En tiedä huumeista juurikaan mitään, mutta nyt haluan tietää tämän kaiken, koska hyvä ystäväni kuoli huumeiden yliannostukseen. Kuulin vain jälkikäteen, mitä hän oli joskus kertonut vetävänsä. Voisiko siis joku selventää mitä nämä kaikki tarkoittavat ja miten vaikuttavat ihmiseen, riippuvuus jne. Hänellä oli kuulemma myös vakava perussairaus, tosin en itse tiedä mikä.
Saamani tiedon mukaan, hänen käyttö nasaalisesti: nenään meni piri ja bupre, välillä muutkin opiaatit, toisinaan bentsot.. Kertoi myös joskus, että ei kiinnostanut enää bupren imurointi eikä hihaan vetäminen ja että piikkikoukku on tunnettu ilmiö hänen piireissään, mutta siihen ei kuulemma onneksi ollut itse koukahtanut. Myös ekstaasin oli maininnut.
Toivon, että joku voisi kertoa mitä ylläolevat aineet/käsitteet tarkoittavat, jotka mainitsin. En tiedä Itse niistä mitään, mutta haluan tietää mikä vei hänen hengen. Kiitos!
Saamani tiedon mukaan, hänen käyttö nasaalisesti: nenään meni piri ja bupre, välillä muutkin opiaatit, toisinaan bentsot.. Kertoi myös joskus, että ei kiinnostanut enää bupren imurointi eikä hihaan vetäminen ja että piikkikoukku on tunnettu ilmiö hänen piireissään, mutta siihen ei kuulemma onneksi ollut itse koukahtanut. Myös ekstaasin oli maininnut.
Toivon, että joku voisi kertoa mitä ylläolevat aineet/käsitteet tarkoittavat, jotka mainitsin. En tiedä Itse niistä mitään, mutta haluan tietää mikä vei hänen hengen. Kiitos!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Olen pahoillani ystäväsi puolesta, osanottoni.
nasaalisesti = nenän kautta
piri = amfetamiini, saattaa jäädä helpostikin koukkuun.
Bupre= Buprenorfiini (subutex), heroiiniriippuvuuden vieroitus- ja ylläpitohoidossa käytetty opioidi.
Bentsot= Unilääkkeitä, rauhoittavia. Voimakas fyysinen ja psyykkinen riippuvuus. Sekakäyttö.
Piikkikoukku= huumeidenkäyttötapana pistäminen, koukussa siihen.
Siinä jotain... Ehkä joku osaa kertoa vielä tarkemmin sulle noista. En käytä niin en myöskään tiedä, kuulemani mukaan kirjoitin. Mutta, otan osaa suruusi.
Kiitos vastauksestasi.
Ja vielä ennen kuin ketään alkaa kommentoimaan niin kyllä, tiesin hänen käytöstään mutta en yksinomaan tiennyt mitä kaikkea hän käytti, jotain kyllä.
Enkä pystynyt estämään mitenkään tapahtunutta. Kaikkeni yritin aiemmin ja kerroin myös mitä mieltä olin käytöstään mutta jokainen varmaa tietää ettei pysty vaikuttamaan aikuisen ihmisen valintoihin vaikka haluaisi. En siis halua kuulla mitään, että tämä olisi ollut mun vikani. Tein sen, mitä pystyin.
Nyt haluan vain tietää kaiken, mitä äsken kysyin. Etukäteen kiitokset asiallisesti vastanneille!
Jos oli vaikka epilepsia niin siihenkin voi kuolla.
Voihan se olla niinkin. Kuolinsyy kokonaisuudessaan ei ole vielä selvinnyt, tiedetään kuitenkin, että tahallinen teko ei ollut. Mietin itsekin, mikä sairaus on on mahtanut olla, mutta en viitsi läheisiltä sitä kysyä.
Jos on epilepsia ja ottaa liian ison annoksen tiettyjä aineita esim. lyricaa, tramalia, piriä tai extaasia niin voi tulla epilepsiakohtaus. Ja terveellekkin voi tulla kun tietyt turvarajat annoksissa ylitetään. Lyricaan mm. on kuollut ihmisiä.
