isolle, leveälle, rintavalle

toivotonko?

jalalle kenkää helsingistä??? Jostain olen lukenut että Theresia tms olisi hyvä edelläkuvatulle jalalle. Onko kokemuksia? Ei haluttaisi kävellä urheilusandaaleissakaan koko kesää ja etenkään juhlia, vaan kun ei meinaa edes varpaat mahtua tarjolla oleviin sandaaleihin tai juhlakenkiin.
Olisin iki-kiitollinen vinkeistä sisaret !

6

597

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!

      Theresia on todellakin leveälle ja ilmeisesti rintavallekin jalalle sopiva. Löysin aikanaan Theresian kävelykengät ja kun jalan koko on 42-43 valikoima on suppea. Noihin kenkiin mahtui vielä diabetespohjalliset (kengissä on paksut tukipohjalliset jotka otetaan pois tässä tapauksessa). Nyt ostin kesäkäyttöön Gaborin sandaalit ja niihinkin sai vaihdettua kengän tukipohjallisen tilalle nuo diabetespohjalliset. Sandaalit ovat tarranauhoin säädettävät joten sopii moneen jalkaan. Nämä kengät olen löytänyt Kenkä-Ralesta Helsingistä Töölöntorin kulmalta.

      • myös leveä jalkainen

        kengät näyttävät ainakin kuvissa mielestäni vähän mummomaisilta, Gaborilla varmaan vähän "raflaavampaa" meininkiä? täytyypä koettaa ehtiä lauantaiksi sinne ralelle -mahtaako olla lauantaina auki? onkohan heillä nettisivuja? noh, nehän selviää varmaan kuukkelilla:))


      • tuo tuntuu
        myös leveä jalkainen kirjoitti:

        kengät näyttävät ainakin kuvissa mielestäni vähän mummomaisilta, Gaborilla varmaan vähän "raflaavampaa" meininkiä? täytyypä koettaa ehtiä lauantaiksi sinne ralelle -mahtaako olla lauantaina auki? onkohan heillä nettisivuja? noh, nehän selviää varmaan kuukkelilla:))

        Olen havainnut että ylivoimaisesti suurin osa isoista naisten kengistä on todellakin mummomallia. Tuntuu että valmistajat tai ainakin sisäänostajat ajattelevat että isoja kenkiä käyttävät vain mummoikäiset. Kuitenkin tällä hetkellä naisten jalan koko kasvaa nimenomaan nuorten joukossa. Isoilla nuorekkailla kengillä olisi kysyntää jos niitä olisi vain tarjolla. Nuoret naiset joutuvat lähes pakosta kulkemaan lenkkareissa tai tennareissa, koska niitä voi ostaa miestenkin osastolta. Samoin oletetaan että isoja kenkiä käyttävät naiset haluavat piilottaa pituutensa, eivätkä käytä korkokenkiä. Jos satun löytämään omaa kokoani olevat korkokengät, ne on ostettava heti, vaikka malli ei olisi aivan haluamaani. Ihmettelin kun taannoin löysin Haloselta alennuksella kohtalaisen korkealla korolla olevat avokkaat, ne oli "pakko" ostaa, vaikka odottavatkin vielä sopivaa juhlakäyttöä. Olikohan hinnoittelijalla tullut virhe, kengät olisivat kyllä menneet normaalihinnallakin kaupaksi melko nopeasti, mutta minä sain nyt hyödyn.


    • turnipsi2

      Anteron kenkä(tai kenkä-antero) Mannerheimintiellä,yksi pysäkki ratikkahallien jälkeen löytyy erinomaisia kenkiä ja ennen kaikkea erinomaista palvelua.

      • Ulvilan Ulla

        Missä tuo Anteron kenkä siis on? Kun en Helsinkiä tunne:( -enkä siis ratikkahalleja tiedä.
        Onko siellä kokoja 43? Hintataso?


      • Ulvilan Ulla kirjoitti:

        Missä tuo Anteron kenkä siis on? Kun en Helsinkiä tunne:( -enkä siis ratikkahalleja tiedä.
        Onko siellä kokoja 43? Hintataso?

        tuossa yhteystiedot:
        Kenkä-Antero Ky‎
        Mannerheimintie 49, 00250 Helsinki
        puh. 09 241 5546‎


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. voitaisiinko unohtaa se sotku?

      Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****
      Ikävä
      64
      4385
    2. Oisko se tosi paha

      Jos haluaisinkin susta ennen kaikkea seksiä? Nainen
      Ikävä
      85
      2892
    3. Huomenta ja hyvää tiistaita

      Huomenta ja hyvää tiistaita. ❄️🐺☕❄️
      Ikävä
      95
      2174
    4. Milloin nainen saan sinut?

      Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e
      Ikävä
      11
      1492
    5. Ovatko persut tehneet jo päätöksen ulkopolitiikastaan?

      Persujen olisi hallituspuolueena syytä tehdä jo päätöksiä siitä, aikovatko he olla pro-Ukraina vai pro-Trump eli pro-Put
      Perussuomalaiset
      179
      1371
    6. Jee! Palsta toimii jälleen!

      Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.
      Sinkut
      23
      1286
    7. Haluan että tiedät tämän

      Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk
      Ikävä
      84
      1234
    8. Mitä olen antanut sinulle?

      Mitä olet antanut minulle?
      Suhteet
      26
      1129
    9. A, teksteistäni löydät itsesi

      jos luet tarkkaan. Vain epäsuorasti voin tunteeni myöntää, en halua minkään rikki menevän. Kaipaan sinua ja odotan näkem
      Ikävä
      17
      1109
    10. Oletko sinä lähellä?

      Tutkassani väräjää siihen malliin, pitääkö poistua mestoilta?
      Ikävä
      12
      1109
    Aihe