Kansalaisen sähköposti (tamperelainen.org) lakkasi toimimasta eilen 15.6. Tietääkö kukaan syytä ja onko kenelläkään mitään käsitystä kuinka kauan vian korjaaminen voi kestää. (En pääse edes aloitussivulle)
Kansalaisen sähköposti ei toimi
12
408
Vastaukset
- ainatoimii
www.gmail.com
Toimii aina toisin kuin nämä humpuukkisähköpostit.- iSpy
Kaikki kakarat eivät voi ymmärtää että sähköposteja on käytetty jo ennen Gmailin avautumista kaikille (2007).
Kaikki kakarat eivät voi ymmärtää että kaikkia asioita ei laiteta samaan vakoilukoriin vaikka sitä johonkin käyttäisikin. - 3-5
iSpy kirjoitti:
Kaikki kakarat eivät voi ymmärtää että sähköposteja on käytetty jo ennen Gmailin avautumista kaikille (2007).
Kaikki kakarat eivät voi ymmärtää että kaikkia asioita ei laiteta samaan vakoilukoriin vaikka sitä johonkin käyttäisikin.Minulle on yhdentekevää jos joku gmail tai hotmail käyttää tietojani omiin tarkoituksiinsa, ei ole kovin todennäköistä että siitä aiheutuu minulle mitään ongelmia, mutta suomalainen hämäräfirma on jo aivan eri tason riski.
Jos kahdesta hämärästä on valittava, niin valintani ei ole suomalainen hämäräfirma.
Onneksi näiden välillä ei tarvitse valita, on turvallisiakin tapoja käyttää sähköpostia. - kluukeri
3-5 kirjoitti:
Minulle on yhdentekevää jos joku gmail tai hotmail käyttää tietojani omiin tarkoituksiinsa, ei ole kovin todennäköistä että siitä aiheutuu minulle mitään ongelmia, mutta suomalainen hämäräfirma on jo aivan eri tason riski.
Jos kahdesta hämärästä on valittava, niin valintani ei ole suomalainen hämäräfirma.
Onneksi näiden välillä ei tarvitse valita, on turvallisiakin tapoja käyttää sähköpostia.Kertoisitko meille muillekin mikä on turvallinen tapa käyttää sähköpostia?
- nämänäin
kluukeri kirjoitti:
Kertoisitko meille muillekin mikä on turvallinen tapa käyttää sähköpostia?
Tämä
1. Laittaa siihen vahvan ja hankalan salasanan
2. Käyttää kaksivaihesta tunnistautumista
3. Ei jaa salasanaa ja ei anna sähköpososoitetta kelle tahansa
- Realisti111111
Palvelun takana oleva minifirma ei ole koskaan vaikuttanut järin luotettavalta.
Palveluntarjoajaan on ollut hyvin vaikeata jos ei mahdotonta saada yhteyttä. Käyttökatkoksia ja muita häiriöitä on ollut aina. Sähköpostit menevät ja tulevat miten sattuu.
Ainakaan minulle palvelu ei täytä mitään turvallisen sähköpostipalvelun ehtoja.
Ja huom palvelua on tarjottu jopa kuntien käyttöön.. Ja moni on valinnut tämän palvelun tärkeimpien asioidensa hoitamiseen..
Käyttäisitte aivojanne..
http://keskustelu.suomi24.fi/t/1985382
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10806933Domainien tiedoissa lukee, että olisi yksityishenkilön omistuksessa eikä minkään firman.
Alkaisitko sinä vaikka poistaa omalta Facebook sivultasi jonkun kirjoittamaan kommenttia josta joku toinen pahoittaa mielensä? Jos vaikka olet silloin juhannusta viettämässä ja jotain parempaakin tekemistä.
Ota yhteyttä ylläpitäjään ja kysy?
Admin Organization:Yksityinenomistaja
Admin Street: Srkiniementie15C53
Admin City:Helsinki
Admin State/Province:
Admin Postal Code:00210
Admin Country:FI
Admin Phone: 358.405300022
Admin Phone Ext:
Admin Fax:
Admin Fax Ext:
Admin Email:[email protected]
Aika jännä että tarjoaa sähköpostia mutta käyttää sitten itse hotmail.com tiliä.
No ehkä siksi jos oma palvelu on pa5kana niin sitten toimii hotmail backuppina.
Firma sijaitsee Lauttasaaressa, täällä: https://www.google.fi/maps/place/Särkiniementie 15, 00210 Helsinki/@60.151433,24.877426,3a,75y,109.58h,102.39t/data=!3m5!1e1!3m3!1snfN0wYXP-Tw8J325Ia1wmQ!2e0!6s//geo0.ggpht.com/cbk?cb_client=maps_sv.tactile&output=thumbnail&thumb=2&panoid=nfN0wYXP-Tw8J325Ia1wmQ&w=374&h=75&yaw=93&pitch=0&thumbfov=120&ll=60.151433,24.877426!4m2!3m1!1s0x46920a5f3950e0e5:0x8783f53806d23de8!6m1!1e1Yksityishenkilön ollessa kyseessä, tuskin pilaa juhannustaan ja jos palvelin on ehjä niin kai se sen ensi viikolla boottaa kun huomaa ettei pelaa. Jos palvelin on rikki niin vaikea sanoa.
Eli jos kyse on yksityishenkilöstä kuten domainin tiedot antaa ymmärtää niin tässä tuskin on mitään velvollisuutta. Jos lainaat mulle USB-tikkua ja kopioin sinne tiedoston niin ei se sinun tehtäväsi ole siitä vastata millään tavalla.
Tai jos sinun Facebook sivut vaikka ei pelaa tai joku kirjoitellut sinne jonkun tekstin joka pahoittaa jonkun toisen mieltä, ei sinulla ole mitään velvoitetta tehdä omalle Facebook sivullesi yhtään mitään ja tuskin kiinnostaa jos teet juhannuksen kynnyksellä jotain muuta.- bebo
Sain numerosta 0405300022 vastauksen sähköposti toimii taas. Pääsin myös kirjautumaan omaan sähköpostiini.
- viisaskana
www.gmail.com
Toimii aina toisin kuin nämä humpuukkisähköpostit. Käyttäkää sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku715335Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel342668Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1142250HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201925Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151859- 1111780
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2701273Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531234Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.511134- 771055