Valikko
Aloita keskustelu
Hae sivustolta
Kirjaudu sisään
Keskustelu
Viihde
Alennuskoodit
Lainaa
Treffit
Säännöt
Chat
Keskustelu24
profiilit
M184
profiilit
M184
M184
Vapaa kuvaus
Aloituksia
1
Kommenttia
4118
Uusimmat aloitukset
Suosituimmat aloitukset
Uusimmat kommentit
Täälläkin usein on todettu että sinkkudessa parasta on vapaus. Itse taas lähden siitä että vapaus on valinta sen suhteen onko itsekseen tai onko suhteessa. Jos itsellä olisi mahdollisuus valita näiden väliltä niin tuskin itsekkään käyttäisin termiä yksinäisyys.
Se mitä ajan laadukkaalla tässä takaa on se että minulla on tietyt laadulliset mittarit koskien itseäni tai ympäristöä. Eivät ne ole numeraalisesti mitattavia mutta jotta talossa siiisteys ja järjestys pysyy olen määritellyt esim tietyt siivouspäivät, tavaroille omat paikat jne. Jos en näihin laadullisiin tavoitteissa pysyisi eli kämppä olisi sotkuinen, nukkuisin mankeloimattomilla lakanoilla, eläisin eineksillä jne niin yksinäisyyden tunne olisi huomattavasti syvempi.
13.03.2026 23:45
Sinkkuudessa parasta on laadukas yksinäisyys; välillä se on ollut niin hyvää että koko yksinäisyys on hukkunut. Tuo laadukas yksinäisyys on laajempi juttu mutta esimerkkinä vaikka sellainen että jos tuntuu että yksinäisyys alkaa vaivata niin ilmoittaa itselleen että kello 18-19 olen yksinäinen. Menee vaikka sohvalle makuulle ja yrittää olla mahdollisiman yksinäinen. Sohvalta kun nousee kello 19 niin tuntuuettä tuo tunne on käsitelty.
Kuulemma toimii myös jos on paljon murheita.
Toinen hyvä puoli sinkkuudessa on että jos rohkeutta riittää niin voi ehdottaa treffejä jos sopiva sattuu kohdille.
Pitkissä suhteissa parasta on sellainen pieni positiivinen "panostamisen pakko". Tällä ajan takaa sitä että itsekseen sitä menee helposti sieltä mistä aita on matalin. Aina ei esim jaksa tehdä ruuan kanssa salaattiä tai jälkiruokaa mutta jos toinenkin on tulossa syömään niin kyllä silloin tulee salaatit ja jälkkärit tehtyä.
12.03.2026 22:40
Oikeastaan oma ajatukseni on tuolla kirjailtu.
"Pelaajia ei pidä asettaa tilanteeseen, jossa heidän henkilökohtaiset mielipiteensä johtavat haitallisiin seurauksiin työelämässä."
Käsittääkseni tämä ei ollut ensimmäinen pride-tapahtuma seuralta joten vähän ihmettelen ettei tämä teema ole muissa seuroissa saanut jalansijaa. Ehkä juuri tämä peruste on siellä ollut takana.
https://www.iltalehti.fi/smliiga/a/ed7deaa9-0e47-4cad-87dc-63f46ff02d0a
Seurahan ei voinut Savinaista kieltää pelaamasta koska se olisi ollut syrjintää. Tokihan joku olisi voinut soittaa valmentajalle ettei Savinainen mahdu pelaavaan kokoonpanoon mutta kyllähän totuus olisi joskus julki tullut ja silloin olisi taas ollut selittämistä.
Helppo tietysti jälkeen viisastella mutta kun kyseessä oli isompi tapahtumakokonaisuus niin olisiko kannattanut ottaa kaikilta merkki pois ja ostaa niillä rahoilla vaikka lippiksiä yleisölle.
Itse tapahtuma sai uutta puhtia kun Virta heitti pelaajan bussin alle linkkaamalla Savinaista arvostelevan jutun. Harkitsematon temppu seuran hallituksen jäseneltä mutta toisaalta voi nähdä harkittunakin kun peilaa hänen asemaansa puolueen puheenjohtajana.
