- Uskoa. luulla ja kuvitella voi mitä vaan. Näyttöä tarvitaan ja sitä ei mormoneilla ole.
Vapaamuurariaatteen sekoittama Joseph Smith runoili kasaan uuden uskonnon jossa oli kristinuskoa, vapaamuurariaatetta ja kansantaikuutta sekaisin.
Aikanaan ajateltiin että kyllä tieto tappaa mormonismin, mutta ei se ole tappanut. Varsinkin kehitysmaissa uskonto leviää ja moni pitää sitä kristillisenä uskontona
Suomi on aika hyvin pelastunut, kirkko ei täällä kasva lainkaan. - Ymmärränkö oikein, että perussuomalaiset on ihan tyytyväisiä kunnissa tähän mennessä tehtyihin päätöksiin? Perussuomalaisella ei ole muuta hyvää syytä äänesää persuja kuntavaaleissa kuin se, että sillä tavalla pystyy painamaan persujen herrahissin nappulaa?
- Seuraavat vaalit on kuntavaalit. Olen monta kertaa kysynyt eri keskustelupalstoilla, mikä on perussuomalaisten kuntapoliittinen ohjelma. Mikä kunnassa olisi paremmin, jos perussuomalaisilla olisi enemmistö kunnanvaltuustossa? Mikä muuttuisi ja olisi toisin esimerkiksi Huittisissa tai Kaavin kunnassa?
- "Järvenpään lukioon valittavien peruskoulun päättötodistuksen keskiarvon pitää olla vähintään 7.0. Yhteishaun perusteella uusia opiskelijoita seuraavasti eri linjoille: yleislinja 167, kuva- ja mediataide 20, matematiikka- ja luonnontiede 60, musiikki- ja tanssi 23 ja urheilu 40."
Eli ilmoittamasi pistemäärä 8,83 on niin kuin entisellä valtiovarainministeri Alexander Stubbilla, joka sanoo käyttäneensä yksinkertaisesti virheellistä lukua. "Sain luvun omasta päästäni."
Jollekin noista erityislinjoista luku voi pitää paikkansa.
https://jarvenpaanlukio.fi/hakeminen/
. - En ihmettelisi, jos päädyttäisiin siihen että nämä pojat kuuluvat loppuiäkseen tahdonvastaiseen psykiatriseen hoitoon suoritettuaan ensin vankeusrangaistuksensa.
- Sekä uhri että tekijät ovat suomalaisia poikia Kenelläkään ei ole maahanmuuttotaustaa.
- Joukkotappelu, jossa yksi osallisista kuoli saamiinsa vammoihin Mahtaako pitää paikkansa, että riita syntyi huumeiden ostamisesta? Netissä sellaista väitetään, mutta en enää muista alustaa.
- Kaikilla pojilla on ollut isä tai isäpuoli perheessä Kukaan ei ole vain äidin kasvattama.
- Mistä tiedät että eivät ole tavanneet? Tai ehkä isälle on riittänyt puhelut, joita on ollut kuukausittain. Skype on kätevä yhteydenpidossa. Jossain haastattelussa Lari Marin tosiaan sanoo, että olisi halunnut tavata useammin. Tästä ei voi kuin päätellä, että ovat tavanneet aika-ajoin.
- Juuri näin. Politiikasta ja uskonnosta saa olle mitä vain mielipiteitä. Myös edesmenneitä julkisuuden henkilöitä, kuten poliitikkoja, voi arvostella jälkikäteenkin.
Lauri Marin oli tavallinen ihminen, jonka elämän alkoholismi suisti raiteiltaan jo nuorena. On raukkamaista perästäpäin alkaa syyttää häntä valehtelemisesta.
De mortuis nil nisi bene eli Kuolleista puhutaan vain hyvää. - Aivan. Kirkiosta erotetaan, jos ajattelee itsenäisesti ja esittää julkisesti omia mielipiteitään. Kirkossa on sääntönä, että ollaan kaikesta samaa mieltä kuin kirkon johtoeliitti.
- Minä kirjoitin mormonikirkosta erotetuista, en kirkon vapaaehtoisesti jättäneistä.
- Suosittelen Alhovuoren kirjoja kaikille mormonismista kiinnostuneille.
Aika omituista olisi, jos kirkossa ei saisi ajatella itsenäisesti. Kaikkialla saa, mutta eri asia on, voiko ajatuksiaan lausua ääneen. Mormonikirkosta on erotettu kymmeniä vilpittömiä toisinajattelijoita, jotka ovat esittäneet ajatuksiaan julkisesti. Mitä tämä kertoo kirkosta?
”Jeesus itse myös käytännössä asettui ihmisen puolelle (…) uskonnolliseen järjestelmään sisältynyttä hengellistä väkivaltaa vastaan. Protestiaan Galilean profeetta ei siis esittänyt vain sanoillaan vaan myös asenteillaan ja teoillaan.”
