Alkaa 40 lähestymään uhkaavasti. Tässä on jonkinlaista keski-iän kriisiä meneillään. Tuossa tuli juteltua muiden ikämiesten kanssa, niin valittelivat erektio-ongelmia. Johan siinä tuli paniikki, että onko itsellänikin moinen mahdollista lähitulevaisuudessa?
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 94
Vanhimmat
Ei ole. Jos olet vasta 40 niin ei mitään hätää. Itse täytän 50 ja aina vain on oksa kovana.
>Simiti<
Niillä ikämiehillä on vaan vaimon vaihto edessä. Kun ottaa 20v nuoren naisen niin erektio ongelmat häviävät sillä sekunnilla.
Sama pätee naisiinkin.
Eivät häviä. Nuorikko hakee jostain muualta, kun ei kotoa saa.
Ei se päde naisiin, kun naisilla ne asiat ovat pysyvästi ohitse kun ylittää 40 v.
sinkki auttaa kestoon mutta jatkuja käyttöä ei suositella,
No hohhoh. Meikäläisen ehdottomasti viimeisellä vaimolla himot hyrräs vielä seitsemänkymppisenä aivan yhtä hyvin kuin nelikymppisenä.
Ei nyt sentään. Tuossa kohtaa on naisella himot yleensä huipussaan.
Nuoresta naisesta vanhan miehen erektio-ongelmat vasta alkaakin.
- Sheena
Himot ovat henkilökohtaisia, mutta silti ne naisilla vanhetessa lisääntyvät.
- Sheena
Siksipä viestissäni olikin sana YLEENSÄ, eikä aina. Tuon yleensä sanan pois jättäminenkin olisi vihjannut siihen, että asia koskisi ihan kaikkia naisia. Ei tietenkään, mutta yleensä näin on.
On toisilla alkaa jo kolmissa kymmenissä jotkut jopa oikeasti syntyy impotentteina
Kiitos kun kerroitte, että kaikille ei tule näitä ongelmia.Valitsen sen ei-kaljun miehen, pituus 185cm, ei erektio-ongelmia.Ei kaljamahaa. 🎉
Miehen kaljuus kertoo korkeasta testosteroni-tasosta. Miksi luulet että monet nuoret miehet ajavat päänsä kaljuksi, näyttääkseen vanhukselta? Eivät kuitenkaan keppiä käytä kävellessään.
Ai, olen aina luullut että kaljuuntuminen johtuu lähinnä siitä ettei hiukset ja järki viihdy samassa päässä.
(Tiede tosin väittää että kyse on testosteronin muuntumisesta DHT, eikä sen määristä) :)
TIede on pötyä, tosimiehet ei sellaista roskaa mihinkään tarvitse.
Hiustenlähtö: DHT sitoutuu geneettisesti herkkien hiustuppien reseptoreihin, lyhentää hiusten kasvuvaihetta ja ohentaa hiuksia, mikä johtaa kaljuuntumiseen. Tämä vaikuttaa sekä miehiin (androgeeninen alopesia) että naisiin.
Kehitys: DHT on tärkeä miespuolisten sukuelinten ja parrankasvun kehityksessä.
Eturauhanen: DHT:llä on rooli eturauhasen toiminnassa.
Liika DHT: Aiheuttaa hiustenlähtöä ja voi liittyä eturauhasen liikakasvuun.Hoitomuodot: Hiustenlähdön hoidossa käytetään DHT-estäjiä (kuten finasteridi), jotka vähentävät testosteronin muuttumista DHT:ksi. Myös päänahan hyvinvoinnista huolehtiminen on tärkeää.
Huom: Vaikka korkea DHT-taso hiustupessa on haitallinen hiuksille, toisaalta tutkimuksissa DHT-voidetta on tutkittu andropaussioireiden (kuten heikentynyt libido, uupumus) hoidossa ikääntyvillä miehillä
Kiitoksia tarkennuksesta, vaikka tosimies tuskin on kiinnostunut tästä :)
Tosimies ei tarvitse tiedettä, tiede tarvitsee tosimiestä.