No Virta lähti ja TPS voitti sportin.
12.03.2026 21:56
Meillähän oli joku aika sitten kuva jossa valtionvarainministeri poseerasi saksien kanssa. Sitä ennen taas kansanedustaja oli todennut että maaseudulla miehet asuvat vain insestin ja vaimon hakkaamisen vuoksi. Molemmat selitettiin myöhemmin huumorilla ja ensimmäinen tapaus sai tuomion mutta jälkimmäinen oli ihan hyväksyttyä.
Itse näkisin että Trumpin kommentti oli lähellä tuota ensimmäistä. Se oli tarkoitettu omille kannattajille ja vaikka myrsky aluksi nousee ja jopa omista tulee soraääniä niin pitkässä juoksussa sillä on ehkä paikkansa kun suosiota kalastellaan.
Mitä vähättelyyn muissa yhteyksissä tulee niin riippuen tietysti mittareista ja niiden tulkinnoista löytyy kyllä esim ansiokehityksistä, työelämästä, koulutuksista tai vanhemmuudesta jotka voidaan tulkita miesten tai poikien väheksymisenä. Mitä urheiluun tulee niin jos naiset voittavat jääkiekon mailmanmestaruuden niin en yhtään epäile etteikö hävittäjät olisi saattamassa joukkuetta Helsinki-Vantaan kentälle. Jos taas miesten jääpallojoukkue voittaa mailmanmestaruuden niin tuskimpa hävittäjät nousevat ilmaan.
Ehkä on myös syytä erottaa arvostus ja laji suoritteena erikseen. Jos maksat ennemmin miesten jalkapallosta 20e sen sijaan että maksat 10e naisten jalkapallosta on aika hedelmätöntä alkaa syyttaa kuluttajaa valinnoista. Silloin vain tuote ei ole riittävän kiinnostava eikä se itsessään liity arvostukseen.
Toki nyt kun puhutaan arvokisoista ja julkishallinnosta niin kyllähän se virallinen arvostus pitäisi tulla sijoituksen eikä suorituksen mukaan.
Mitä itseeni tulee niin josta muilta kysyy niin varmaan vähän kaikkia. Sitä kun on politiikassa ja järjestötoiminnassa mukana niin saattaa olla samassa asiassa sivustaseuraaja, toimija tai kiusaaja; riippuu keneltä kysyy.
Työpaikalla olen pyrkinyt tuohon sivustaseuraajan rooliin. Pyritään kokouksissa tekemään ohjeet ja periaatteet sellaisiksi että ne ennaltaehkäisevät mahdollisimman hyvin konflikteja. Ei niiltä kokonaan voi välttyä mutta silloinkin kuuntelen ja kirjaan asiat molemmilta osapuolilta. Sen jälkeen vien asian työnjohtajalle sillä hänellä on se valta ja vastuu enkä suinkaan halua murentaa hänen auktoriteettiään. Yleensä asioiden pohjalla on konkreettinen syy esim työtavoista ja työnjohto ottaa koko porukan koolle ja kertoo miten toimitaan. Pääasia ettei ketään nolata tai syyllistetä noissa tilanteissa.
Ainoa julkinen jota käytän on juna ja siellä nyt ei ahdistelua ole näkynyt. Siellä jos joku nostaisi ääntä niin kaikki kääntyisivät katsomaan. Muutenkin tuntuu että alkoholin kulutuksen laskun myötä julkiset häiriöt ovat vähentyneet.
27.02.2026 11:06
Vahva b. Itsellä kun luonne ja temperamentti ovat yhteneväiset kuolleen ihmisen sydänkäyrän kanssa niin kovin nopeita liikkeitä ei ole tiedossa.
Itse kuljen perässä mutta yleensä aika lähellä. Käytännössä niin lähellä että olen tavoitettavissa. Kun puhutaan työelämästä tai luottamustoimesta niin ihmisillä on asioita joihin toivovat muutosta ja usein heillä on myös ratkaisumalli mukana. Ykkösjuttu kuitenkin että ihmiset kokevat tulleensa kuulluksi.
