- Suosittelen että menette lukemaan Suomen Uutiset (löytyy googlettamalla)
- Kehotan että menette lukemaan Suome Uutisia verkosta,löytyy googlettamalla.
- Ehdottomasti kaikki lapsiaan ja nuoriaan rakastavat äidit,isät,mummot,vaarit.Teidän on äänestettävä persuja jos meinaatte,ettäSuomesta enää saadaan oikeusvaltiota. Ei todellakaan ole oikein että jo nyt on syydetty miljardeja Suomeen integroitumattomiin elätteihin, jotka pyrkivät muuttamaan maatamme omaan kultuuriinsa. Ja mitä surkimuklsia,joukolla käyvät tytön tai naisen kimppuun ja joukolla raiskaavat. Törkeää. Heihin syydetyt rahat olisivat auttaneet kaikki vanhuksemme ja eläkeläisemme ihmisarvoisempaan tilanteeseen, jokaiselle syrjäytyneelle nuorelle olisi löytynyt tuettu opintopolku tukimuotoineen, pienyrittäjiä olisi kyetty tukemaan monin tavoin..lista jatkuisi vielä. Kyllä Suomelle oikea tie löytyy kunhan jokaikinen hiemankin tulevaisuutta ajatteleva äänestää ainoaa oikeaa Suomen ja suomalaisten puolella olevaa puoluetta!
- Elinkeinoelämän, samoin kokoomuksen ja keskustan, ilmeisenä tarkoituksena on luoda Suomeen kahdet työmarkkinat ja polkea palkkoja halpatyövoimaa maahantuomalla, Halla -Aho on arvioinut.
Tähän kuoroon on yhtynyt myös vihervasemmisto, koska niille haittamaahanmuutto on aina mieluista. Samalla nakerretaan irtisanomissuojaa. Akavan suunnalta on jo esitetty mahdollisuutta palkata kouluttamattomia maahanmuuttajia normaalia pienemmällä palkalla.
Perussuomalaiset vastustavat kaikkea tätä, koska puolue on Suomen ja suomalaisten asialla.
Me näemme, että maahanmuuttopolitiikan tärkein tehtävä on pitää haittamaahanmuutto niin vähäisenä kuin mahdollista ja toisaalta pitää ovi raollaan sellaiselle maahanmuutolle, joka ei ole haittamaahanmuuttoa.
Nimenomaan raollaan, ei sepposen selällään, koska maahanmuuttoon liittyy muitakin kuin taloudellisia haasteita, eikä sitä siksi ole mitään syytä pitää itseisarvona - Kaikki pisteet perussuomalaisille!
- Kyllä perussuomalaiset on se ainoa oikea suomalaisten etua ajava puolue. Kaikessa. Suomen Uutiset sai haltuunsa SDP:n maahanmuuttotyöryhmän salaisen muistion, jossa esitetään radikaaleja muutoksia Suomen maahanmuuttopolitiikkaan. Muistio on laadittu tukemaan demareiden eduskuntavaalikampanjaa ensi vuonna.
Salaisen muistion mukaan SDP suunnittelee kokonaisvaltaista uudistusta Suomen maahanmuuttopolitiikkaan.Sunnuntaina 27.5. päivätyn muistion ovat laatineet varatuomari Peter Saramo sekä tasa-arvotutkija Marianne Laxén.
Muistio on otsikoitu: SDP:n maahanmuuttotyöryhmän vaalitavoitteet kevään 2019 eduskuntavaaleihin, joten muistiosta selviää, millaista maahanmuuttopolitiikkaa demarit ajaisivat seuraavassa hallituksessa, jos olisivat siinä mukana.
Muistiossa on yhteensä kuusi lukua, joissa tavoitteet on kirjattu auki lyhyen selostuksen tukemana
Päätösvallan siirtoa Suomelta EU:lle
Puolueen linjauksista selviää, että SDP haluaa merkittävää päätösvallan siirtoa Suomelta EU:lle.
Suomen Uutisten haltuunsa saamassa muistiossa haikaillaan jopa EU-jäsenvaltioiden yhteistä turvapaikkapolitiikkaa koko unionin alueella. Yksittäiset EU-jäsenvaltiot eivät SDP:n arvion mukaan kykene hoitamaan näitä asioita:
Suomi toimii Euroopan unionissa aktiivisesti EU:n yhteisen turvapaikkapolitiikan toteuttamiseksi. Kansallisvaltiot eivät voi yksin vastata turvapaikkapolitiikan toteuttamisesta Euroopan unionin alueella. Muuttuvien tilanteiden pitämiseksi hallittuna tarvitaan koko EU:n kattavia pelisääntöjä ja käytänteitä. Unionin laajuinen maahanmuuttopolitiikka pysäyttäisi ”kilpailun pohjalle” kansallisten turvapaikkapolitiikkojen asteittaisilla tiukennuksilla. Unionin yhteinen turvapaikkapolitiikka jakaisi myös vastuuta pakolaisuudesta sekä poistaisi jäsenvaltioiden välisiä negatiivisia vetovoimatekijöitä.Ilmeisesti pikkurötöstelijöiden, kuten kioskiin murtautujien, ahdistelijoiden ja varkaiden asema siis ainakin kohentuisi SDP:n menetelmillä. Muistiosta ei käy ilmi, kuinka vakava rikoksen tulee demarien mielestä olla, jotta teko antaisi aihetta myös maasta poistamiselle.
