onkos tuo luokka homma oikein...?

pertti

Ja mites kirjottasin tolle luokalle "int main()"-osan silleen että voin ite syöttää tiedot jokaisesta autosta?

Ja sit vielä, mitäs muuta vikaa seuraavassa ohjelmassa vois olla? Testailin tuota valmiiks syötetyillä tiedoilla mut se valitti aina et syötetty tieto on "undefined symbol"... tai vastaavaa. Vikahan ei tieten tuossa luokassa oo vaan ite main-osassa. Tarkotus kuiten olis et sen sais ite syötettyä sen tiedon sinne joten ehkä ongelmaki häipys samantien jos sais ton main osan tehtyä. Pientä osviittaa vaan kaipais.
___________________________
class cAuto
{
private:
   char m_nimi;
   char m_merkki;
   int m_ika;
   char m_luokka;
public:
   char nayta_nimi(void);
   void syota_nimi(char);
   char nayta_merkki(void);
   void syota_merkki(char);
   int nayta_ika(void);
   void syota_ika(int);
   char nayta_luokka(void);
   void syota_luokka(char);
};
char cAuto::nayta_nimi()
{
   return m_nimi;
}
void cAuto::syota_nimi(char uus_nimi)
{
   m_nimi = uus_nimi;
}
char cAuto::nayta_merkki()
{
   return m_merkki;
}
void cAuto::syota_merkki(char uus_merkki)
{
   m_merkki=uus_merkki;
}
int cAuto::nayta_ika()
{
   return m_ika;
}
void cAuto::syota_ika(int uus_ika)
{
   m_ika=uus_ika;
}
char cAuto::nayta_luokka()
{
   return m_luokka;
}
void cAuto::syota_luokka(char uus_luokka)
{
   m_luokka=uus_luokka;
}

/********************************************/

6

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mendelsson

      Tässä on sitä rautalankaa ja vähän pääohjelman alkua jonka jopa testasinkin. Muutin vielä charit stringeiksi. Ei se luokan rakennekkaan ihan kondiksessa ollut.


      #include
      #include

      using namespace std;
      class cAuto
      {
      private:
      string m_nimi;
      string m_merkki;
      int m_ika;
      string m_luokka;

      public:
      string nayta_nimi(void) {return m_nimi;}
      void syota_nimi(string nimi) {m_nimi = nimi;}
      string nayta_merkki(void) {return m_merkki;}
      void syota_merkki(string merkki) {m_merkki = merkki;}
      int nayta_ika(void) {return m_ika;}
      void syota_ika(int ika) {m_ika = ika;}
      string nayta_luokka(void) {return m_luokka;}
      void syota_luokka(string luokka) {m_luokka = luokka;}
      };

      int main(int argc, char *argv[])
      {
      cAuto a;
      string n;
      coutn;
      a.syota_nimi(n);
      cout

    • katsottuna

      Luokkamääritelmä vaikutti oikealta (tosin olit määritellyt muuttuja char, eli niihin ei mahdu kuin yksi merkki (siis kirjain, numero tai vastaava, ei automerkki!)

      Vika on todennäköisesti pääohjelman puolella.

      Undeclared - tarkoittaa että et ole kertonut jonkun rakenteesta riittävästi jotta kääntäjä ymmärtäisi mitä on kysymys (se sinun lähettämäsi koodi pätkä oli declaration, eli kerroit luokan periaatteellisen rakenteen yksiselitteisesti)

      Ennen kun voit käyttää luokkaa, sinun on varattava muistia sille:

      Undefined tarkoittaa että yrität käyttää muuttujaa jolle ei ole varattu muistia:

      Luokalle voit varata muistia monella eri tavalla.

      Yksinkertaisin tapa vain muuttujalla:

      jokuluokka a; //jossa a on muuttujan nimi

      a.tee_jotain(joku_parametri); //on tapa jolla käytät tätä luokka

      Tällöin muuttujan a elinikä (scope) on vain niin pitkä kun sen ympäröimä ohjelmakokonaisuus (esim vain aliohjelman sisällä. Tällaista konstruktiota käytetään apumauuttujana aliohjelman sisällä tai ehkä globaalimuuttujana ellei käytetä enemmän kuin yksi määritelmä kyseisestä luokasta.

      Tavallisesti tarvitset samasta luokasta monta määritelmää (tuskinpa teit tuon autoluokan sen takia että syötät ainoastaan yhden auton tiedot!)

      Silloin ei ole järkevää käyttää muuttujanimiä (kuten a, b, c...) vaan allokoidaan jokaiselle autolle tarvittava muistitila käskyllä new. Tällä tavalla varattu muistitila pysyy käytössä kunnes sitä poistetaan käskyllä delete (tämä on tavallisin syy muistivuotoihin, eli varataan muistia mutta unohdetaan vapauttaa sitä kun sitä ei enää käytetään).

      Eli ensin varaat taulukon (tai vastaavan tietorakenteen) joka sisältää osoittimia (pointterieta) new komenolla luotuihin "autoihin". Ainoastaan taulukolle annat nimen, ei yksittäisille autoille, eli ei mitään a, b, c... vaan vitun_iso_autolista.

      Monesti tällainen rakenne voisi olla binary tree, johtuen sen ylivoimaisista haku ja lajitteluominaisuuksista, mutta sen nyt ei liity tähän.

      Pääasia on että ymmärrät että voit allokoida muistia lyhyellä tähtäimellä tai pitkällä tähtäimellä, mutta aina sinun on tehtävä se! ( muuten tulee virheilmoitus "undefined variable".

    • pertti

      Entäs sit jos haluaa numeroida jokaisen sisäänsyötetyn tiedon numerosta 1 alkaen ja ylöspäin?

      Eli:
      "Syötä tiedot autolle numero *numsa*: ______"
      ja
      "Auto numero *numsa* on Audi TT 1968 henkilöauto" sitten tulostaessa kans.

    • pertti

      nii elikkä mites saan tuon numerointihomman toimiin? eiks se jollain tapaa for-satsin avulla pitäs onnistua, for(i=0;i

    • pertti

      oon vissiin jo sokeeksikki tullu ku en muka sitä aikasemmin nähny että tuo edellisen kysymyksen vastaus jo on sielä. pahoittelut

    • perttien-pertti

      Tavallisesti tarvitset samasta luokasta monta määritelmää (tuskinpa teit tuon autoluokan sen takia että syötät ainoastaan yhden auton tiedot!)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7286
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      93
      5943
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      109
      3977
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      129
      3932
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1763
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      58
      1608
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      131
      1510
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1321
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      28
      1301
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1292
    Aihe