mmc.exe: estää koneen sammutuksen!

mmc.exe

Toista konetta nyt uudelleen startatessa tulee ilmoitus 'Event viewer' joka kertoo että MMC konsoli on havainnut ko. ohjelmassa virheellisen komponentin ja haluaa vaihtaa sen ja sitten kaksi vaihtoehto-täppiä:

a) Josko haluaa siitä lähettää ilmoituksen Mixcrosoftille

b) Tai vaihtaa komponentin. Täppi on jo oletuksellisen tässä kohdassa B.

Sitten toinen pikkuikuna kertoo applikaationon tehnyt käskyn joka ei ole hallittu / hallinnassa (koetan kääntää fr-tekstiä suomeksi).

ID prosessi = 0x13f (5116), ID tread=0x844(2116): klikkaus joko Ok jotta appsi ajaa prosessin loppuun tai 'lopettaa' appsin blokktilasta / jumista pois ottamiseksi.

Miten kannattaisi edetä mahdollista lisäongelmaa minimoidakseen?

Ps. Kyse on koneesta, jonka Fingerprint-appsin konflikti IS-appsin kanssa laittoi koneen taannoin täysin polvilleen, joka starttasi vain safe moodiin ja siinäkin tilassa vain osa safe moodin toiminnoista toimi ja josta poistin tilapäisesti IS-appsin ja sitten vasta kone käynnityi "normaalisti" ja sain poistettua koko Figerprit appsin ja offattua W7:ssa biotunnisteen.

Siellä oli jokin konflikiti IS-ohjelman ja Fingerprit-appsin kanssa, vaikka samat appsit olivat aiemmin toimineet hyvin vuosia.

Siitä asti kone on ollut kansi kiinni lepotilassa (ja poissa netistä toistaiseksi) kun sen kerran sain tuon pitkän taistelun jälkeen startaamaan, jossa Admin tilin valinan jälkeen musta ruutu viipyin hetken aikaa ja sitten asiat aseettuivat hitaahkosti paikoilleen. Kävin rajoitetulla tilillä ja kaikki toimi ok. Nyt yllä oleva ilmoitus.

***

What is mmc.exe?

"The .exe extension on a filename indicates an executable file. Executable files may, in some cases, harm your computer. Therefore, please read below to decide for yourself whether the mmc.exe on your computer is a Trojan that you should remove, or whether it is a file belonging to the Windows operating system or to a trusted application."

- http://www.file.net/process/mmc.exe.html

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • mmc.exe

        Valitsin, että mmc.exe ongelma-appsi ajaa prosessinsa loppuun ja virheilmoitukset katosivat.

        Levu tarkistus tehty ja osassa fileitä ilmoitti etteivät ole luettavissa ja sitten ilmoitti osassa joistakin 'pienistä / miniongelmista' korjaili niitä ja poisteli joitakin 'introja' (?) ja starttasi koneen uudestaan.

        Käyttäjätilin valittua sininen ruutu pyörivän latausrullan kanssa viipyi noin 1,5 minuuttia kunnes tilin taustakuva aukesi ja alapalkki heräsi.

        W7 Pro. En tiedä mitä kaikkea voisi koettaa siivota, josko kone tulisi sujuvammaksi.

        Levyn eheytys on systeemin itsensä ohjelmima kerran viikossa ja välimuistin ja 'tee tilaa levylle' käyn säännöllisetsi lävitse.

        Koneell eon ladattu ja päivitetty vain kaikki todella tarvitsemani ja tämä ohjemien virallilta sivuilta, eli sen suhteen touhkaa ei pitäisi olla. Ohjelmien poistopaneelista tarkistaessa eipä oikein poistettavakaan löydy.

        Sitten käynnistyksessa strataavia appseja en oikein löytänyt mitä voisi ruksailla pois.


    • mmc.exe

      Laitoin vielä ThinkVantage Toolboxin tekemään koko koneen analyysiin jossa se kävi kaikki komponentit lävitse.

      Kaikki oli OK paitsi kaksi kovon seitsemästä testistä:

      1) Court Autotest SMART (koodi WHD16-X4L) - Lyhyt autotesti

      'Levy indikoi, että fail on mahdollinen. Tallentakaa kaikki tärkeät tiedostot ja vaihtakaa levy"

      Ilmeisesti tuo varoitus tulisi ottaa ihan tosissaan.

      2) Test de lecture cible (koodi WHD20-LAF) - Kohteen lukutesti

      Lenovo L520 jolla 6-vuotta ikää ja kone pyörinyt liki joka päivä aamusta iltaan pöytäkoneen virassa, mutta ei raskasta käyttöä.

      Jo uutena palautusosiossa oli jotakin ongemaa jonka vuoksi siitä ei saanut CD:tä poltettua. Valmistaja lähetti maksutta palautuslevyn, mutta enpä löytänytkään sitä reissubakaaseistani, vaikka muistelin sen ottaneeni varmuuden vuoksi tänne matkaan mukaan.

      Nyt onkin pieni tenkkapoo miten saisin systeemin asennettua uudelle levylle ja pitäisi jokin kovalevykin laittaa tilaukseen.

      Ei kuitenkaan viitsisi maksaa 80€ palautuslevystä, jonka se kuulema maksaisi, näin ainakin laitteen ostuvuonna ja oletettavasti Lenovo ei ole hintojaan muuttanut.

      Onneksi on tämä juuri ostamani käytetty varakone Think Pad X220 ja pitääkin tehdä sillekin sama systeemin testi.

      Mutta tässä varakoneessa ei ole palautusosiota ja jos sekin kovo tiltaa ...

      Nyt pitäis opiskella BackUp asiat, jotta voisi varmistaa kummankin koneen, tiedä josko siitä pitäisi tehdä oma ketju.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      5020
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3332
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      100
      3240
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2473
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      32
      2384
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      2029
    7. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      17
      1773
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1716
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1649
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1648
    Aihe