Näytönohjaimen päivitys! Onko helppo homma?

fszgnzgnszgon

Koneeni tiedot:

Tietokoneeni tiedot:
Grafiikka: GeForce GTX 650 Ti
Suoritin: Intel(R) Core(TM) I5-3570 CPU @ 3.40 GHz
Muisti: 8,00 Gt RAM

Ajattelin päivittää näytönohjaimeni GTX 700 tai 900 -sarjaan. Miten tämä käytönnässä tapahtuu jos menen ja tilaan netistä? Onko läpihuuto juttu vai pitääkö ottaa muitakin asioita huomioon?

Kiitoksia vastauksistanne!

17

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fszgnzgnszgon
    • Jalaa

      Ei se ole vaikea homma. Vaihtoon saattaa mennä näytönohjaimen lisäksi virtalähde. Näytönohjaimen vaihto itsessään on helppoa. Poista ensin vanhat näytönohjaimen ajurit. Sammuta kone, ja irroita virtajohto. Avaa kotelon sivupelti, tähän saatat tarvita ristipääruuvimeisselin. Ennenkuin irroitat näytönohjainta ota näyttökaapeli irti. Näytönohjain on yleensä kiinnitetty ristipääruuvilla, eli ruuvi irti. PCI-E -väylän takaosassa on klipsi tai vastaava mitä täytyy siirtää, että ohjain vapautuu väylästä. Nyt kortti vain nostetaan irti. Uusi ohjain painetaan väylään paikoilleen, ja ruuvataan kiinni. Mikäli uusi ohjain vaatii 6-pin tai 8-pin lisävirtakaapelin kytkennän, kytke se korttiin.
      Virtalähteen tehot näkee sen tyyppikilvestä, mikä pitäisi löytyä sen kyljestä. Paljonko virtalähde antaa tehoa ulos W=watteja? Ja paljonko virtaa? Virran yksikkönä A. Onko virtalähteessä 6-pin tai 8-pin lisävirtakaapeleita?

      • Fszg

        Virtalähteeni: Corsair CX600


      • Jalaa

        Tarpeelliset liitännät löytyy tuosta Corsairista. Kyseessä näyttäisi olevan 600W:n malli, eli tehojen pitäisi riittää.


      • Fszg

        Minkälainen näytönohjain pyörisi sen ansiosta, jos otetaan huomioon, että muita osia ei koneesta vaihdeta? Mietin, että nimenomaan tuon Ti:n takia on pistetty vähän isompi virtalähde kiinni. Yllätyin itsekkin, kun katsoin tänään koneen sisään.


    • reherher

      Näyttiksen asentaminen sinällään on yksi helpoimmista ajuri asennus. Se on sitten taas kotelosta ym. seikoista kiinni, että saako sen sinne helposti mahtumaan.

      Poistomyynnissä oleva GTX 970 olisi ehkä järkevämpi päivitys tällä hetkellä (alle 300€), mutta jos asialla ei ole erityistä kiirrettä, niin kannattaa tsekata tilanne myös uusien GTX 1060 korttien osalta, julkaistaan tässä kuussa.

    • Fszg

      Kurkistin koneen sisälle.
      Virtalähteeni: Corsair cx600

      • tyjytjtyj

        GTX 970:lle PSU min. suositus 500-600W ja GTX 1060:lle 450-500W.


    • Fszg

      Miten on sitten GTX 750 ti tai GTX 950 laita?

      • paremmat

        Rx 480 kun tulee korjattu revikka myyntiin on hyvän teho/hintasuhteen kortti. GTX 970 maksaa sen 300.. jos halvempaa etsii niin R9 380 160-200 hintaluokasta on hyvä. Tehot jää 750Ti kortissa vaatimattomalle tasolle.


        Rx 480 testit osoittavat sen olevan nopea.
        http://muropaketti.com/uutiset/msin-powercolorin-ja-sapphiren-omat-radeon-rx-480t-kuvissa/
        http://muropaketti.com/artikkelit/testissa-amd-radeon-rx-480-polaris/

        GTX 1060 tulossa myös myyntiin.
        http://muropaketti.com/artikkelit/video-ensituntumat-nvidian-geforce-gtx-1060-naytonohjaimesta/


    • henikjäs72

      mulla ati radeon hd3450 70 ei huono

    • Ropsit_Vulkanille

      Tällä hetkellä kannattaisi melkein uusimpien budjetti korttien kohdalla hetken vielä passailla, nimittäin lopullinen taistelu käydään RX480 ja GTX 1060 custom korttien välillä. Vulkanin asiosta uusimmat Radeonit nostivat päätään, tosin Vulkan tuetut pelit on vielä aika vähissä (esim. Doom), mutta voi olettaa, että asia tulee jatkossa vielä yleistymään.

      Vulkanilla myös se etu, että ei tarvi mitään paska käyttistä DX12 takia koneelleen asentaa.

    • Kannattaa ostaa joku käytetty 900-sarjan näytönohjain mutta saa halvalla esim gtx 980 300e

      • tehoa_etsimässä

        Saako 300 eurolla GTX 980:n uutena (ja mistä), kun kirjoitat "mutta saa halvalla"? Vai tarkoitatko, että sen saa vain käytettynä?


      • AsusDeluxe
        tehoa_etsimässä kirjoitti:

        Saako 300 eurolla GTX 980:n uutena (ja mistä), kun kirjoitat "mutta saa halvalla"? Vai tarkoitatko, että sen saa vain käytettynä?

        Muropaketissa tuollaista myydään ainakin tuolla hinnalla ja allekin.
        Käytettynä tietenkin.


    • ehvoieh

      Niin. Et sinä päivitä näytön ohjainta!!

      Vaihdat sen uuteen, jos haluat. Tällä ei ole päivityksen kanssa mitään tekemistä.

      • AsusDeluxe

        Totta. Näytönohjain päivitetään kai uudella firmiksellä tai jopa komponentteja vaihtamalla. Ehkä jäähdytyksen parantamisellakin

        Tietokoneen päivitys näyttistä vaihtamalla on sit eri asia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4094
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      97
      2523
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2122
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      27
      1703
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1546
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      16
      1295
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1165
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1158
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      80
      1080
    Aihe