Kuoleminen subutexiin taas tapahtuu niin että on otettu rauhoittavia, viinaa ja buprenorfiinia, ehkä lyricaakin yhtäaikaa. On sammuttu ja yöllä on lamaantunut hengitys.
Kiitos kun vastasit. Veikkaan jotenkin jälkimmäistä, koska sekakäyttöä oli. Harmi että lopulliseen kuolinsyyn saamiseen menee niin paljon aikaa. Kertoisitko tarkemmin tosta lyriikasta ja tramalista? En ole niistä kuullut aiemmin. Vain noista jotka mainitsin. Tuleeko mieleen muita sairauksia kuin epilepsia tässä kohtaan?
Siis lyricasta :D ennustava kirjoitus.....
Lyrica on epilepsialääke jota käytetään myös hermokipuun ja ahdistukseen ja se tehostaa lähes kaikkien huumeiden vaikutusta. Vaikutus on rauhoittava, sosiaalinen ja ahdistusta vähentävä. Tramal on kipulääke jolla on vaikutuksen kipuun lisäksi masennuslääketyyppinen piristävä vaikutus. Molemmat alentavat kouristuskynnystä joten kohtauksen voi saada jos ottaa liikaa tai molempia yhtäaikaa. Voi jollain olla vaikka synnynnäinen sydänvika joka voi tappaa. Lisäksi amfetamiini yhdistettynä muihin huumeisiin ja nestehukkaan ja heilumiseen voi pahimmillaan aiheuttaa sydänkohtauksen.
Kiitos kommentistasi!
Mulle tuli ekana mieleen sydämen rytmihäiriösairaudet. Tunnen yhen ex narkin jolle tullu sellanen ja oon lukenu et esim kannabis vaikuttaa sydämen rytmiin (ts ei ole välttämättä turvallista rytmihäiriöistä kärsiville).
Kannabis on sydämelle varmaan yhtä suuri riski kuin hölkkääminen tai seksi. Toisinsanoen, riskit ovat erittäin pienet.
Kyllä iso annos kannabista voi sykettä vähän nostaa. Pitäisin kyllä tosiaan juoksemistakin vaarallisempana. Pieni annos ei juuri vaikuta muutakuin rentouttaa ja rentoushan on hyväksi sydänsairaallekkin.
Siis täsmennys: Juokseminen on vaarallisempaa kuin kannabis. Juostessahan voi myös kaatua, toisin kuin kannabista polttaessa.
Jos ei sydänvaivoja tule edes kannabiksen lääkekäyttäjille, jotka käyttävät vahvaa kannabista useitakin grammoja päivässä, niin tuskinpa niitä pahemmin tulee myöskään päihdekäyttäjille, jotka käyttävät kannabista paljon vähemmän.
Kyllä tiedän ettei terveille ole haittaa kannabiksesta mutta aloittaja kertoi että ystävällä oli jo valmiiksi joku perussairaus ja sen takia kannabis niinkuin sadat lääkeaineetkin on riski. Itselleni esim kymmenet kymmenet lääkkeet on riski rytmihäiriösairauteni takia.
Kannatan kannabiksen laillistamista mutta se on riski määrätyille potilasryhmille. Itselläni on myös epilepsia ja siitä syystä en voi alkoholia käyttää lainkaan koska hyvin pian saan tajuttomuuskohtauksen.
Niin voihan se olla niinkin, että kyseessä ollut rytmihäiriösairaudet.
Onko se periaatteessa niin, että kaikki yllämainitsemani (sairauksen lisäksi) ovat voineet vaikuttaa tajuttomuuskohtaukseen? Yliannostus jotakin noista?
No entäs joku muu noista, mitä hän käytti? Jos ollut perussairaus ennestään ja vaikka juonut alkoholia ja käyttänyt noista jotain?
Hänellä on voinut olla myös diabetes. Ja se, alkoholi ja kyseiset aineet yhdessä saanut aikaan tajuttomuuden. Olen pahoillani ystäväsi puolesta:(