ANTENNIVAHVISTIN

UHFVHF

minulla hieman vanha harava-antenni, ja tuo digiboksi ei oikein pelitä kunnolla...pätkii.
Mikä paras avuksi? antennivahvistin vaiko uusi antenni vaiko?. Onko kokemuksia vahvistimen vaikutuksista?

15

89148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viritin

      Jos antenni ollut kauan katolla tms.
      Kannattaa ensin tehdä halvin yritys : tarkista antennin ja kaapelin liitos , eli katkaista 1-2 sm pala antennin puoleisesta päästä pois ja liittää uudelleen kiinni samalla puhdistaa liitos kohdat . Samoin tarkistaa myös digiboxille tuleva liitos.

      Jos tämä ei auta , on edessä reissu antenniliikkeeseen . Eräs hyvä antenni on tuo Triax unix 100 malli.
      Alla olevassa linkissä hyvä kytkentä ohje ja kuva antennista ( tosi sen vain malli 52 )

      http://personal.inet.fi/yritys/simon.tuonti.oy/digivahvtriax.htm

      • Ei katsojien vastuu

        >>Jos tämä ei auta , on edessä reissu antenniliikkeeseen

        Ei, jos signaali on aiemmin ollut hyvä, niin edessä on yhteys niiden kanavien asiakaspalveluihin, joissa on huono signaali. Vastuu on heidän.


    • Vahvariantenni

      OFA 20 dBi SV9320 sisäantenni tai joku vastaava ulkoantenni. Helpompi kuin harava. Löytyy esim. Veikon koneelta hintaan 49 euroa.

      Kokeile edes ja vaihda muuhun tavaraan, jos et ole tyytyväinen.

      • erkwdfs

        Veikon kone voi työntää perseeseen tommoset tarjouksensa!


    • Jujuttua

      Vahvistimen hyöty riippuu siitä, kuinka paljon signaali vaimenee ennen vastaanotinta. Jos sinulla on antennikaapelia pitkästi ja signaali on jaettu haaroittimilla tai jaottimelle usealle atennirasialle, kannattaa vahvistin hankkia.

      Jos signaali vaimenee, hukkuu se helpommin vastaanottimen oman kohinan sekaan, jota kuvataan kohinaluvulla. Signaali/kohina-suhden huononee vaimennusten (dB) ja kohinaluvun (dB) verran.

      Kun vahvistin asetetaan ennen jaottimia ynnä muita vaimennuksia, saa vahvistin (vahvistimen kohinaluku yleensä pienempi kuin vastaanttimen) vahvan signaalin. Nyt Signaali/kohina-suhde huononee vahvistimen kohinaluvun verran. Koska signaalia vahvistetaan, ei se huku enää niin helposti vaimennusten jälkeen vastaanottimen kohinaan. Jos vahvistus on riittävä (esim. suurempi kuin vaimennukset vastaanottimen kohinaluku), määrää vahvistin suurin piirtein koko järjestelmän kohinaluvun (lisävahvistus ei tuo enää hyötyä).

      Koko järjestelmän kohinaluvun määrää siis ensimmäinen aktiivinen laite (vastaanotin tai vahvistin) ja vaimennukset ennen sitä. Antennista tulevan signaalin signaali/kohina-suhde huononee koko järjestelmän kohinaluvun verran. Lisäksi ylimääräinen 2dB:n menetys tulee antennin lämpökohinasta.

      Vahvistin itsessään huonontaa aina signaali/kohina-suhdetta. Hyöty riippuu siitä, mitä vahvistimen jälkeen on.

      Antenniin kannattaa satsata, sillä se määrää tulevan signaalin laadun (signaali/kohina-suhteen ylärajan). Vahvistimella pyritään kompensoimaan antennin jälkeiset vaimennukset ja vastaanottimen kohinaluku, jotta signaali huononisi mahdollisimman vähän.

      Netistä löytyy paljon lisätietoa, jos haluaa etsiä.

      • ja joo

        Hyvä esivahvistin parantaa huonon vastaanottimen kohinalukua, joten laita se vahvistin kiinni siihen antenniin, jolloin kohinaluvun kaavassa tekijä F1 on määräävä. Kannattaa vielä opiskella aihetta lisää, tuo on jo suht hyvä alku.


      • Jujuttua
        ja joo kirjoitti:

        Hyvä esivahvistin parantaa huonon vastaanottimen kohinalukua, joten laita se vahvistin kiinni siihen antenniin, jolloin kohinaluvun kaavassa tekijä F1 on määräävä. Kannattaa vielä opiskella aihetta lisää, tuo on jo suht hyvä alku.

        Jos joku haluaa yrittää ottaa tästä jutusta selvää, niin lueskella voi vaikkapa:

        http://www.geocities.com/toddemslie/UHF-TV-DX.html

        http://www.hdtvprimer.com/ISSUES/erecting_antenna.html

        http://en.wikipedia.org/wiki/Friis'_formula
        Tässä kaavassa F:t eivät ole desibeleissä.