Tiede perustuu aivoillaan eikä mulkullaan ajattelemiseen, siinä on pieni ero :D
Rasputin oli pitkätukkainen siinä kuin Mick Jagger.
Samoin. Kannattaakin valita parempaa, sillä kaljamahaiset juopot kaljupäät velloo jo manan manuilla.
Ne pelkää pälvikaljua, ja harmaita hiuksia, ajavat kaiken pois koska sen tiedostaminen sattuu liikaa. Huono itsetuntoisia.
-Sivusta
😂😂😂😂
Joo ne nuoret miehet valmistautuu jo kymmeniä vuosia etukäteen siihen että kuitenkin kaljuuntuu nelikymppisenä, on sitten henkisesti valmis siihen.
Aika surullista ajatella,että ensin selibaatti ennen avoliittoa,koska seksi tuntemattomien kanssa on aina paskaa.Sitten kun tulet 40v ikään niin heillä ei enää edes seiso.Pitää valikoida itseä 10 vuotta nuorempi mies
Yksilöllistä ymmärtääkseni. Erektio-ongelmat on normaaleja satunnaisesti ja toisilla se jää korvien väliin ja siitä tulee oravanpyörä. Toisilla impotenttius on elimellistä eli tarkoitan eturauhasvaivoja. Ja elintavat vaikuttavat myös.
Jos vähääkään mietityttää, kävisin urologilla hakemassa tietoa sillä varsinkaan eturauhasen kanssa ei kannata leikkiä. Yhdeltä ystävältäni leikattiin eturauhanen ja hänestä tuli impotentti.
Käyväthän naisetkin gynellä säännöllisesti, miksipä ikääntyvä mies ei menisi urologille tutkituttamaan itseänsä. Sama juttu.
Erittäin ristiriitainen viesti, jotain naisten logiikkaa taas.
Kehoitat miehiä menemään lääkärille, mutta samassa lauseessa kerrot eräästä joka meni lääkäriin ja hänet leikeltiin impotentiksi. Oletko ehkä pahantahtoinen? Vihaat miehiä?
No en laisinkaan .. minähän olen palstan virallisen epävirallinen miesasianainen .. :)
Nykyään vain ei pääse urologille, ennen kuin on oikeasti vaivoja. Silloin on jo yleensä myöhäistä. Mutta säästetään jälleen oikeasta paikasta... Onkohan Orpo itse impotentti ja haluaa kaikille samaa?
>Simiti<
En usko, hän haluaa vain kastroida kansalta ostokyvyn :)
Ei ole vielä ollut minkäänlaisia erektio-ongelmia ja verikokeet olivat kunnossa. Lähinnä mietin ihan vaan normaalin ikääntymisen kannalta. Minusta vaan kuulosti niin oudolta, että alle 40-vuotiaat valittelivat erektio-ongelmia.
No jos sinäkin syöt ja juot sitä moskaa mitä nuoriso, niin ongelmia tulisi sinullekin.
Mutta Tosimiehillä ei ole ongelmia.
Jos on kertaluontoisesta jutusta kyse niin eipä kannata huolestua. Voi olla stressiä, unettomuutta jne ja eihän se mies mikään kone ole. Joskus vaan a-studio voi voi olla kiinnostavampi kuin kumppani lakanoissa.
Jos taas alle nelikymppisillä on toistuva ongelma niin menisin lääkäriin,
"Erektiohäiriön esiintyvyys on sepelvaltimotautipotilailla suuri. Lisäksi erektiohäiriö esiintyy usein ennen sepelvaltimotaudin ilmaantumista. Sepelvaltimotautipotilaista 49-67 %:lla erektio-ongelmat edeltävät sydänoireita"
https://www.duodecimlehti.fi/duo98065
Me emme voi kohdallasi miten todennäköistä se on, mutta mahdollista. Omalla kohdallani on ainakin tapahtunut sellainen positiivinen "ongelma", että seksi vaan kiinnostaa vähemmän ja se käy harvemmin ajatuksissa.
Tuohan on ihan luonnollista poistumaa tuolta saralta vai sanoisinko vaolta🤣.
Ihminen ikääntyy, se tuo omat haasteensa. Joku voi olla "ori" vielä 80 vuotiaana, samoin naisissa. Eihän sitä voi ennakolta tietää. Sairastuminenkaan nuorena ei ole harvinaisuus ja vaikuttaa.