Suosittelen kirjaa Raimo Harjula: Jeesus. mies myyttien takana. Sen lukemisen jälkeen ei tarvitse enää horista vedenpaisumuksesta tai veden päällä kävelemisestä ja siitä, tapahtuiko niin todella. Voidaan keskittyä elämään uskoa todeksi jokapäiväisessä elämässämme sen sijaan että haaskataan aikaa opinkohdista vääntämiseen ja saivartelemiseen. - Mormonismi ei sellaisenaan tyydytä älykästä jarehellistä suomalaista, jolla on hyvä yleissivistys. Myös edesmennyt mormonikirkon jäsen Mikko Alhovuori julkaisi useita omakustanteita, joissa hän yritti sovittaa Joseph Smithin muotoileman uskonnon maailmankuvaansa. Sopii lukea. Kirjat on hyvin kirjoitettu ja niitä lukiessa herää syvä myötätunto mormonismin uhria kohtaan. Olen niin herkästi myötäelävä, että jätän Sinun kirjasi lukematta. Epäilen, että lukukokemus olisi yhtä raastava.
- Et ilmeisesti ole lukenut kirjaa?
Suomessa on kirjoitettu kymmeniä kirjoja myös suomalaisten muinaisuskomuksista, vaikka tuskin kukaan pitää nykyisin Ahtia, Ukkoa tai Mielikkiä jumalolentoina. Uskontoja ja uskomuksia voi tutkia, vaikka ei itse uskoisikaan niihin - samoin voi tutkia jopa jokseenkin objektiivisesti, vaikka itsekin uskoisi. - Joskus ekologinen lokero suosii viallista perimää, kuten Afrikan pahimmilla malaria-alueilla. Ihmiset, joilla on sirppisoluanemia selviytyvät paremmin kuin terveet. Malaria ei tartu ihmiseen, jonka verisolut ovat epämuotoisia. Näin periaatteessa haitallinen ominaisuus (anemia) on ollut ekologisesti hyödyllinen.
Kuitenkin jo lapsiperii molemmilta vanhemmiltaan virheellisen geenin, yksilö menehtyy.
Wikipediasta lisää tietoa hakusanalla "sirppisoluanemia". - Kaikki suomalaisten mormonien kerätyt rahat menevät Saksan kautta kirkon pääpaikkaan Yhdysvaltoihin. Sieltä sitten jaetaan takaisin rahaa kirkon johdon harkinnan mukaan. Esimerkiksi Espooseen valmistunutta temppeliä ei olisi saatu rahoitetuksi suomalaisten mormonien varoin.
Kirkon varainkäyttö on salaista, tietoja ei anneta edes kirkon jäsenille saati ulkopuolisille.
Yhdysvalloissa kirkot eivät joudu ilmoittamaan omaisuuttaan esimerkiksi verottajaa tms. varten. Kirkon varallisuus on kuitenkin huomattava. Kirkko on esimerkiksi Kalifornian suurin maanomistaja. - Et sinä enkä minä polveudutakaan apinasta. Me polveudumme samoista esivanhemmista. Kuulumme eläinkunnassa kädellisten lahkoon.
Suomessa elää luonnonvaraisena kolme koiraeläintä: susi, kettu ja naali ja tulokaslajina supikoira. Nämäkään eivät polveudu toisistaan, vaan niillä on yhteisiä kantavanhempia.
Hieno esimerkki evoluutiosta on koira. Luonnossa muutokset ovat hitaita, mutta ihmisen aktiivinen toiminta on jalostanut eri käyttötarkoituksiin ominaisuuksiltaan keskenään suuresti eroavia koiria. Luonto toimii samalla periaatteella. Parhaiten elinympäristöönsä sopeutuvat jäävät jatkamaan sukua.
" Koira eli kesykoira (Canis lupus familiaris, aiemmin Canis familiaris on suden kesy, jalostettu muoto. Se kuuluu nisäkkäiden luokkaan ja koiraeläinten heimoon." Toistaiseksi susi ja koira voivat vielä saada keskenään jälkeläisiä, mutta on mahdollista, että jossain vaiheessa koira on niin lajiutunut, että jälkeläisten saaminen vaikeutuu. Eihän se nytkään enää helppo nakki ole ole saada kääpiövillakoira ja susi parittelemaan keskenään ja huolehtimaan yhdessä jälkeläisistään, vaikka samaa lajia ovatkin :) - Minä häivyn nyt. Odotan Suomi24 ylläpidolta vastausta palautteeseeni sähköpostiini. Jos muutosta parempaan tulee, palaan keskustelemaan.
- Epäilen syyksi yritystä saada ihmiset viipymään sivustolla pitempään ja samalla alttiina mainoksille. Itselläni on mainostenesto-ohjelma koneella, mutta arvelen, että mainoksia on paljon. Taistelua käydään mediassa paitsi ihmisten rahoista myös ajasta, mainostajat maksavat ajasta ja klikkauksista.