Mitä omaan arvosteluun tulee niin se voi olla positiivista, neutraalia tai negatiivista mutta siinä pitää olla tarkka että se kohdistuu ratkaisuun tai ongelmaan eikä ihmiseen. Todennäköisesti kohtaat ihmisen vielä joskus toiste ja kohtaamiset ovat helpompia jos on luontevat välit.
Tekijä en yllensä ole mutta usein tiedän mistä vyyhtiä kannattaa purkaa ja mihin kannattaa olla yhteydessä jotta asiat etenevät. Onneksi on sanonta että älkää ampuko viestintuojaa sillä ilman sitä olisi oma nimi ollut monessa kivessä.
Ehkä nuorena tuli parisuhteessa se virhe tehtyä että oli naisen kertoessa huoliaan oli liian helposti tuo a. Vaikka ongelma oli ratkaistavissa muutamassa sekunnissa niin parempi otaa nainen kainaloon ja antaa hänen käydä läpi tilannetta kolme varttia huomatakseen että ehkä siinä ei ollutkaan ongelmaa.
22.02.2026 20:48
Minusta tuo nyt ei ollut repsahdus.
Viime aikina on uutisoitu heikosta taloustilanteesta joka johtuu siitä että ihmiset eivät uskalla kuluttaa vaikka rahaa on tilillä.
Se että sinä lisäämällä ostoksia pistit kansantalouden oman lakkoilusi edelle oli ihan jalo teko josta oli koko talouselämälle hyötyä.
Itsellä taas repsahdukset on yleensä pidemmän ajan asioita. Sitä kun on tselleen toitottanut oman ajankäytön hallintaa niin silti kun kysytän johonkin luottamustoimeen niin sana ei kääntyy ennen ulostuloa muotoon kyllä.
22.02.2026 20:04
Yhden toivotuksen sain. Siinä ei toivotettu ystävänpäivää vaan toivotettiin hyvää taistelulaiva Bismarck:n vesillelaskupäivää.
Itse en varsinaisesti ystävänpäivää viettänyt mutta sisäinen romantikkoni halusi katsella miten, varsinkin ulkomailla, miehet kantoivat kukkia ja lahjoja rakkaalleen. Kyllä rahan voi minusta huonomminkin sijoittaa kuin rakkauteen.
Salilla oli myös aamupäivästä joku ystävänpäivä teema joten menin sitten illemmalla. Jotenkin ajattelin huomioida ystävänpäivän joten valitsin apuliikkeet jotka kohdistuivat pakaraan. Ihan hauskaa vaihtelua.
17.02.2026 22:06
"Tienaa enemmän ....... On pidempi...." Sellainen epäilys on että tämä saattaisi olla alkuvaiheessa itselleni ongelma. Itse kun olen saanut pakkeja pituuteni sekä sijoittumiseni työelämässä (raha/status) vuoksi niin kyllä alkuvaiheessa kävisi mielessä että kyseessä on piilokamera tai vedonlyönti jos itseäni pidempi tai paremmin tienaava nainen osoittaisi kiinnostusta.
Mitä penkkitulokseen tulee niin minua parempi penkkitulos on vain plussaa. Nyt puhutaan puoli vuosisataa eläneistä ihmisistä joten kyseessä lienee pidempi voimailutausta. Samaan hengenvetoon voisi olettaa että myös muut elintavat ovat kunnossa joten edessä oliis ihan toimintakykyinen yhteinen tulevaisuus. Toki sairaude ja loukkaantumiset voivat tilannetta muuttaa mutta ennusmerkit ovat hyvät.
Matemaattinen lahjakkuus ei haittaa ja kieliopillinen ja kerronnallinen lahjakkuus mielellään minua sujuvampii.
Nissanin korjaustaito on positiivinen juttu sillä sen perusteella voisi olettaa että työkalut pysyy käsissä kun tehdään yhdessä esim remonttia.
Viikon selviän helposti itsekin luonnosa ja mitä metsästykseen tai kalastukseen tulee niin toivotan hänen lähtiessä kireitä siimoja tai hyviä osumia.