Niinhän sitä sanotaan ettei kyntömies tai kylvömies vakoa valitse. Kai se on vaan luonnollista että nuo hommat jää innokkaimmille.
Palstakamu, jos nelissäkymmenissä tulee kokemus, ettei otakaan eteen, ei se sitä tarkoita, ettei enää ollenkaan ota. Se vain tarkoittaa sitä, että erektion tulo harvenee, vaikka on vielä kiusaavan usein.
Kun olin vielä kolmissakymmenissä, ei meinannut huomiota herättämättä esimerkiksi poistua linja-autosta, koska oli tahaton erektio, jolle ei voinut mitään ja housut pullottivat kuin teltta.
Ihanoitteellinen vaimoni ei alkujaankaan ole ollut mustasukkainen ns. pornosta. Tietokoneen hankin, kun netti oli jo vauhdissa, mutta heti ihastuin katsomaan kuvia, joissa herttaiset sisaret ystävällisesti hymyillen ja yksityiskohtaisesti näyttävät suloisia sukupuolielimiään.
Sitä ennen ostelin miestenlehtiä. Vaimoni ei ole kiinnostunut naisillekaan sunnatusta pornosta, mutta ei ole lainkaan estänyt minua, joten olen voinut katsella ihan läsnäollessaankin.
Neljissäkymmenissa tahattomat erektiot olivat jokseenkin loppu ja erään viikonpituisen rasittavan opintomatkan jälkeen tuli tilanne, ettei ottanut eteen ollenkaan, vaikka olisi pitänyt taas herttaisen vaimoni kanssa.
Mutta ei siinä mitään. Hyväilin suloista vittuaan ja hän sai orgasmin, vaikken minä saanutkaan. Mutta sain kun olin toipunut matkan rasituksista. Alkujaankin olimme noudattaneet sitä, että hyväilimme toistemme sukupuolielimiä yhdynnän lisäksi.
Siinä 70:n korvilla emme olleet enää ollenkaan yhdynnässä, mutta saimme aina orgasmin hyväillessä. Nyt eturauhasta pienentävän lääkityksen sivuvaikutuksena koko jo vähäinen seksihaluni loppui, ja vaimoltani hiipui myös pois.
Alkoi hiljan 9. vuosikymmeneni. Halailemme toisiamme useita kertoja päivässä, tunnemme ja kerromme toisillemme yhtä usein, kuinka rakastamme toisiamme.
Tämä on minun kertomukseni, mutta eri ihmisillä kulkee hyvinkin eritahtia. Tärkeintä vain on, ettei itse ryhdy säännöstelemään seksiä. Eniten ihmiset, niin naiset kuin miehetkin, harrastavat itsetyydytystä (!) ja jos ei ole tilaisuutta pariseksiin, sitten sitä sitäkin enemmän. -exKynis.mi
taas tätä p*skaa, yksikään sana tuossa ei ole totta!
Ei ole ollut vielä onneksi erektio-ongelmia, mutta eihän se erektio ole enää saman veroinen kuin joskus 16 kesäisenä. Lähinnä vaan mietin tulevaisuutta.
varmaankin 102-vuotiaana
tulipa vilpoinen olo kun oli ikkuna yöllä auki ja pakkasta yöllä lämpö 11.8 sisälle tuli pakkasherra oli ulkopuolella
Hyvä kyssäri. Ikävä kyllä, ihan missä iässä tahansa.
Miehen ikääntyessä erektioon tarvitaan yhä voimakkaampia ärsykkeitä.
Kuusikymppisenä ei nettiporno enää riitä, pitää olla aito nainen ja mielellään miellyttävän näköinen.
Tuo on kyllä todellinen ongelma. Itse huomaan sen jo yli 40 vuotiaana, kuvat ei enää vaikuta silleen kun joskus ennen. Ehkä kun niitä on nähnyt tuhansia ja tuhansia niin ne kaikki on jo nähty.
