ASO- lain muutos

alpakk

Tässä ketjussa voi keskustella ASO-järjestelmään suunnittelilla olvista muutoksista.

8

811

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6767676
    • Ministerivaltiosihteeri

      Lain valmistelusta olen saanut käsityksen, että asumisoikeusyhtiöt ovat lopen kyllästyneitä nykytilanteeseen, jossa joutuvat tarjoamaan asuntoja kerta toisensa jälkeen ihmisille joilla on hyvin pienet numerot. Kun hakeminen ei maksaa mitään, osalle hakijoista touhu on varmasti pelkkä harrastus. Yhtiöille tästä aiheutuu työtä ja kustannuksia.

      Tämän vuoksi on ehdotettu mm. yhtiöille suurempaa harkintavaltaa asukasvalinnoissa. Isona ongelmana tässä olisi korruptio, halutuimpien kohteiden kattohuoneistot saattaisivat kadota kokonaan meidän tavallisten hakijoiden ulottumattomiin. Sen verran heikoimmat aso-yhtiöt ovat jo nykylain aikana töpeksineet ARA:n siunauksella että mitä vain voi kuvitella tapahtuvan jatkossa.

      Aso-yhtiöiden toimesta on myös ehdotettu, että nämä voisivat muuttaa huonosti kannattavien kohteiden käyttötarkoitusta. Eli nykyinen aso-talo muuttuisi aso-yhtiön päätöksellä omistus- tai vuokrataloksi. Tämä romuttaisi koko järjestelmän uskottavuutta, sitähän markkinoidaan edelleen omistusasumiseen verrattavalla asumisturvalla.

      Viime aikojen hallitukset ovat onneksi tämän asian kannalta olleet melko kyvyttömiä saamaan mitään aikaiseksi. Mutta eipä asolain muuttaminen tietenkään mikään soteen verrattava mammutti ole. Jos nyt ei tehdä lakiin mitään merkittäviä heikennyksiä, aika on jatkossa asoasukkaiden puolella. Asumisoikeustaloja rakennetaan koko ajan lisää mikä tarkoittaa myös asoissa asuvan populaation kasvamista. Ja demokratiassa poliitikot joutuvat kuuntelemaan herkällä korvalla isojen äänestäjäblokkien tarpeita kuten omistusasumisen massiivisen verotuen jatkuminen osoittaa.

    • HUIJAUS_LOPPUI_NYT

      Tää pelleily pitää saada loppumaan ja uudet kohteet Helsingissä pitää olla kaikki 100% Hason omistamia. HASO osaa hoitaa asiat kustannustehokkaasti, mikään muu firma ei tähän pysty. Korruptiota tai ei, en ota kantaa mistä hintaero johtuu.
      Vaikka olis Helsingin kaupungin omistama tontti, HuijausKodit-firma eivät pysty tarjoaa yhtä halvalla kuin HASO

      • fakta.alkoi.nyt

        Hasolla on asuntoja vain helsingissä, jotka on koko ajan kaikki käytössä, joten mitään kuntien välisiä asumiskulujen tasauksia ei tarvita. Joillakin firmoilla on asuntoja myös muuttotappiopaikkakunnilla, ja kun ne seisoo käyttämättömänä, kulut maksatetaan kaikilla asukkailla ympäri maan. Olisi asoasukkaidenkin etu, että kehäkolmosen ulkopuolella olevia asotaloja laitettaisiin vuokrakohteiksi, tai myytäisiin kokonaan pois, mikäli sellainen ihme tapahtuisi, että niitä kukaan ostaisi.


    • soasoaso

      Tälläinenkin siis mahdollista?

      Lueskelin asoasunto ALE ilmoitusta lehdestä. Kolmio 68 neliöö ja vastike489e, sekä tietona että 1/3 alennettu käyttövastike kuuden kuukauden ajan (alennuksen määrä 1450€). Avain asumisoikeudesta oli tässä tapauksessa kyse.

      Tuntuu kohtuuttomalta muita talossa täydellä vastikkeella asuvia kohtaan. Eikö?

      Meininki kuin Saton eräissä vuorataloissa, vanhat asukkaat maksu huonokuntosimmista asunnoista n.20% korkeampaa vuokraa kuin uudet taloon muuttajat.

    • Jan007

      Joo mut tää ale on vain siksi kun muuten se asunto on tyhjillään.Ei haso tarvi mitään alea. Vain nämä riistofirmat

      • vbnhjyuio

        Avaimen yksiö ja kaksio tyhjillään kohta vuoden. Vuokrat yhtä suuret kuin viereisessä avaran vuokratalossa ei ihme ettei asukkaita löydy.


    • Kerrankin_asiaa

      Älkää missatko aso asiaa kerrankin ja asiallisesti! Maanantain Mot-ohjelmassa 11.12.-17 TV1 asiat sellaisena kuin ne ovat.

      Asumisoikeuslakiin kaavaillaan isoa muutosta, joka romuttaisi aso-asumiseen kuuluvan ikuisen asumisoikeuden. Monet aso-aktiivit ovat kauhistuneet muutoksesta.

      Ikuisesta asumisoikeudesta luopuminen on osa ympäristöministeriössä valmisteltavaa aso-lain uudistusta. Uusi laki antaisi aso-yhtiöille mahdollisuuden irtisanoa jonkin talon aso-sopimukset, jos tappiota tuottavassa talossa korkeintaan puolet asunnoista olisi aso-käytössä."...

      MOT: Sota omasta aso-kodista
      TV1 maanantaina 11.12. klo 20.00
      Uusinnat:
      TV1 tiistaina 12.12. klo 5.55
      TV1 keskiviikkona 13.12. klo 16.15

      https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/12/08/aso-talojen-ikuinen-asumisoikeus-uhkaa-romuttua

      Kannattaa katsoa mitä uutta tietoa on tullut vaikka ohjelman henkilö ei ole sopiva jollekin kyylälle tällä palstalla, on itse aihe kyllä muille kaikkea sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      323
      2578
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      173
      1781
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      28
      1655
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1507
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      49
      1020
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      265
      878
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      763
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      645
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      555
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      551
    Aihe