54-vuotias Tapani Valkonen voitti kaksi viikkoa sitten kehonrakennuksen MM-kultaa yli 50-vuotiaiden sarjassa.
http://www.iltalehti.fi/fitnessvoimailu/2015062919950431_bs.shtml
http://www.iltalehti.fi/fitnessvoimailu/2015062919950431_bs.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Tuloksia:
http://wabbaworld.com/contests/9-results/61-2015-world-championships-padua.html
Kuvia:
http://wabbaworld.com/contests/62-padova-2015-images.html
- Aivan mahtavaa! Kukaan ei taida käsittää, kuinka suuresta asiasta on kyse. Edellisen kerran vastaava voitto on tullut Suomeen vuonna 1980. Palkitsemistilanne oli todella koskettava, Tiina iloitsi Seiskalle.
https://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tape-Valkonen-voitti-kehonrakennuksen-MM-kultaa-voitto-Suomeen-25-vuoden-jalkeen/1074619
– Neljätoistavuotiaasta lähtien päämääräni on ollut voittaa kehonrakennuksen maailmanmestaruus. Vuosien varrella olen saavuttanut useita Suomen- ja Pohjoismaiden mestaruuksia sekä MM-finaalisijoituksia. Nyt vihdoin kovan työn jälkeen saavutin tuon kaikkein kirkkaimman tittelin, Tapani kommentoi.
Valkosen maailmanmestaruusjuhlat pidetään keskiviikkona 1.7. klo 22:00 LeBonk-ravintolassa. Paikalla nähdään maailmanmestarin lisäksi kaikki neljä muuta mitalistia sekä Henna Peltonen ja Katrie Daler, joka sijoittui jo debyyttikisassaan hienosti viidenneksi.
http://www.metropoli.net/viihdeuutiset/kehonrakennuksen-maailmanmestaria-juhlitaan-keskiviikkona-tule-mukaan
Tapen ”Bodybuilding Super Master 50″ -sarjan mestaruus on kautta historian toinen suomalainen miesten kehonrakennuksen maailmanmestaruus WABBA (World Amateur Bodybuilding Association) -organisaation kilpailuissa. Ensimmäinen ja eiliseen asti ainoa oli Jorma Rädyn nimissä. Räty voitti kehonrakennuksen maailmanmestaruuden vuonna 1980.
Tapen vuosien määrätietoinen, sinnikäs ja tinkimätön treeni huippu-urheilijana kantoi nyt hedelmää parhaalla mahdollisella tavalla, kun hän palautti mestaruuden Suomeen.
Tape ei työskentele vain itselleen, vaan hän on toiminut ja toimii edelleen valmentajana monille suomalaisille huippu-urheilijoille. Tapen valmennettavista edellisen maailmanmestaruuden voitti Sofia Ruusila vuonna 2013, myös WABBA:n kilpailuissa.
http://www.metropoli.net/uutiset/urheilu-2/tape-valkonen-on-maailmanmestari-katso-voittovideo
Jorma Räty voitti IFBB-liiton maailmanmestaruuden.
http://www.musclememory.com/show.php?a=Raty, Jorma
"25 vuoden jälkeen" vai 35... ja en kyllä vertais tapen mestaruutta, rädyn mestaruuteen millään lailla... Kuitenkin kyse aivan eritason kilpailuista...
Tape alkukilpailussa:
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/prejudging/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2255.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/prejudging/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2259.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/prejudging/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2262.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/prejudging/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2263.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/prejudging/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2264.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/prejudging/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2266.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/prejudging/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2270.jpg
Tape finaalissa:
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2979.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2982.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2983.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2984.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2986.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2989.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2990.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2992.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2993.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2996.jpg
Tape finaalissa:
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2997.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2999.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3000.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3001.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3002.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3003.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3004.jpg
Tape finaalissa:
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3006.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3007.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3008.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3009.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3011.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3012.jpg
Tape finaalissa:
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3039.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3040.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3042.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3045.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3046.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3047.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3048.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3049.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3051.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3052.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3054.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3055.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3057.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3059.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3061.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3063.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3064.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3065.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3066.jpg
Tape palkintojenjaossa:
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3068.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3069.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3070.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3071.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3074.jpg
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3076.jpg
Vähä synttolia lisätty hauiksiin finaalia varten.
Uskomatonta, oon aina sanonut, että Tape on suomen ylivoimaisesti paras kehonrakentaja.
Siinä nähdään mihin naturaalina voi päästä kovalla työllä.
