Lauantaina heti paikan auettua käväisin ottamassa pari nättiä kuvaa eläimistä. Kyllähän olosuhteet väkisinkin näki.
Myöhemmin aurinko pilkahteli ja houkutteli käväisemään . Oli jo väkeä. Äidit kyllä toppuutteli lapsiaan, mutta eihän se tilannetta pelastanut.
Siellä oli kivoja toimintoja lapsille, pihan reunoilla.
TOIVOMUS: ensi vuonna piha täyteen niitä.
EI ENÄÄ ELÄIMIÄ PÄÄSIÄISLELUIKSI
16
500
Vastaukset 16
- eimitääntietoa
Mikähän tapahtuma oli kyseessä ja missä?
Mitä siellä tapahtui? - ympärikäydään
Voi kuinka me sinua Aulangolla odotetaan. Tulethan.
- siistoimintaalapsille
Riihimäkeläiset tietää, missä lapsien iloksi pääsiäisenä oli eläimiä, nk. aikaisempina vuosinakin - Muiden ei tarvitse. Tahallani kirjoitin nimeämättä paikkaa.
Olen ottanut kantaa ennenkin. - Dippaadaa
Johan oli "kannanotto". Mikä tässä nyt oli pointti?
- pysynitsepoissa
Avasin ketjun tahallani eilen, että tänään vierailevat voisivat itse miettiä, mikä eläimiä siellä rasittaa.
- Ja vaikka kaikki ne äidit (ja isätkin), jotka eilen estelivät lapsiaan, etteivät olisi niin paljon häirinneet eläimiä, voisivat ajatella, että eläimet ovat alttiina muille lapsille tunteja.
Itse päätin, että en rupea vääntämään rautalankamallia yhdestäkään eläimestä tämän tarkemmin. - kiitos-selvennyksestä
pysynitsepoissa kirjoitti:
Avasin ketjun tahallani eilen, että tänään vierailevat voisivat itse miettiä, mikä eläimiä siellä rasittaa.
- Ja vaikka kaikki ne äidit (ja isätkin), jotka eilen estelivät lapsiaan, etteivät olisi niin paljon häirinneet eläimiä, voisivat ajatella, että eläimet ovat alttiina muille lapsille tunteja.
Itse päätin, että en rupea vääntämään rautalankamallia yhdestäkään eläimestä tämän tarkemmin.Voisitko nyt ystävällisesti kertoa, mistä on kysymys.
En todellakaan tiedä, mistä on tämä mielen ilmaisu tullut.
Ymmärtänyt, etteivät kaikki kansalaiset ole olleet kyseisessä tapahtumassa mukana.
- voiherranpieksut
Kun nyt AP asiasta kirjoitti, käytän hyväksi muutamaa lainausta ja jatkan...
"Parasta oli, että pupuja , lampaita, koiraa, poneja, hevosia ja alpakoita pääsi koskettamaan." KOSKETTAMAAN" on yksi avainsana.
Kyse ei edes ollut yhdestä hipaisusta, vaan välillä pitkästäkin silittelystä tai halailusta.
Kivaa lapsista,
mutta entä eläimen kokemuksena, yhteen menoon tunteja eri ihmisten taholta tapahtuneena.
(Sanotaan, että kosketus voi tehdä ihmiselle hyvää, vaikka ystävällinen olalle taputus tai halaus. Mutta entäs jos koko ajan vaihtuvat vieraat ihmiset taputtelisivat tai halailisivat neljän tuntia yhteen menoon, olisko vielä kivaa.)
"Pieneen pupuaitaukseen päässyt..." Pieni aitaus, jonne kolme ihmistä sai ahtautua kerralla, on se "avain" pupujen lisäksi myös emolampaan ja lahden pienen karitsan kohdalla.
Onkohan ollut kivaa vai ahdistavaa ja stressaavaa eläinten kokemuksena. -Eikä mitään mahdollisuutta paeta kosketuksia.
Alpakoista mainitaan, että viileämmin pitivät etäisyyttä. Oli isompi aitaus. -Viime vuonna oli vielä isompi aitaus. Saattoivat valita, tulevatko ollenkaan lähellekään ihmisiä.
