Jääkaappi-Pakastin HJP 372, alimman eli sen pakastimen oven kahva hajosi avatessani kaappia kuukausien tauon jälkeen, voisikohan mistään saada uusia kahvoja ?
En löytänyt forstelta suomalaisia sivuja, taitaa kaapin mallikin olla siksi vanha ettei kahvoja tehtaalta saa.
Siksipä pyydän neuvoja ettei tarvitse koko kaappia vuokranantajalle ostaa.
Helkaman pakastin
6
3167
Vastaukset
- Vuokralla asunut
Et joudu itse maksamaan pakastimen kahvaa vuokranantajalle. Sen hajoaminen/irtoaminen kuuluu ns. asunnon normaaliin kulumiseen, ja vuokranantaja on velvollinen korjaamaan sen. Ilmoitusvelvollisuus sinulla toki on, pidäpä vaan puolesi.
Puhumattakaan, että joutuisit koko kaapin ostamaan. Se kuuluu selvästi vuokranantajan vastuisiin. Mistä oikein luulet sitä vuokraa maksavasi? Juuri tällaisiin menohin se on tarkoitettu. - korjaaja
Jääkaapin korjaukset kuuluu tosiaankin vuokranantajalle, mutta kyllä HJP-372:een edelleen kahvoja saa.
- Tekninen isännöitsijä
Varaosia voi toedustella ja n. 99.9% varmuudella löytyy:
http://www.honkoliini.com/ - Nukkis
Hei!
Löysitkö varaosan? Aamulla jäi ripa käteen...
Kiitollisena tiedosta,
Nukkis - TAhhahahahahA
Jos vuokranantaja vaatii korvausta sen toosan kahvasta niin sano että näytä kirjalliset todisteet siitä että kyseinen kahva on ollut ehjä silloin kun muutitte kyseiseen asuntoon.
Usko pois, tällä tavalla vuokranantajatkin tekee kun joutusivat tekemään kämpässä jotain isompaa remppaa. Jos vaikka asunnosta löytyy hometta niin myöhemmin väittävät ettei asiasta oo mitään kirjallista todistetta. Kokemusta on.
Eli kaikki mitä vuokranantaja ei voi selvästi todistaa ei ole sun aiheuttamaas.- Sama heppu
Ja jos ilmotat asiasta vuokranantajalle, tee se kirjallisesti. Älä soita äläkä käy ilmottamassa asiasta vaan tee kirjallinen ilmoitus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167160- 1982528
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021967En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761527Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911079- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77863
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718