      • joopa joo

      • joo joo
        joopa joo kirjoitti:

        Logaritmikin on keksitty ja tietysti tuo F on kohinakerroin eikä kohinaluku.

        Melko turhia viestejä piste.


      • Asia Mies
        joo joo kirjoitti:

        Melko turhia viestejä piste.

        Ei ku puhdasta asiaa!


    • jyrki_9

      Suosittelen itse antenni vahvistinta (itsellä käytössä haman antenni vahvistin)
      Meillä on tosi vanha uhf ja vhf antenni jolla ihan hyvin kaikki kanavat, mutta kanavanippu kolmosen kanavat alko pätkimään, kun siirrettiin antenni maahan.
      Onneksi ongelma korjaantui antenni vahvistimella, joka laitettiin heti antennin talon sisään tultua antenniin kiinni vahvistamaan.
      Nyt kaikki kanavat näkyvät erittäin hyvin televisiossa.
      Vahvistin korjasi myös ennen toisessa huoneessa olleen kuvan pätkimis ongelman, joten suosittelen antenni vahvistinta

      • aartsikka

        Just.
        Ittelläni ei oo hamaa(eikä mitään sitä vastaankaan) On sitä ennenkin ilman insinöörejä kuvat saatu toimii.
        Jengi puhuu suu vaahdossa kanavanipuista eikä osaa ees virtakytkintä käyttää.
        Simppelit asiat on yleensä toimivii ja tehokkaita.


    • repa44

      Jos antenni on vanha analokisen vastaanoton ajalta ja vielä silloisen kanavan vastaanottoon tarkoitettu antenni, niin se ei ota vastaan kaikkia nykyisiä kanavapaketteja jotka ovat eri taajuuksilla. Tällöin kannattaa hankkia koko UHF alueen kattava antenni. Mastoahvistin tarvitaan jos antennijohto on pitkä, koska keskimäärin 9 m. johtoa vie antennin tehosta toisen puolen. Näin maalaisjärjellä ilman matematiikkaa.

      • matti meikä

        Voiko johtua vanhasta antennista että 2 kanavaa ei näy 4sport ja voice/viisi? singnaalin voimakkuus ja laatu pyörii 7-9 paikkeilla.


      • sitten esiin...?
        matti meikä kirjoitti:

        Voiko johtua vanhasta antennista että 2 kanavaa ei näy 4sport ja voice/viisi? singnaalin voimakkuus ja laatu pyörii 7-9 paikkeilla.

        Voisit tarkistaa, näkyykö kyseiset kanavat alueellasi vaikka http://www.digitv.fi/karttapalvelu/ kautta. Silloin ei vaikuta se, että kenttää riittää, kun sisältö puuttuu... Jos kanavat näkyivät vielä hetki sitten, niin resetointeja voi kokeilla.

        Suorittamalla tavanomaiset resetoinnit => sähkötöpseli pois seinästä pois hetkeksi ja sen jälkeen tarvittaessa kanavien uudelleen haku. Joillakin bokseilla pitää muistaa poistaa vanhat kanavahaut ennen näitä temppuja. Kun muu ei auta, niin tehdasasetusten palautus hoitaa homman.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. voitaisiinko unohtaa se sotku?

      Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****
      Ikävä
      60
      4335
    2. Oisko se tosi paha

      Jos haluaisinkin susta ennen kaikkea seksiä? Nainen
      Ikävä
      85
      2882
    3. Huomenta ja hyvää tiistaita

      Huomenta ja hyvää tiistaita. ❄️🐺☕❄️
      Ikävä
      89
      2151
    4. Milloin nainen saan sinut?

      Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e
      Ikävä
      11
      1482
    5. Ovatko persut tehneet jo päätöksen ulkopolitiikastaan?

      Persujen olisi hallituspuolueena syytä tehdä jo päätöksiä siitä, aikovatko he olla pro-Ukraina vai pro-Trump eli pro-Put
      Perussuomalaiset
      178
      1354
    6. Jee! Palsta toimii jälleen!

      Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.
      Sinkut
      23
      1276
    7. Haluan että tiedät tämän

      Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk
      Ikävä
      84
      1224
    8. Mitä olen antanut sinulle?

      Mitä olet antanut minulle?
      Suhteet
      26
      1109
    9. A, teksteistäni löydät itsesi

      jos luet tarkkaan. Vain epäsuorasti voin tunteeni myöntää, en halua minkään rikki menevän. Kaipaan sinua ja odotan näkem
      Ikävä
      17
      1099
    10. Oletko sinä lähellä?

      Tutkassani väräjää siihen malliin, pitääkö poistua mestoilta?
      Ikävä
      12
      1099
    Aihe