Ankoillakin oli liian pieni tila ja joitakin muitakin oli, joita vieraiden naamojen lähellä olo, tuijottaminen ja äänet , ovat voineet stressata.
Mietin vielä miten Elviksestä kerron.
Minun järkeni mukaan, EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA SAA PÄÄSTÄÄ IHMISIÄ AITAUKSEN SISÄLLE.
JA AITAUKSEN PITÄÄ OLLA NIIN ISO, ETTÄ ELÄIMET VOIVAT VALITA, TULEVATKO AIDAN VIEREEN IHMISIÄ TAPAAMAAN VAI PITÄVÄTKÖ VÄLIMATKAA VAI MENEVÄTKÖ VÄLILLÄ NÄKÖSUOJAN ALLE.- kovapiippu
Kommenttiisi pitäisi laittaa K18
- stressaamista
Olet kyllä ihan oikeassa, vaikka aloituksesi olikin melko sekavaa luettavaa.
Kaikille eläimille tulisi antaa mahdollisuus levätä ja syödä rauhassa. Niitä ei pitäisi esineellistää, vaikka omat lapsemme ja myös aikuiset niitä haluaisi omaksi ilokseen paijata ja silitellä, samalla iloisesti kalkatellen ja nauraen. - elviksellekinoikeutta
Pulman nimi ei ole sekava aloitus, vaan
-se, että ylipäätään on aihetta kirjoittaa asiasta
- ja se, että oman turvallisuuteni takia yritin selvitä tilanteesta antamalla vihjeet:
ei eläimiä leluiksi ja olosuhteet - neElviksensilmät
Elvis ansaitsee myös pätkän rautalankaa.
Koirilla on aiempina pääsiäisinä ollut "monenlaista". Nyt turvallisuutta oli yritetty parantaa nostamalla Elvis korokkeelle. Kaikki, mitä sille tapahtui, näkyi. Ja alla ja ympärillä pehmoisia taljoja nostamassa ihmisissä esiin pehmoisia tunteita.
(Nyt te äiti ja tyttö. Älkää ottako henkilökohtaisti, vaikka käytänkin teitä esimerkissäni.) Kun toisella käynnilläni lähestyin Elvistä takaapäin, Elvistä syleili ja silitteli pikku tyttö, jolta aivan tulvi tykkäämistä ja hellyyttä.
Kun kävelin Elviksen etupuolelle, minulta spontaanisti lipsahti: Aina vaan istut siinä paikoillasi. Onko sinulle annettu jotakin rauhottavaa, että pysyt siinä. Tämän kuultuaan Elvis luikahti pois syleilystä eteeni ja katsoi minua niin kärsimystä ja tuskaantumista täynnä olevin silmin, että hätkähdin. - Jos olisi osannut puhua, olisi varmaan pyytänyt: vie minut äkkiä pois tästä. - minäenikinä
Sinä täyspäinen tavis, antasitko koiraasi tällaiseen käyttöön?
- eläinrääkkääjät
Tässä kun itse juuri jouduin kuolleesta e-herätetyksi, aikani kuluksi kävin netissä katsomassa sitä hemböleä. Miten sellainen saa toimia? On kyllä todella surkea eläinsuojelulaki. -Vissiin zeesus on niiden hommissa mukana. - Ei nyt ollut sitä käskystä pyörivää minisikaa mukana. -Mutta tälläinen eläinrääkkäys sopii tietenkin riihimäelle. -Kyllä siitä paskapuljusta jonnekin ilmoituksen teen.
- ikuisestieläinsuojelija
Voisiko joku kertoa, mikä on virallinen paikka tehdä ilmoitus puljun toiminnasta.
Pitää ruveta varomaan kaikkia paikkoja, jossa eläimet ovat ihmisten armoilla.
- ainoatäyspäinenkö
Kukas tämän eläinkoskettamon Pyhtäältä asti tänne tilasi. Katu-osastoko? Mikä tämän Pompotin osuus on?
Vastaako kukaan mistään, taaskaan? - vinkkiAPlle
KÄSKYSTÄ PYÖRIVÄ MINISIKA pitää ehdottomasti saada tänne ensi pääsiäsenä. Kun 20 x kahtena pnä on sikaa käsketty, niin johan on lapsilla lystiä ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656