Yksilöllisiä juttuja joihin vaikuttaa moni asia. Tuuri, geenit, käytössä olevat lääkkeet ravinto, elintavat, sairaudet, se sängyssä oleva nainen jne jne jne
viimeisiksi elimiksi miehillä jäävät pippeli ja aivot, vanhemmiten ne enää toimivat, jalat jädetkin lakkaavar toimimasta ensin
Se on ihan luonnollista kun testosteronin taso laskee vuosi vuodelta.
Riippuu ihmisestä. Mutta näin yli 50v niin ei mitään ongelmaa. Tai on, mutta ohimenevää työstä riippuvaa. Kun stressi helpottaa, niin kaikki palautuu.
Hyvä Jero! Jätä ne työhömmatkin työpaikalle, niin olet kuin nuori marsu panemassa koko ajan.
>Simiti<
Minulla on 60+ mies, mutta yhä ottaa eteen samoin kuin 30-vuotiaana. Seksiä on, jos ei kerran viikossa, niin joka toinen viikko vähintään. Kyllä hän välillä valittaa, että alkaa tahattomasti seistä autossakin kotiin ajaessa. Ei ne niin vähällä lopu.
Kerran viikossa tai kahdessa.... Siis tässä nyt puhutaan jokapäiväisestä seksistä/itsetyydytyksestä! Eikä mistään vuosikalenteriin merkattavista tapauksista.
Tuo on kyllä universaali miesten ongelma, varsinkin vähänkään pidemmillä matkoilla :D
00015: "Minulla on 60+ mies, mutta yhä ottaa eteen samoin kuin 30-vuotiaana. Seksiä on, jos ei kerran viikossa, niin joka toinen viikko vähintään."
Muistuu tuosta mieleen teeveeohjelma, kun toimittaja haastatteli yleisestä saunasta poistuvia.
Toimittaja: "No, tuleeko siellä saunassa puhtaaksi?"
Mummu: "Voi voi sentään, ei suihkussa tule likikään niin puhtaaksi."
Toimittaja: "No mitenkäs usein Te siellä saunassa käytte?"
Mummu: "No säännöllisesti joka toinen viikko." -exKynis.mi
Voivat alkaa jo alle 35:na, varsinkin jolleivät elämäntavat ole kunnossa. Ylipaino, runsas alkoholikäyttö jne. kyllä kai jokainen mies nuo riskitekijät tietää.
Porno.n suurkulutus aiheuttaa erektio-ongelmia. R*nkkaus ilman sitä kannattaa. Se voi olla runsastakin.
Tasan neljäkymmentä kun tulee täyteen niin oksa käy lahoksi välittömästi, voi käydä vain lepäämään ja antaa kuolon korjata :D
Naisilla se on tuommoista. Oikeilla miehillä ei ole.
Olen joskus kuullut vlllejä huhuja siitä että se miehuus ei asusta jalkojen välissä vaan korvien välissä...porotkin muuten tiputtavat sarvensa räkkäajan jälkeen :)
Voit kuvitella ihan mitä tahdot. Mutta tosimiehet tekee mitä tahtoo eikä ne välitä akkojen puheista mitään.
Juu luunappia mulkulle et heräilisi vähän. Mut tosissaan potenssiin vaikuttaa iän lisäksi niin monta asiaa et sitä on aika vaikea ynnätä. En ole itse käynyt lääkärissä paremman erektion toivossa mut ei kait sekään mikää häpeä olis. Jos ei haarojaan levitä niin voi olla että määrää viagraa.
😂 eikä vissiin paljon muistakaan puheista
Itsellä meni alle 25:na.
50 täytän eikä ole erektio-ongelmaa. Ylipaino voi aiheuttaa, ja toki lääkitykset.
Tää. Ylipaino voi helposti vaikuttaa erektion kokoon monta senttiä ja mielenkiintoon meisselin käyttämiseen
Diabetes-lääkitys voi vaikuttaa joillain.
Vilma
Ja verenpainelääkitys, ettei ota eteen, monoamiinien eli aivojen välittäjäaineiden takaisinoton estäjät, ettei laukea ja eturauhasen kasvun hillitsijät, ettei enää edes tee seksiä mieli. -exKynis.mi
Psyykenlääkitys tuhoaa monilla seksielämän täysin.