14.02.2026 22:55
Hyvää ystävänpäivää palstalle.
Itse kävin illalla salilla ja ilokseni huomasin että siellä oli melko vähän porukkaa. Muilla oli parempia ystävänpäivän viettotapoja kuin käydä salilla; hyvä niin.
14.02.2026 22:03
Aikalailla Jasun kanssa samoilla linjoilla että kyseessä on jossakin määrin myös vastuun pakoilusta. Toki kun usein valta ja vastuu kulkevat käsikkäin niin saattaa myös olla että toinen on ajautunut tilanteeseen jossa on liian kilttti.
Jos toinen koko ajan dominoi parisuhteessa sivuuttaen toisen toiveet niin saattaa olla että ajan mittaa toinen antaa periksi. On eri asia todeta että minä haluan tuohon punaisen seinän kuin kysyä ensin toiselta minkä värisen seinän hän siihen haluaa.
14.02.2026 21:58
Nuohan nyt oli puolueiden visioita tai eräänlaisia ohjelmajulistuksia joita nyt tuntuvat tehtailevan joka asiasta. Lähinnä molempien ajatus lähti hajautetusta sähköntuotannosta. Esim Vihreillä näytti visio olevan että kymmenessä vuodessä ydinvoima olisi kaksinkertainen sekä tuulivoimalla katetaan puolet sähköstä. Lisäksi omavaraisuus olisi 100%.
Se miten hajautus sitten tehdään esim tuulivoimaloiden sijaintien suhteen onkin sitten taas oma kertomuksensa.
Kyllä minusta hinta olisi hyvä olla sellainen että se ohjaa kulutusta. Vielä tärkeämpänä pidän kuitenkin ennustettavuutta. Jos ostat omakotiasuntoa tai sähköautoa niin olisi hyvä jos olisi tiedossa sähkön hintakehitys. Tällainen epävarmuus jarruttaa ihmisten ostopäätöksiä eikä se oikein hyväksi ole myöskään yrityksille.
04.02.2026 21:57
Ihan kenen kanssa vaan ja vaikka isommalla porukalla.
Itse olen rankannut Powerparkin ykkössuosikiksi. Hyvät parkkipaikat sekä pääsee myös junalla., Ei yleensä ruuhkaa ja jos itse huvipuisto kyllästyttää niin voi mennä pelaamaan vaikka minigolffia tai katsomaan kartingia.
On myös siisti paikka ja tarvitaessa voi vaikka majoittua. Jälkipolven kanssa tuli useana kesänä käytyä.
04.02.2026 20:57
Aika monella tuntuu olevan pysähdyksen paikka kun tajutaan että se lupaava tulevaisuus on jo hukattu ja nyt mietitään miten se loppu elämän hiekka valutetaan tiimalasin pohjalle.
Aika monelle se konkretisoituu lasten kautta. Alkavat olla jo isoja ja kenties jo lähteneet pesästä. Muutamat isät ovat ovat kertoneet että tuossa vaiheessa lapset tulivat läheisemmäksi kun he eivät olleet enään etävanhempina viikonloppuisinä vaan lapset saattoivat tula mooilla tai autoilla käymään useamminkin.
Yksi lisähuoli tuossa iässä nostaa päätään ja se on huoli omista vanhemmista. Miten pärjäävät, saavatko apua jne.
Parisuhteista voisi veikata että ne jotka vielä ovat yhdessä myös loppuun asti yhdessä pysyvät. Mminä taidan olla ainoa sinkkumies meidän kaveripiiristä joka vielä voisi ajatella parisuhdetta. Muilla tuntuu olevan hyvin varauksellinen näkemys tuollaiselle elämänmutokselle.
Mitä uusiin asioihin tulee niin tässä vaiheessa moni varmaan tekee päätöksiä työelämän suhteen mikäli työelämässä on mukana. Jos meinaa vielä opiskella tai vaihtaa alaa niin nyt olisi syytä tehdä ne päätökset.