Rikoksia tehneille ulkomaalaisille on muistiossa tarjolla vielä yksi lusikallinen makoisaa demarihunajaa:
Samalla avataan näille henkilöille mahdollisuus hakea oleskelulupa muulla perusteella, esimerkiksi työntekijöinä.
Humanitaarista maahanmuuttoa tehostettava
SDP:n tavoitteena on ensinnäkin pakolaiskiintiön nostaminen sekä työperäisen maahanmuuton tarveharkinnan korvaaminen kotoutusedellytykset huomioon ottavalla kiintiöjärjestelmällä.
Muistiossa esitetään seuraavia toimenpiteitä, jotta maahanmuuton mahdollisuuksista olisi hyötyä:
Suomi tarvitsee kokonaisvaltaisen maahanmuuttopolitiikan, jotta mm. työperäinen maahanmuutto ja kotoutus voivat toteutua parhaalla mahdollisella tavalla. Samalla humanitaarisen maahanmuuton järjestelmää tulee tehostaa ja saattaa perustuslain arvojen mukaiseksi.
Muistiosta ei käy ilmi, mitä humanitaarisen maahanmuuton järjestelmän tehostaminen käytännössä tarkoittaa. Kyseeseen tullee todennäköisesti lisärahoituksen osoittaminen.
Ei halua poistaa maasta edes rikollisia
SDP haluaa puuttua välittömästi turvapaikkajärjestelmän ja palautusten akuutteihin ongelmiin. Demareiden keino ongelmien selvittämiseksi olisi kuitenkin se, että entistä useampi rikoksia tehnyt ulkomaalainen saisi jäädä Suomeen
Maasta poistamisen edellytysten arviointi pois tuomioistuimilta
Riidanalaiset maasta poistamiset saattavat johtaa oikeudenkäyntien kierteeseen. SDP haluaa nopeuttaa prosessia siten, että tapausten arviointi riippumattomissa tuomioistuimissa jäisi pois ja arviointi tehtäisiin jatkossa viranomaismenettelynä.
SDP:n salaisen muistion mukaan tämä uudistus ei edellyttäisi lakiuudistusta. Puolueen suunnitelmissa kuvioon astuisivat tässä vaiheessa erityiset valtioneuvoston selvitysmiehet - Halla-Ahon tentti oli nappisuoritus. Toimittajien kanta paistaa läpi, onneksi suomalaiset ovat heränneet tuohon sumutukseen. Perussuomalaiset ovat olleet ainoa suoraselkäinen puolue, täysin oman maan puolella ja omien kansalaisten puolella. Niin täytyy ollakin ja nostan hattua Halla-Aholle,joka epäammattimaisten toimittelijoiden edessä ei hätkähdä tai hätäänny. Tietää asiansa ja paikkansa. Vaaleissa palkitaan varmasti. Jokainen suomalainen joka haluaa Suomen pysyvän Suomena, äänestäköön perussuomalaisia.
- Juu kyllä ääni menee perussuomalaisille ja heidän viisaalle politiikalleen, jossa suomalaiset ovat etusijalla. Onhan tämä meidän oma maamme. Oikeudenmukaisuus, se olkoon päivän sana. Se, että miljardit joita nyt on laitettu taivaan tuuliin rikollisia ruokkien ja kustantaen, ohjataan tulevaisuudessa omiin vanhuksiin , nuorisoon, perheisiin, pienyrittäjiin . Muussa tapauksessa maamme käy tuhon tietä.Onneksi tämä jo alkaa valjeta hitaimmillekin ja vaaliuurnilla perussuomalaiset palkitaan suoraselkäisestä politiikastaan maamme hyväksi.
- Luin perussuomalaisten puoluepoliittisen ohjelman ja heillä on ihan parhaat linjaukset. Maaseutua, yrittäjyyttä, autoilua tuetaan. Omat kansalaiset hoidetaan ensin.
Ja jossain Halla-Aho sanoi, että vaikka suomalaiset lakkaisivat hengittämästä, se ei vaikuttaisi ilmastonmuutokseen. Tämä on totta. Suomi jossa on lähes maailman puhtain luonto,ilma, vesistöt ja teollisuuden päästöt, ollaan laittamassa EU:n taholta aivan järjettömiin ilmastotalkoisiin. Aivan naurettavaa, tai oikeastaan itkettävää.
Kyllä Suomi täytyy saada pysyä Suomena ja suomalaisten näköisenä.Ollaan ylpeitä upeasta maastamme, annetaan äänet perussuomalaisille, jotka ovat suoraselkäisesti seisseet suomalaisten arvojen takana ja puolesta. - Tämä on täysin totta. Kun on seurannut YLE:n vaalikeskusteluja, perussuomalaisten ei anneta esim. puhua lauseitaan loppuun. Onneksi Laura Huhtasaari ja Jussi Halla-Aho ovat älykkäitä ja eivät provosoitavissa.
- Täällä liitytään joukkoon! Juhlistan perussuomalaisten mahtavaa kannatusta ja iloitsen siitä, että niin moni suomalainen heräsi puolustamaan oman maan arvoja!! Käyn ihailemassa kotipihalta avautuvaa maisemaa ja lämmitän rantasaunan, olen kiitollinen kauniista kotimaastani ja siitä että tulevaisuus saattaa näyttää paremmalta kuin tällä hetkellä. Persujen linjalla maaseutua tuetaan, rikolliset passitetaan omiin maihinsa lusimaan, työttömien kyykytys lakkautetaan. Kotimaista yrittäjyyttä ja lähiruokatuotantoa tuetaan. Näin.