Toivoisi, että noista muihin sairauksiin tarvittavista lääkkeistä puhuttaisiin kovastikin, jotta miehet jo nuorena kiinnittäisivät elintapoihinsa huomiota, jos vaikka ei menettäisi elämästään jotain.
Jäisi burgerit, baakelssit, bilsnerit vähemmälle.
Vilma
actining likw a maniac joku euoka-pr4ofessori
Erektio ei ole ongelma, vaan mahdollisuus.
Jostain syystä miehillä on erektio, tuskin se on tarkoitettu itsensä tyydyttämiseen?
Mikä tarkoitus sillä olisi, ja miksi miehet jotka ovat sellaisen saaneet jo 30 vuotta olisivat huolissaan siitä jos sellaista eivät enää saisi?
Katse menneisyyteen, olisi siitä mitään hyötyä tai tuliko tulosta?
AV
Seksi on ihmislajille pääosin nautinto ja viihde, ehkä myös sosiaalisten suhteiden ylläpitoväline, oli sitten masturbaatiota tai lajikumppanien välistä.
Lisääntyminen on vain pieni sivuosa siinä.
Miksi ihmeessä ihmisellä muuten olisi kiima ja halut melkein jatkuvasti, vaikka lisäännymme keskimäärin parin lapsen verran koko ikänä?
-keinovaginamies-
Lisääntyminen voi olla vaikeampaa mitä yleisesti kuvitellaan?
AV
Niin. Kyllähän tuo seksin nautinnollisuus on kehittynyt lähinnä parisuhdetta tukevaksi ominaisuudeksi ja sitten sen jälkikasvun eloa turvaamaan.
Onhan se seksuaalisuus suurimmalle osalle ihmiskuntaa iso osa elämää ja hyvinvointia. Tosin ukkivainaalta joskus lapsena asiaa kysyin, niin hän vastasi että sitä alkaa kiinnittämään huomiota erilaisiin asioihin elämässä kun erektio hiljakseltaan hiipuu iän myötä.
Kyllä, keskiajalla tosin miehet etsivät uuden naisen kun lapsi tuli ikään jossa kylänväki pystyi hänestä huolehtimaan? Outoja tutkimuksia maailma on pullollaan.
Eivät miehet sentään mitään koiria kai ole...
Mutta, naisen kanssa ainut hyvä suhde on luottamussuhde. Olkoon sitten lähi tai etä sellainen.
AV
Ja lähin omainen on viranomainen.
Pidät itsesi kunnossa, aktiivisena ja toivot hyvää terveyttä, niin ei pitäisi olla mitään ongelmaa vielä pitkään aikaan.
Itsellä eloa n. puoli vuosisataa takana ja hyvin ottaa eteen edelleen. Käytännössä aina kun haluttaa, eli useamman kerran päivässä tarvittaessa :)
Isäni oli kova panomies n. kasikymppiseksi. Toivottavasti on tarpeeksi samoja geenejä :))
-keinovaginamies-
Todistettavasti on saanut ainakin kerran?
AV
Riippuu täysin miehen kunnosta ja moninaisista terveysseikoista (fyysinen esim diabetes yksi+ psyykkinen esim masennus yksi)
- Sheena
Miehen seksuaalinen halukkuus heijastuu myös siitä vastapuolesta. Jos nainen ei ole haluttava(jostain syystä) ei mieskään voi henkisesti väkisin stondata ilman syytä?
Se olisi luonnotonta?
AV
Erek ti o lääkkeiden avulla voi. Niitä suomessa kulutetaan valtavia määriä.
Tuskin, miksi mies haluaisi erektion kohteeseen joka ei tuottaisi mitään hyviä olotiloja?
Velvollisuuden tunteestako?
Pyh.
AV
Nainen nyt ehkä vielä vähemmän kiinnostuu seksistä miehen kanssa, jota ei halua, sehän on selvää.
Kyse oli kuitenkin erektio-ongelmista, joita naisilla ei ole, mutta miehillä joskus on jonkun ikäisenä. Erektio-ongelmia on siitä huolimatta, ettei miehellä ole vaki- eikä tilapäistäkään naista näköpiirissään.