Mitä uusiin harrastuksiin ja asioihin tulee niin ainakaan minun llähipiiristä ei sellaisia löydy. Pariskuntia joilla on lapset jo mailmalle lähteneet ovat kyllä palanneet nuoruutensa harrastuksien ääreen. Kuorolaulua, yleisurheilua, järjestötoimintaa jne.
03.02.2026 23:57
Ihan en nyt tiedä puhutaanko vain yksinhuoltajista kun toissalta viitataan tutkimukseen jossa vertailtiin pelkästään snkkuja. No katsotaan mitä saan muodostettua.
Se että naiset ovat miehiä tyytyväisempiä tilanteeseensa ei varmaan ole yllätys ja epäilen että suurin kuilu on nimenomaan eroprosessin alkuvaiheessa. Muistaakseni noin 3/4 eroista tulee naisten hakemana ja sitä on suunniteltu vuoden tai yli. Jostakin luin vertauksen että työelämässä vastaava tilanne on kun toinen lähtee lomalle ja toinen irtisanotaan. Harvoin tuossa tilanteessa on kahta onnellista kun sormukset on pistetty pöydälle.
Ajan mittaan ero tyytyväisyydessä varmaan tasaantuu kun erosta "yllätetty" on onnistunut rakentamaan elämänsä uudelleen. Toki se että miehillä ei useinkaan elo ilman parisuhdetta ole tietoinen valinta ja sitäkautta tilanne tyydyttävä vaan tilanne on se että siihen on tyytyminen.
Mitä noihin syihin tulee niin kun mennään itsenäisiin päätöksentekoihin niin valta ja vastuu itselä kulkee aina käsikkäin. Se ei sitä tarkoita etten voisi ottaa muilta näkökulmia. Itselle se että joku olisi siinä rinnalla antamassa vinkkejä ja uusia näkökulmia olisi nimenomaan vapauttavaa.
Olen tuossa joskus miettinyt tuota kiirettä nyt kun lapset on jo mailmalla. Nyt ei ole itsellä kiire mutta eipä ollut silloinkaan. Samalla lailla meni kotityöt oli kyseessä kolme tai yhden hengen talous. Toki pesu- ja tiskikone kävivät hieman useammin mutta kun esim koulu ja harrasteasiat oli kirjannut jo etukäteen kalenteriin niin helppo homma aikatauluttaa asioita.
Huonot kokemukset kohdan kyllä allekirjoitan.
25.01.2026 23:47
"Täytyy vaan ihmetellä, miksi puolueilla on rima niin alhaalla? Kaikki ehdokkaat käy. Sokaiseeko kannatuspisteet ja huijaamalla saatu äänimäärä niin paljon?"
Huijaamisesta ei kyllä ole kysymys sillä silloin oltaisiin vaalivilppien kanssa tekemisissä. Muutaman kerran vaalivirkailijana olleena on kyllä todettava että tarkkaa on tekeminen.
Kannatuspisteet kyllä sokaisevat ja usein ainakin kuntavaaleissa tiedetään jo siinä vaiheessa kun ehdokasasettelu loppuu kuka voittaa vaalit.Johtuu ihan tästä järjestelmästä.
https://www.nuorteneduskunta.fi/fi/suhteellinen-vaalitapa-tulos-lasketaan-dhondtin-menetelmalla/
24.01.2026 18:08
"Minusta on hämmästyttävää varsinkin se, miten niin monella puolueella ei näytä olevan karsintaa ehdokkaissa .........."
Muista puolueista en tiedä mutta demareissa ehdokkaalle laitetaan lappu eteen jossa kysellään taustoista. Tiedän että porukkaa on karsiutunut tässä vaiheessa. Kuitenkin tuossa lähtökohtaisesti luuotetaan ehdokkaan ilmoitukseen eikä niitä käsittääkseni lähdetä perkaamaan tarkemmin ilman erillistä syytä.. Liian iso urakka muutamalle puoluevirkailijalle.
24.01.2026 18:03
Sen verran mitä järjestötoiminnan kautta olen keskustellut työnantajien sekä työelämässä aloittaneiden kanssa niin kyllä se palkka on asia joka motivoi.
