Mikä avuksi?

Mänttikö?

Mulla on N97 ja 6220c. Molemmissa Nokian vitun hienot kartat. GPS vaan on niin onneton että paikantamiseen menee tuurista riipuen 1 minuutti - 48 tuntia. Onko kellään tietoa miksi nämä gepsit on niin syvältä?

Mutta google maps jostain syystä löytää kulloisenkin asemapaikkani n. nanosekunnissa. Miksi?

6

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päällä ?

      Sulla on A-GPS toiminto päällä ? Sisätiloissa tietysti kestää, jos onnistuu ollenkaan ja ulkona oot koittanu ? Joissain malleissa on ollut häikkää ton gepsin kanssa, joten jos ei tokene niin pajaalle vaan korjattavaksi. Ja jos taas autossa ei onistu toi GPS yhteys, niin jotkut tuulilasit estää ton singnaalin, silloin tarvii olla ulkoinen antenni (Koskee noita Naveja TomTom, Garmin jne.)

      • Anonyymi

        löytää nopeasti nokia maps sovelluksessa gps singaalin, koska minulla on a-gps päällä. Mitään ulkoantenneja ei tarvitse käyttää, ellei navigoi sisällä.


    • Käynnistys

      Mulla ainakin auttaa , kun otan virrat kokonaan luurista pois ja käynnistän uudestaan. Alkaa sateliitit löytymään.

    • Paikantaja

      Jossain testissä N900:n GPS oli jopa parempi kuin sellainen ulkoinen lisävaruste GPS. Että ei kai niiden noin huonoja pitäisi olla.

      Kännykän voi myös paikantaa tukiasemien avulla, jotkut käyttävät tätä hyväksi ja se on nopeaa. Ei kuitenkaan lähellekään niin tarkka kuin GPS.

    • ghjki

      Katohhan ettei vaan ole zampzunkPinkPonk.
      Mulla 30 sek maksimi mutta onko ohjelmisto päivitetty puhelimeen?

    • 16g

      iPhone !!! ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. voitaisiinko unohtaa se sotku?

      Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****
      Ikävä
      52
      4312
    2. Oisko se tosi paha

      Jos haluaisinkin susta ennen kaikkea seksiä? Nainen
      Ikävä
      85
      2872
    3. Huomenta ja hyvää tiistaita

      Huomenta ja hyvää tiistaita. ❄️🐺☕❄️
      Ikävä
      89
      2151
    4. Milloin nainen saan sinut?

      Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e
      Ikävä
      11
      1472
    5. Ovatko persut tehneet jo päätöksen ulkopolitiikastaan?

      Persujen olisi hallituspuolueena syytä tehdä jo päätöksiä siitä, aikovatko he olla pro-Ukraina vai pro-Trump eli pro-Put
      Perussuomalaiset
      178
      1344
    6. Jee! Palsta toimii jälleen!

      Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.
      Sinkut
      23
      1276
    7. Haluan että tiedät tämän

      Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk
      Ikävä
      84
      1224
    8. Mitä olen antanut sinulle?

      Mitä olet antanut minulle?
      Suhteet
      26
      1109
    9. A, teksteistäni löydät itsesi

      jos luet tarkkaan. Vain epäsuorasti voin tunteeni myöntää, en halua minkään rikki menevän. Kaipaan sinua ja odotan näkem
      Ikävä
      17
      1099
    10. Oletko sinä lähellä?

      Tutkassani väräjää siihen malliin, pitääkö poistua mestoilta?
      Ikävä
      12
      1099
    Aihe