Kuka osaa vasta

verot köyhällistön verta juo

Miksi varainsiirtovero on omakotitalossa 4 % ja paritalossa 1.6% ? Mistä kostuu moinen ero. Kiinteistö on kiinteää ja As.Oy irtainta omaisuutta, mutta silti kaipaan vastausta.

5

1338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymys..

      Pohjimmiltaan tuo kysymys pitäisi varmaan esittää eduskunnalle, joka lakeja säätää.

      Mutta ajatus on varmaan se, että kiinteistössä (esim OKT) siirtyy konkreettista tavaraa, eli se kiinteistö, mutta as.oy. tapauksessa vaihtaa omistajaa vain paperi, eli se osakekirja.
      Sama 1,6% on myös muussa osakekaupassa, jossa niin ikään siirtyy vain paperia, eikä nykyään edes se.

      • verot ei juo rikkaan verta

        Jos ostat pörssin kautta osakkeita (arvo-osuuksia) ei mene varainsiirtoveroa.
        Miksi eduskunta on näin päättänyt ?


      • siksi!
        verot ei juo rikkaan verta kirjoitti:

        Jos ostat pörssin kautta osakkeita (arvo-osuuksia) ei mene varainsiirtoveroa.
        Miksi eduskunta on näin päättänyt ?

        että se mahdollistaa toimivan pörssitoiminnan. Pörssi olisi varmassti aika hiljainen paikka, jos joka treidauksesta joutuisi maksamaan 1,6% veroa. Toimiva pörssi on monille yrityksille parhain rahoituksen saamisen muoto. Asuntoja ei osteta ja myydä ihan samalla syklillä, joten siksi sinne on verotarra lätkäisty. Kiinteää ja irtainta omaisuutta verotetaan näemmä eri tavalla, joten siksi eri veroprosentit.

        En ole varma, mutta eikös uusi perintölakiuudistus vie kiinteistöltä perintöveron nollaan, mutta asunto-osakkeesta joutuu vielä maksalemaan veroja entiseen malliin?


    • välittäjä 1

      Kiinteistöstä maksetaan 4% varainsiirtovero, on kiinteistö sitten tontti, omakotitalo, paritalo tai mikä vain.

      Huoneistosta (As Oy muotoinen yhtiö siis) maksetaan 1,6% varainsiirtovero on huoneisto sitten omakotitalo, paritalo, rivitalo, kerrostalo tai mikä vain :)... Ja kyllä, myös omakotitalo voi olla As Oy muotoinen vaikka harvinaista onkin.

    • JJM

      omistus kohdistuu osakkeisiin jotka antavat oiekuden hallita huoneistoa. Kiinteistö on kokonaisuus - maata ja rakennus. Kun kiinteistö myydään sille haetaan lainhuuto ja osakehuoneisto taas merkitään osakerekisteriin. Olisiko vanhaa perimää se että aikanaan lainhuudon hakeminen on vaatinut virkamiehiltä enemmän työtä. No joka tapauksessa entinen lainhuudatusleimavero on nykyään 4% varainsiirtovero ja entinen osakkeiden leimavero nykyään 1,6 %:n varainsiirtovero. Eli "varainRIISTOVERO" :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7180
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2567
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      106
      2026
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1548
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1089
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      969
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      78
      870
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      739
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      728
    Aihe