Olen ostamassa kangaspuita, ja olisi saatavilla käytetyt Varpapuun Finlandia kangaspuut. Millaiset ne ovat mattojen ja kevyiden kankaiden kutomiseen, Toikan puihin verrattuna? Onko yhtä helppo koota? Onko puumateriaali yhtä hyvälaatuista?
Toikan puut ovat ainoat, joista minulla on mitään kokemusta, lukuunottamatta vanhat, isäni tekemät puut, jotka nekin olivat hyvät.
Uskon, että molemmat merkit ovat hyviä, mutta onko kukaan huomannut mitään eroja?
Varpa- vai Toikapuuko
2
3377
Vastaukset
- kannatta
Aikoinaan 80-luvulla, kun harkitsin kangaspuiden ostoja, muistan Varpapuiden olleen poikkipuiltaan (mm. rinta- ja selkäpuut) vankemman oloiset. Olivat silloin hinnaltaan kalliimmat, joten usein päädyttiin Toikan puihin. Niistäkin minulla on yli 20 vuoden kokemuksella ihan hyvää sanottavaa. Joskus on jouduttu luha vaihtamaan kieroutumisen takia, mutta puun elämistä voi tapahtua varmaan missä puissa tahansa. Tärkeintä on että näet puut pystytettyinä, niin voit tarkistaa niistä ainakin ristimitan ja suoruuden muutenkin. Jos puut on olleet koottuna sisätiloissa, niissä tuskin isoja ongelmia tulee vastaan.
- valitettavasti,
ja olen vain nähnyt niistä kuvan. Näyttäisi siltä, että niissä on käytetty osien kiinnitykseen ruuveja, Toikan puukiilojen sijasta. Ovatkohan kiilat parempia käytössä - kun niitä voi kiristellä tarpeen mukaan?
Entä työskentelyasento? Onko Toikalla ja Varpapuilla eroa siinä suhteessa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256649MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny545712Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.824449NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun904335Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1364151Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841476- 3611329
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301284- 811277
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?381024