Ikääntyvä mies tarvitsee myös enemmän aikaa ja voimakkaampaa stimulaatiota saavuttaakseen täydellisen erektion - se on luonnonlaki, oli miehellä kumppani tai ei. Seksuaalinen halu on (tai ei ole) ihmisen omassa mielessä/aivoissa, ei "vastapuolella".
- Sheena
Niin naisen ulkonäöllä ei ole väliä. Voi olla vaikka joku hirveä tatuoitu lepakko ja miehen pitää pystyä se hoitelemaan. Sen takia on kehitetty e re ktiolääkkeet.
Ei miehen pidä pystyä hoitelemaan eikä nainen halua miestä, joka ei halua häntä. Erektiolääkkeet voi heittää mäkeen.
Ei mitään hätää tossa iässä. Joskus sitten 60 jälkeen vähän lötkistyy,ei välttämättä silloinkaan,riippuu vähän elintavoista.
ne lötkistyvät jo 30 v huonojen elämäntapojensa kanssa..40v täys impotentti eikä ne pilleritkään sitä piliä jaksa nostaa valittavat vain ja haukkuvat
Sehän on hyvin yksilöllistä. Toisilla on erektio-ongelmia koko iän, toisilla ei koskaan. Olikohan niin, että jopa puolet yli 70-vuotiaista miehistä saa edelleen erektion. Ei ehkä niin tiheästi ja voimallisesti, kuin nuorempana, mutta joka tapauksessa saa ja loputkin voivat hyvinkin saada erektion satunnaisesti tai esim lääkkeiden avittamana.
Sinulla ei siis ymmärtääkseni ole ollut vielä mitään ongelmia, joten ei ainakaan kannata murehtia. Terveillä elämäntavoilla on suuri merkitys erektion kannalta, eli se on hyvä huomioida, jos haluaa tehdä sen, mitä itse voi tukeakseen elimistön toimintaa.
Ja kannattaa muistaa myös se, etteivät erektio-ongelmat ole mikään maailmanloppu. Useimmilla miehillä esiintynee niitä ajoittain eikä se tarkoita välttämättä mitään, joten ei kannata ainakaan stressata.
Aletheias
Eilen kolomesti 💪. Silti tännään aamukusella meinas alkaa heti uudestaan jöpöttämään. Liikunnan harrastaminen buustaa himoja. Olisin mä kiihkeä rakastaja :). Jossain lämpimämmässä maassa se ehkä onnistuisi 🤔? Ilmasto-olot korreloivat sen kanssa kuinka himokkaita tai jäätäviä ihmiset ovat. -💊-.
Perään vitsi. Vieläkö Barbaralla on pää paikallaan vai onko se jossain hukassa? Luulis että niiden nukkejen valmistajat keskittyisivät erityisesti siihen että valmistaisivat nuken kaulasta extravahvan. Miksi? Siksi, jottei sen pää siinä rymistelyssä niin vain katkeaisi. Mutta luotamme valmistajiin, etenkin jos he ovat Japanista tai E-Koreasta. -💊-.
Patajuntti🫣
Tykkäykset 🤔? Pikemminkin -1 👎. Mua on mahdotonta voittaa näissä sanaleikeissä 🤭. Mä oon sanavalmis p*skiainen. Aina 😎. En ole Porista, mikäli sitä haet tässä takaa. Kysyttiin ottaako etteen. Kateus. Olet selvästikin katkeroituneen vihainen. Täten, South Parkia. https://www.youtube.com/watch?v=TOaMtzl4ufg . (And the mic drops 🎤🤏). 🤏 sopinee muuhunkin dissaukseen kuin vain mikin tiputtamiseen. Niin, tohon ee-äm linkkiini viitaten 😉... -💊-.
Aika homoa jutella muiden miesten kanssa peniksistä. Ei siinä että homoudessa mitään väärää on.
Haha, painoin peukkua. Tai sitten olen vaan sinut seksuaalisuuteni kanssa, enkä koe tarvetta todistella sitä kuin en vaan ole homo. Siis ihan oikeasti en ole homo. Olen niin hetero, etten edes mainitse sanaa homo ja piilottele kaapissa.