Herää nyt heimoos. Eihän siitä ees kauaa oo kun tape dopingista jäi kiinni ja sai jopa sakot. Ei kukaan ton luokan kehareista ole natu, mutta mitä helvetin väliä sillä? Ei ne lihakset pelkästään piikittämällä kasva.
On mahtavat hauikset, ihan hävättää kun itsellä niin pienet.
http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/prejudging/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_2255.jpg
Kovin on Tapen housuissa tyhjää verrattuna noihin kahteen muuhun...
Tunnistan erektion kun sellaisen näen, punahousuisella sellainen on.
On tuo pala vaan isompi ja näyttävämpi kuin muilla kilpailijoilla. Jos kehonrakennus olisi olympialaji (kuten pitäisi) niin suomeen olisi tullut Olympiakultaa. Onneksi olkoon Tape Olympiakullasta, mahtava suoritus.
Sitä kutsutaan syntholiksi. Siksi se hauis on isompi.
Teinifoorumeilta kun ei totuutta irtoa, niin jonkin verran sinua tyhmää ja aivotonta teiniä ymmärrän.
Joo, mutta onhan noilla joka jätkällä syntholit paloissa.
Video palkintojenjaosta:
https://www.youtube.com/watch?v=RcoMXwRg7ro
Tape Valkosen villit MM-bileet- julkkikset juhlivat kultaa!
https://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tape-Valkosen-villit-MM-bileet-julkkikset-juhlivat-kultaa/1075841
Syntholia käsissä tai ei, niin olihan toi temppu! Onnittelut tapsalle pitkästä urasta voimailun parissa.
Ohjelma Wabban intialaisesta mestarista:
Pavan Shetty - World Champion
https://www.youtube.com/watch?v=rlW8QcQbNeo
Onpa seksikäs juontaja, kivankuuloista tuo puhe.
Tuo Wabba on ihan huuhaa liitto. Räty oli sentään oikea maailmanmestari, Tape kaukana kaukana siitä. Ja kuinkas Tape osaa ketään valmentaa ilman aineita kun on itsekin amfetamiinista kärähtänyt ja sen avulla ilmeisesti hoitaa rasvanpolttonsa.
Kyllä tapen pala on kovempi ku Rädyn.
Kyllähän Räty oli aivan eri tasoa kuin amfetamiini Valkonen.
Eikö ihmiset tajua tätä, Tape on ylivoimaisesti suomen kaikkien aikojen paras kehonrakentaja. Tuollaista fysiikkaa ei ole koskaan ennen Suomessa ollut, aivan käsittämättömän kova. Ei voi kuin ihmetellä, naturaalina kun treenaa niin jälki on hyvää ja sen näkee.
Onko yhtä naturaali kuin Mentula ja Wilenius? :)
Tv:stä tutulle kuntosaliyrittäjälle tuomio dopingrikoksesta
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011083014292114_uu.shtml
Dopingista kärähtänyt Tape Valkonen: "Kaikki käyttää aineita - se on fakta!"
http://www.nelonen.fi/uutiset/viihde/770150-dopingista-karahtanyt-tape-valkonen-kaikki-kayttaa-aineita---se-on-fakta
Aina löytyy poikkeuksia, Tape ei välttis käytä.
Tape on NATUUUUUUU! TAPE ON MUN IDOLI JÄTTÄKÄÄ TAPE RAUHAAN!
BUHUHUHUUUUUUUUUUUUUUU
Juu ei käytä, myy vaan. :)
Tapen vapaaohjelma:
https://www.facebook.com/wabbafinland/videos/460780107431147
Bodari Tape Valkonen: Ei vaimo saa avioliitossa lihota!
http://www.hymy.fi/uutiset/bodari-tape-valkonen-ei-vaimo-saa-avioliitossa-lihota
Amfetamiinia koneeseen!
Tapen vapaaohjelma ei mitenkään sävähdyttävä. Wabba world löytänyt uuden vaihteen informaation jaossa. Kehitystä on tapahtunut.
Suomi kehonrakennus saamassa uutta potkua Tapen voiton ansiosta!
Kumpi näis kuvissa on Tiina vai Tauno ?
Kauneusalayrittäjä Tiina Jylhän puoliso, kehonrakentaja Tapani "Tape" Valkonen vangittiin tänään Helsingin käräjäoikeudessa törkeästä dopingrikoksesta epäiltynä.
Harmi kun Tape mennyt sekaantumaan dopingiin. Ukolla hyvä fysiikka varsin oli nuorena. Miksei vieläkin kun oikein treenaa ja puhtaasti.