Itse paremmin tunnen tuon vientiteollisuuden tes-asiat sekä paikallisen sopimisen ja kyllä käytäntö on että kun tes ilmoittaa ellei toisin sovita niin tämän jälkimmäisen mukaan mennään.
Yksi aivan keskeinen asia on monitaitoisuus. Esim hitsauksessa mitä enemmän luokkia löytyy sen parempi palkka. Siihen päälle kun vielä osaat polttoleikata niin aina vaan henkilökohtainen osuus palkassa kasvaa.
Tämä sopimusjärjestelmä ja siitä saatava palkkio laittavat ponnistelemaan paremman ammattiosaamisen eteen. On aivan eri sopia paikallisia sopimuksia muutaman kymmenen työntekijän yrityksessä kuin vaikka isossa sote-keskuksessa.
Vaikka on yritetty luoda parempaa mielikuvaa metallialan töistä sekä ansiotasoista pyrkien saada myös naisia enemmän näihin ammatteihin niin valitettavan huonolla prosentilla ollaan onnistuttu.
19.01.2026 20:29
Onhan se sosiaalinen paine aina olemassa mutta tuntuu että meidän seudulla se keskittyy enemmän urheiluun. Tuntuu että kun puolet pojista pelaa jalkapalloa ja toinen puoli pesäpalloa niin ketään ei oikeasti kiinnosta miten joku pärjää koulussa Tärkeämpää on osaako tulla topparina nappulat edellä tilanteisiin tai pysyykö lukkarin tolpat lautasella.
19.01.2026 20:15
Linkki tietysti unohtui.
https://nuortennyt.fi/tutkimus-temperamentti-vaaristaa-kouluarvosanoja/
18.01.2026 20:42
Tuo on pojille vähän kuin laittaisi laastarin valtimoverenvuotoon. Ei hirveästi vaikutusta.
Meillähän on tutkimusta siitä että vanhempien koulutus ja varallisuus vaikuttaa nuorten koulumenestykseeen. Vähemmän on taas ollut esillä professori Liisa Keltikangas-Järvisen tutkimus jossa tutkittiin temperamentin vaikutusta arvosanaan. Vaikutus näyttäisi tämän artikkelin perusteella olevan 30% mutta joissakin luennolla se oli arvioitu olevan olevan numero ja joissakin haastatteluissa alempi.
Hyvin pelikistäen jos hyväosaisten lasten keskiarvo on 9 niin tyttö saa todistukseen numeron 9 ja poika numeron 8. Jos huonompiosaisten keskiarvo olisi 7 niin tytön todistuksessa on numero 7 ja pojalla numero 6. Meillä kuitenkin todetaan että pojilla on ihan samat mahdollisuudet opiskella. Toki tavallaan totta mutta jos temperamentti eikä osaaminen vaikuttaa numeroihin joilla mennään jatko-opiskeluihin niin onhan tuo aika vahvasti sanottu.
Miksi tämä tilanne on tällainen eikä siihen puututa niin professori on todennut että meillä opiskelutavat eivät perustu tutkittuun tietoon ja tietämykseen joita meillä on ihmisen kehityksestä vaan mennään ideologia edellä.
Tämä ei siis ole pelkästään koulutuksellinen ongelma vaan se tulee myöhemmin esille työelämässä.
"Jo ennestään on tiedetty, että koulumenestys ennustaa yllättävän vähän tulevaisuuden menestystä ja esimerkiksi uravalintoja. Yksi selittävä tekijä on, että osaa ns. kympin tytöistä on koulussa palkittu liikaa kouluun sopivasta käytöksestä osaamisen kustannuksella.
– Tämän jälkeen työelämässä ei selvitä, koska ei ole totuttu ponnistelemaan ja venymään hyvän tuloksen eteen. Positiivinen vinouma pätee erityisesti tyttöihin"
Kansankielellä tuo varmaan tarkoittaa että kun kotona päästään helpolla ja kolussa kaikki annetaan ilmaiseksi niin Liisa-Kerttuli on ihmeissään työelämässä kun kultalusikalla ei enää palkintoja tipu.
18.01.2026 20:40
1 / 206