ja kesämökkien ja pihojen laittoon.
      Miksi ei ohjelmissa koskaan nähdä, tavallisten ihmisten, vaatimattomampia koteja ja mökkejäja pihoja? Sellaisia, joita laitetaan kuntoon pienemmällä rahalla, kierrätysmateriaaleilla jne? Korostettaisiin ja näytettäisiin sitä, että pienelläkin rahalla on saatava jotain kunnostettua ja kauniiksi.
      Vähävaraisetkin haluavat laittaa kotejaan ja pihojaan kauniiksi ja tarvitsevat siihen ideoita.
      Tympäisee katsella näitä yksipuolisia ja samanlaisia ohjelmia.
      Rikkaiden varakkuuden esittelyä ja leuhkimista, ei koskaan muuta.
      Ohjelmien juontajat sitten aina jumaloimassa ja mielistelemässä kaikkea, suunpielet hunajaa valuen, aina samalla tavalla. Inhottavaa! En katso enää.

      • toinentympääntyny

        Tuo loppukaneettisi on niin oikein, että. Just suupielet mielistelemässä kaikkea ja kehumassa samoin sanoin. Tympeää.

        Miksi ei joku tekisi toisenlaisen koti kuntoon ohjelman. Nimen omaan pienellä budjetilla. Vaikka joissain remonteissa on ollut pienehkö budjetti, asunto on buukattu lainatavaroilla uuteen kuosiin. Sehän ei ole todellista.

        Olis vaikka sellanen formaatti, että mitään uutta ei saa ostaa, vaan kaikki olisi kierrätystavaroista koottua huonekaluista lähtien. Ainoa mikä sallittaisiin uutena , olisi pintamateriaalit, kuten maalit, tapetit jne.

        En edes katso noita luxuskoti-esittelyjä, Kaisa ja Mira saavat vapaasti niissä keikaroida. Muuten molemmissa on jotain yhteistä persoonina.


    • Toiveena_ois

      Näkis vaan nuokin naiset myymässä jotain työmaakoppia, tai lautaparakkia.
      Kjäh-kjäh.

    • kksddn

      Ärsyttää kun nämä kaunein koti, puutarha ym. ohjelmien asiantuntijat, kaisat, mirat ja muut vakionaamat hokevat jokaisessa kohteessa kuinka MIELETTÖMÄLTÄ jokin paikka näyttää.
      Mitähän he oikein mahtavat tarkoittaa?

      Synonyymejä sanalle mieletön, on mm. ajattelematon, absurdi, hullu, järjetön, päätön, tolkuton, älytön, mahdoton, naurettava, hassu, hupsu, sekapäinen, pöhkö, tajuton...ym.

      Mieletön hokema on tarttunut niin vahvasti muutamien ilmaisuun, ettei mene yhtään kohdetta ilman sen julistamisesta mielettömäksi.

    • Hunajanvaluttajat

      Myös Sumarin kommentit on oksettavan imeliä ja itseään toistavia.

    • mökkikansaa

      Niinpä, Sumari on myös omaksunut samanlaisen kielenkäytön kuin nämä kiinteistövälittäjätkin.
      Ovat olleet varmaan saman gurun esiintymiskoulutuksessa, on niin samantyylistä sanastoa ja ilmeitä.

      Minua ärsyttää Miran tapa väheksyä Suomessa toimivien muiden, tuhansien kiinteistövälittäjien toimintaa. Joukossa on huippuammattilaisia, jotka ovat tehneet vuosikymmeniä tuloksellista työtä ja joiden asiakkaat ovat olleet heihin tyytyväisiä.

      Toki välittäjissä on monen tasoisia henkilöitä, joiden ammattitaito ja koulutus alalle on kirjavaa, mutta osaamattomat henkilöt kyllä karsiutuvat alalta.

    • pihamurmeli

      Katoin eilen kaunein piha ohjelman ja totta vieköön, Sumarihan yltyi yhdessä kohteessa 7 kertaa toistamaan mieletöntä näkymää.
      Se mies arkkitehti tuntuu olevan asiallisemmalla linjalla.
      karsea kivipiha Kiteellä sai yllättävän paljon pisteitä. Kaunis maalaismaisema pilataan hirvittävillä kivikasoilla.

    • sammunutelämä

      Asioiden sanasta sanaan toisto toki väsyttää; Olenko vähä-älyinen?
      Raha on halpaa meikäläisen vuosibudjetin "väljä vara" kuluu jo leikkokukka asetelmiin näissä "sisustus ohjelmissa". Silti..
      Moni asunto tarvitsisi ensin suursiivouksen. Vaikka sisustuksen hinta olisi kohtuullinen kierrätyskeskus tavaroilla, OLISI kyse pitkälle masennuksen oireista tai aidoista mielenterveys ongelmista. Nettikirjoitukset ja yhteiskunnan asenne on nyt jo kova ja kylmä, näihin sairauksiin. Esittäessä hoitamatonta kotia lyödään haltiaan laiska ja tyhmä leima.
      Tunnen ihmisiä jotka eivät kutsu ketään kotiinsa, juuri kodinhoito ongelmien vuoksi.
      Kodin hoito-ongelma ei tarkoita, että eivät ymmärrä/osaa tai ovat laiskoja.
      Meillä vaan uskotaan että mielensairaus on naamapitkänä turpakiinni olemista. Jos kaikki valot olisivat sammuneet, olisi "potilas" 2m nurmen alla makuuasennossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe