Lehmistä!

lehmistä kiinnostunut

Moi! Olen kiinnostunut lehmistä, ja haluaisin niistä hieman tietoa.. Montako lehmärotua on suomessa? Minkälaisia lehmät ovat? (säyseitä, villejä ym.) Niin ja onko suomenkielisiä lehmäsivuja? Olen kiinnostunut näistä "sirommista" roduista, eli en mannermaisista massiivisista roduista. Paljonko tällainen lehmä keskimäärin maksaa? Olisiko kirjoja, joissa kerrottaisiin lehmistä? Kiitos jo etukäteen! Ps. JOS nyt lehmän hankkisin, niin ottaisin harrastukseksi ja lemmikiksi, en ammatiksi.

14

3733

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näpp, näpp.

      Luonteita on varmaan yhtä monta kuin lehmiäkin - jokainen on oma persoonansa. En osaa kyllä sanoa tarkkaan, montako lehmärotua Suomesta löytyy, mutta tässä joitakin: holstein, friisiläinen, ayrshire, suomenkarjarodut (Itä-Suomen, Länsi-Suomen ja Lapin lehmät). Nämä ovat maitorotuja, tämän lisäksi on liharotuja, kuten hereford, simmental, limousin, aberdeen angus, blonde d` Aquitaine, ylämaankarja, charolais, piemontese... Joten paljon löytyy.
      Jos haluat sirommanpuoleisen harrastuslehmän, niin suosittelen ehdottomasta suomenkarjaa. Nämä ovat häviäviä kansallismaisemamme hoitajia, joille tarvitaan lisää innostuneita lehmäfaneja. Suomenkarjalla ei myöskään ole lainkaan sarvia, joten niitä on helppo käsitellä.

    • ..toimintayksiköstä nimeltä...

      ...löytyy esim. Tieto tuottamaan-kirjasarjan kirjasta: Lypsylehmän ruokinta.

      Löytyy varmasti parhaiten kirjastosta. Kirja kertoo lähinnä lehmän elimistöstä, elintavoista, kuinka sitä tulisi hoitaa yms.
      Eri roduista löytyy sitten omia nettisivuja ja kirjojakin.

    • luonteista...

      Lehmien luonteissa löytyy varmasti yhtä monenlaisia variaatioita, kuin ihmistenkin:

      On todella tuittupäisiä äkäpusseja, jotka pyrkivät jopa satuttamaan ihmistä/toisia lehmiä ja toisessa ääripäässä on sitten ne erittäin yhteistyöhaluiset yksilöt, jotka kaipaavat rapsutusta ja ymmärtävät jopa puhettakin. Sitten on suuri joukko eläimiä siltä väliltä.

      Paljon riippuu siitä, minkälaista kohtelua he ovat elämässään kohdanneet ihmisten taholta.

    • Kyyttö

      Jos aiot hankkia lehmän, niin ota ainakin kaksi. Lehmä on laumaeläin ja tarvitsee kaverin itselleen.

      • lehmistä kiinnostunut

        Voisiko joku vielä laittaa muutaman lehmistä tietoa antavan internet-sivun osoitteen? Mieluummin suomenkielisen...


      • muutama
        lehmistä kiinnostunut kirjoitti:

        Voisiko joku vielä laittaa muutaman lehmistä tietoa antavan internet-sivun osoitteen? Mieluummin suomenkielisen...

        nettisivusto..... ayshirefinland.com, holstein-finland.com, farmit.net...eiköhän googlesta löydy lisää....


      • läkki
        muutama kirjoitti:

        nettisivusto..... ayshirefinland.com, holstein-finland.com, farmit.net...eiköhän googlesta löydy lisää....

        kans. www.kolumbus.fi/suomenalkuperaiskarja ja www.virtuaaliamk.fi/bin/get/id/54MAo6uH5


    • lehmistä kiinnostunut

      Ja sitten vielä yksi asia, että paljonko lehmä maksaa ja paljonko rahaa yhteen lehmään menee vuodessa? suunnilleen...

      • halavalla lähtee...

        Hinta riippuu niin kovin siitä mitä haluat. Vasikka on tietysti halvin. Esim. jalostusarvoltaan ei kovin kummosen juottoikäinen ay-vasikan saa siinä 80€:lla. Alkuperäisrodut, samoin kuin liharodut ovat kalliimpia.
        Ja muista tosiaan, että niitä pitää olla vähintään kaksi.

        Lemmikiksi ottaisin itsekin suomenkarjalaisia. Tulevat toimeen hyvin vähällä, jos niitä ei lypsätä (eli ei siemennä) niin talvella kuivaa heinää, pikkusen kauraa ja kivennäistä päälle. Ja tietysti vettä, muutaman kymmentä litraa päivässä.
        Kesällä pärjäävät laitumen antimilla (jos ei iske tämmönen kesä).

        Kustannukset eivät ole kovat. Pyöröpaalin heinää saa n. 20€:lla ja kaura on puoli-ilmaista. Sitä kuluu hyvin hyvin vähän lemmikille. Kuivikkeet maksavat paljon, nuppikuormallinen purua n. 500€. Eläinlääkärin käynnit ovat todella kalliita, niihinkin on kuitenkin varauduttava. Sorkanhoito pari kertaa vuodessa, en osaa hintaa sanoa noin pienelle määrälle, veikkaisin kahdelta jonkun 50€.

        Laitumelle tarvitaan tolppia, nauhaa ja paimen. Lisäksi juoma-automaatti, tai sitten ei lähdetä kotoa mihinkään että ollaan vahtimassa että elukoilla on vettä.


      • Maatilan emäntä
        halavalla lähtee... kirjoitti:

        Hinta riippuu niin kovin siitä mitä haluat. Vasikka on tietysti halvin. Esim. jalostusarvoltaan ei kovin kummosen juottoikäinen ay-vasikan saa siinä 80€:lla. Alkuperäisrodut, samoin kuin liharodut ovat kalliimpia.
        Ja muista tosiaan, että niitä pitää olla vähintään kaksi.

        Lemmikiksi ottaisin itsekin suomenkarjalaisia. Tulevat toimeen hyvin vähällä, jos niitä ei lypsätä (eli ei siemennä) niin talvella kuivaa heinää, pikkusen kauraa ja kivennäistä päälle. Ja tietysti vettä, muutaman kymmentä litraa päivässä.
        Kesällä pärjäävät laitumen antimilla (jos ei iske tämmönen kesä).

        Kustannukset eivät ole kovat. Pyöröpaalin heinää saa n. 20€:lla ja kaura on puoli-ilmaista. Sitä kuluu hyvin hyvin vähän lemmikille. Kuivikkeet maksavat paljon, nuppikuormallinen purua n. 500€. Eläinlääkärin käynnit ovat todella kalliita, niihinkin on kuitenkin varauduttava. Sorkanhoito pari kertaa vuodessa, en osaa hintaa sanoa noin pienelle määrälle, veikkaisin kahdelta jonkun 50€.

        Laitumelle tarvitaan tolppia, nauhaa ja paimen. Lisäksi juoma-automaatti, tai sitten ei lähdetä kotoa mihinkään että ollaan vahtimassa että elukoilla on vettä.

        Suomessa maidontuotantoon tarkoitettuna on Ayrshire lehmiä, se on kotoisin Skotlannista ja se on maamme valtarotu. Se on väritykseltään ruskean-valkokirjava. Sitte on Holstein-Friisiläisiä siis niitä ei ole erikseen Holstein ja erikseen Friisiläinen niinku joku oli kirjoittanut. Se on mustan-valkokirjava ja se on Pohjois-Hollansita peräisin. Tämä on maailman yleisin lypsyrotu ja se on tuotu suomeen 1960-luvulla Ruotsista ja Tanskasta.
        Meillä on ayrshireä ja Holstein-friisiläistä ja kokemuksesta voin sanoa että yleensä Friisiläiset lypsää enemmän (muttei aina) ne on kooltaan suurempia mutta pienempi sarvisia. Rotujen välillä luonteessa ei ole eroja. Molemmissa voi olla äkäsiä mutta meillä kaikki on rauhallisia, ne on vasikasta asti totutettu rapsutteluun ;)

        Vasikka maksaa jopa 300 euroa, lehmät ja hiehot 1000-4000 euroon asti. Ne on lauma eläimiä,ei yksittäisiä voi pitää.

        Eläinlääkäri maksaa 100-300 euroon yleensä mutta voi olla kalliimpiakin operaatioita...

        Se ei todellakaan juo VAIN 20 litraa päivässä! Siis aikuinen lehmä. Meillä juo jo kuukauden ikäiset vasikatkin vuorokaudessa 20 litraa lehmät taas juo 200 litraa!!

        WWW.faba.fi sivuilta löydät tietoa myös lehmistä ja siellä on joitain ammattikirjojakin.


    • seni89

      hmm. mie oon "harrastanu" lehmiä jo neli vuotiaasta. Eli siis 13 vuotta. Suomessa tavataan monia lehmä -rotuja, mutta yleisin rotu on mielestäni aysrhire. Toiseksi yleisin on friisiläinen ja sen jälkeen tulevet suomenkarja eli kyyttö(itä-suomen karja), lapinlehmä ja länsisuomenkarja. Lehmät ovat isoja "lemmikkejä" ja minun mielestä niitä ei pitäisi ottaa pelkkään lemmikki käyttöön, sillä jokainen tarvitsee jonkun kaverin. Ja tietysti pitäisi olla kunnon suoja eläimelle/eläimille. Ja EU: n säännöt varmaan kieltävät tämmöisen "lemmikiksi" ottamisen. En ole varma, mutta en ihmettelisi yhtään, jos näin olisi. Monet lehmät ovat lempeitä ja ihmisystävällisiä. Tietysti niiden luonne riippuu kovasti siitä, miten sitä on vasikkana käsitelty. Joku voi pelätä ihmistä ja joku voi kävellä perässä kuin koira. Jokaisella lehmällä on oma erikoisluonteensa.. Ja tietysti jos meinaat hankkia lehmän, etkä sonnia, niin meinasitko ottaa maidon talteen? siis lehmältä. Koska mikään lehmä ei kestä sitä, että sitä ei lypsetä. Ja lehmä ei lypsä, kuin korkeintaan vuoden kerrallaan. Sitten se jää ns. vauvalomalle, jos se odottaa vasikkaa.. Ja vasikan synnyttyä lehmä tuottaa taas.. Jos tosissasi meinaat hankkia lehmän, niin mieti tarkkaan mitä teet. Sillä ne eivät välttämättä ole mitään helppoja. Toiset sairastavat enemmän kuin toiset. Ja eläinlääkäri on aika kallis tänä päivänä.. =)

    • sdt

      määki oisin kiinostunut lehmästä mutta pitääkö jokainen lehmä rotu lypsää ja onko lehmillä sarvet?

      • tässä pari esimerkki

        Liharotuja ei lypsetä, jos lemmikkiä haet niin suosittelen dexteriä, tämä noin metrin säkäkorkuinen alkuperältään Irlantilainen rotu pärjää hyvin vaatimattomissa oloissa, eläimen pieni koko kääntää kyllä kakkiken sympatiat sen puolelle.
        Katsele netistä dexter cattle haulla, niin saat tietoa rodusta.

        Mikäli sulla ei ole navettaa, niin ylämaalainen pärjää myös ulkona talvellakin, mutta jonkunlainen katos pitäisi kumminkin olla.


    • vasikka111

      Myö ollaan hankkimassa vasikka ponille kaveriksi pihattoon (: . Opettaisin sitten joskus sille ratsun hommia ;) mitä lehmä pystyy tekemään hyppäämään pientä ristikkoa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      48
      964
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      795
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      746
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      106
      718
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      643
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      564
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      538
    14. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      532
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      496
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      46
      481
    19. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      457
    Aihe