Simpukan kosteusvaurio

Liippa

Jo paljon ennen kuntavaalia oli tiedossa Simpukan kosteusvaurio miksi salattiin ??
Taisi tulla aika yllätyksenä kun näitä ei enää saisi ilmetä kun kaikki tehdään hyvin,
Onkohan rakennuttajan valvoja hoitanut työnsä kunnolla vai onko kenties sujautettu satasia sivu taskuun.

15

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruudussavuoria

      Kosteusvaurio on hirvittävä. Ei siitä uskalla kertoa. Menee talon maine ja arvo nollille, kun varmoja korjausmenetelmiäkään ei ole.
      Joku kärsii arvon laskusta ja joku muu voittaa. Tulee suuria ristiriitoja - parasta olla hiljaa
      http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/art2362825#cxrecs_s

    • varakonsuli

      Kolme syytä katastrofeihin julkisrakentamisessa: kiire, järjetön kilpailuttaminen ja olematon valvonta. Kiireessä unohtuu mm. rakenteiden huolellinen kuivatus, materiaalien suojaus sateelta yms. Kilpailuttaminen tehdään taas pelkästään halvimman ehdoilla - ei kilpailla laadulla vaan rahalla. Ja kukapa valvoo miljoonien hankkeita muualta kuin omasta toimistohuoneestaan, kun valvojan pitäisi kuitenkin olla iholla koko ajan.
      Virkamiehiä ja varsinkin päättäjiä yhdistää pari ominaisuutta: typeryys ja omien asemien säilyttäminen.

    • taas_kepulointia

      Se asian julkisuus olisi vienyt kepulta enemmän, kuin kaksi valtuustopaikkaa.

    • KiroiLuttaa

      Outoa ettei kunnollista työtä voi tehdä ilman erityisiä järjestelyjä kuten "elinkaatimallin käyttämistä. Se malli velkaannuttaa kuntia entisestään ja siirtää maksettavaa lapsille.
      Toisaalta kunnat voisi jättää susirakennuksineen ilman mitään apuja. Ehkä oppisivat rakentamaan.

      Muuan koulu oli pilattu vuotavilla ikkunapellityksillä. Valtion iso apu yllätti ja apua vertasivat lottovoittoon. Kummallinen palkinto huonosta rakentamisesta.

      https://www.sisailmauutiset.fi/rakentaminen-2/selvitysmies-raportoi-valtion-rakentamisen-ongelmista/

      Ei ole varmuutta rakentajayrityksen vastuukyvystä esim. 20 vuoden kuluttua elinkaarimallin mukaisesti. Ja rakennuksen pitäisi kestää 200 vuotta ilman isompia korjauksia. On se niin iso sijoitus. https://www.google.fi/search?q=elinkaarimalli&ie=&oe=#spf=1

    • niinköolet

      Tuskin tuota ja muita rakennusvirheitä voi kepun piikkiin laittaa. Asian vetkuttelun kyllä.

      • Eitoi

        Mikä siellä valtuustossa on isoin?


      • Ulmamaisteri

        Joukolla on isoin jos sitä kysyit


    • IhmetteleväUKKO

      Minkä verran yhteistä on politiikalla ja kosteusvauriolla?

      • könönen

        Vetkuttelu ja vötkyily.


    • Monttuauki

      IhmetteleväUKKO kirjoitti: "Minkä verran yhteistä on politiikalla ja kosteusvauriolla?"
      Politiikka on asioiden hoitoa. Poliitikot hoitavat asiakseen saamiaan seikkoja, kuten esim.: Verotus, valtion ja kuntien saamien verorahojen käyttö, työllisyys ja rahan ohjaus äänestäjiä miellyttäviin sekä vihastuttaviin kohteisiin.
      Rakennetaanpa koulu, sairaala, virasto tms. niin se on poliittinen päätös. Suuruus, laatu, paikka, aika ja hintakin.
      Tehdäänpä lyhytikäinen rakennus. Mitä hyötyä? Kansakunnalle tuskin mitään. Mutta yritykset saavat liikevoittoja, työntekijät palkkoja... Lyhytikäinen tarkoittaa, että kohta korjataan kolmeen kertaan, sitten puretaan ja tehdään taas lyhytikäinen. Kuka hyötyy? Varat on kerätty veronmaksajilta veroina. Kosteusvaurioita sietämättömät sairastavat.

      Selvitysmiehen mukaan valtion ollessa pelkästään rahoittajana kohde näyttää pääsääntöisesti epäonnistuvan. Olisikohan politiikalla (asioiden hoidolla) mitään osaa? Tilanne on jatkunut vuosikymmeniä.

    • Kokkari

      Kyllä tuon kosteusvaurion osasi jokainen ohikulkija ennustaa rakentamisaikaan: villat olivat suojaamatta seinillä rankkasateiden aikaan.
      Kyllä rakennuttajan valvojan olisi pitänyt olla jämäkkänä vaatimassa kunnon suojauksia, kuten oli Aurinkokartanon työmaalla viime syksynä.

      Politiikka liittyy asiaan siten, että näin umpikepulaisella paikkakunnalla kepun jäsenkirja on virkamiehelle parhain suosittelija. Voi sanoa, että parhaat hakijat, jotka olisivat joko sitoutumattomia tai muun puolueen henkilöitä: turha vaivautua, turha hakea paikkaa.
      Ja tästä sisäsiittoisuudesta johtuu pitkässä juoksussa näiden paikkakuntien huono kehitys.

      • qweroiu

        Poliitikot ovat myös säätäneet lait vastuista ja valvonnasta. Ovat hyväksyneet nykyisen menon koska muutosta ei ole tehty. Materiaalisten ja inhimillisten resurssien tuhoaminen saa jatkua.
        Valtuustoehdokkaita haastatin ennen vaaleja. Vähäinen oli tietotaso ja ymmärrys heillä rakentamisesta.


    • 213141

      Tutkija hämmästyi https://www.rakennuslehti.fi/2017/04/suomessa-koulujen-sisailma-on-puhtaampaa-mutta-oirehtivia-ihmisia-on-enemman-kuin-muualla-euroopassa/

      Tutkija ei ymmärtänyt, että Suomen ilmastossa ikkunat ovat enemmän kiinni ja ihmiset vähemmän ulkona kuin Espanjassa, Hollannissa, Ruotsissa ja Norjassa.

      On kehitettävä seinätyyppi, jonka läpi painetaan ilmaa ulos tämän nykyisen imusysteemin sijaan. Sitten ulkona aletaan sairastumaan "sairastalo-oireyhtymään". Kumpi parempi?

    • Olantakaa
    • Märätopit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1720
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1702
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      292
      1319
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      972
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      915
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      905
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      888
    Aihe