Pitäis taas (!) ostaa auto. Olen ostanut jo monta, mutten vieläkään tiedä, olenko ostanut hyvin vai huonosti. Miten auto oikeasti pitää koeajaa? Yhdesti autokauppias tuli koeajolle mukaan ja ihan ekaks räpläsi tuulettimen melkein maksimiin ja radiota isommalle. Kehui kovasti ilmanvaihtoa ja stereoiden sointia. No, ne ei kovin kiinnostaneet, joten pikkuajelun jälkeen ajoin takaisin liikkeeseen ja hyvästelin myyjän.
Muilla kerroilla koeajo on tehty ihan yksin. Olen vain ajellut ja miettinyt, että miksi ylipäätään tällä ajelen. Yleensä kauppa on syntynyt, jos myyjä on ollut hyvä tyyppi. Kerran koeajo unohtui kokonaan, kun myyjä esitteli houkuttelevaa vakuutustarjousta. Sain liikennevakuutuksen puoleen hintaan ja kaskon 50 €:lla vuodeksi. Tein heti kaupat. Kotona vaimo kysyi koeajosta, niin sitten muistin että se unohtui...
No, näitä siis on sattunut ja tapahtunut. Mutta nyt se on taas edessä, tuo auton osto. Ajattelin kerrankin tehdä sen "oikein", joten nyt hyvät palstalaiset auton oston ja ennenkaikkea koeajon salat julki. Kiitos.
Millainen on hyvä "koeajo"?
14
634
Vastaukset
- Marmoritiskin Make
Varaa aika autotohtorille joka tutkii auton jos omat kyvyt ei riitä. Tai hyväksy mahdolliset viat jotka olisi pitänyt havaita kunnon tarkastuksissa. Tyhmyyteen et voi vedota jälkikäteen, se ei anna lainsuojaa vaikka sääliä herättääkin. Tai laita vaimo ostoksille niin turha siitä sitten sulle jälkikäteen viisastella.
- ohi aiheen
Katsastus ennen kauppojen tekoa, näin olen parin edellisen autoni
kohdalle tehnyt. Toinen on autoliikkeestä ostettu ja toinen yksityiseltä.
Koeajossa kokeillaan auton yleistä toimivuutta, rällääminen ei siihen kuulu,
eli ei kaahata ja rääkätä autoa kuitenkaan. Kokeillaan että kaikki toimii niin
kuin voisi olettaa ja laki edellyttää.
Jos auto on kovin paljon ajettu, vanha yms niin yksi vinkki ettei
tule ihan silmään kustuksi niin pidä huoli siitä että sen
auton kone on ihan kylmä kun sitä laitetaan käyntiin/koeajolle.
Lämmin kone toimii usein paremmin kuin kylmä kone ja
jos kylmä kone toimii jotenkin epämääräisesti niin
ehkä kannattaa auto unohtaa. Eli tapaamisen sopiminen
huoltoasemalle yms ei ole hyvä homma koska silloin se kone
on sitten kerinnyt lämmetä. - .................
Jos löydät sellaisen auton joka oikeasti kiinnostaa, ehdotat katsastusta tai kuntotarkastusta omaan piikkiisi, joka vähennetään loppusummasta kun kauppa syntyy. Ei pitäisi myyjällä olla nokan koputtamista.
- potkuja renkaisiin?
No niin, ensimmäinen kierros autoliikkeissä tehty (3 eri liikettä). Kahdesta löytyi vaihtoehtoisia autoja. Kaikki autot oli kyllä katsastettu! Myyjät vähän äimistelivät, kun ehdotin tuota katsastusta. Voiko auton katsastaa kahdesti vuoden sisällä? Koeajolla en vielä käynyt, haluaisin vielä yksityiskohtaisia neuvoja siihen. Kiitos.
- viides auto
- moottorin käytös/ äänihäiriöt eri nopeusalueilla
- vaihteiden toimivuus, kytkimen äänihäiriöt
- meneekö ilman ohjausta suoraan/ puoltaako jommalle kummalle puolelle
- onko ratti suorassa suoraan ajettaessa
- iskunvaimentimien teho/ alustan kunto/ äänihäiriöt näissä (aja kunnolla kuoppaan/ mukulakivikadulla)
- seisontajarrun toimivuus
- etuvetoisessa vetoniveleiden kunto/ ratti linkkuun ja reippaasti kaasua/ testi molempiin suuntiin (riittävän laaja alue, esim. tyhjä parkkialue)
- jokaisen sähkölaitteen toimivuus/ keskuslukitus, sähköikkunat, ilmastointi, puhallin, vilkut, valot, istuinlämmittimet, sisävalot (myös ovitoiminnolla), äänimerkki, lasinpyyhkijät, tuulilasinpesulaite, radio, cd-soitin, jne...
- testaa ajovakauden hallintajärjestelmä ja absit vasta lanatulla soratiellä
- seuraa moottorinlämpötilaa/ pysyykö samassa vai "huojuuko"
- auton ollessa parkissa renkaista kiinni ja puista kunnolla/ onko väljää
Nämä nyt äkkiseltään tuli mieleen. Ota joku kokenut autoasentaja mukaan.
- ei tuhlaaja
Koeajo on nyt lähinnä se että miltä auto tuntuu ITSELLE ajettavana eikä tekniikan/kunnon testi h-hetki!
Jokainen auto kuluu käytössä joten sen kaikkia kulumisia ei voi koeajossa todeta kukaan! Osta uusi niin siinä takuu ja kuluminen erittäin vähäistä! - Auto Martim
Aloitetaan siitä että tankissa on tarpeeksi menovettä että sen perusteellisen koeajon voi tehdä
- Herttatrio
Vai niin vai niin
- kungsharjat
Hyvä ja riittävä koeajo on sellainen, että ymmärrät mitä olet ostamassa.
Kuluttajansuojalaki / virhevastuu käytetyn auton kaupassa edellellyttää ostajalta riittävän koeajon ja ostokohteen tarkastamisen.
Tarkastusvelvollisuus; et voi vedota virheenä sellaiseen vikaan tai puutteeseen, joka sinun olisi täytynyt huomata koeajolla ja tarkastuksessasi.
Jos et autolla aja metriäkään tai ehkä vain korttelin ympäri, on turha jälkikäteen valittaa mistään vioista, vaan yksiselitteisesti olet auton sellaisenaan, mahdollisine vikoineen ja puutteineenkin, hyväksynyt.
Esimerkkinä rankasti karrikoiden ja kärjistäen; vaikka autosta puuttuisi moottori ja olet sen maksanut koeajamatta/käynnistämättä, et siitä voi valittaa tai vaatia liikettä moottoria asentamaan.
Kyllä kai tampioinkin autonostaja sen huomaa koeajolla, jos moottori puuttuu ja kuluttajansuojalaki on tässä varsin yksiselitteinen; et voi vedota virheeseen tai puutteeseen, joka sinun olisi pitänyt huomata koeajolla/tarkastuksessa. - brand new car
Mitenkäs uutta autoa ostaessa, jos aikoo ostaa perusmallin ja koeajoauto on yleensä malliston huippu, ei koeajo kerro välttämättä oikein mitään siitä perusautosta joten miksi vaivautua?
- potkuja renkaisiin?
No niin, auto on nyt sitten ostettu. Koeajoja suoritin viisi kpl, ja yritin tällä foorumilla annettuja ohjeita/ neuvoja "soveltaa" käytäntöön. Se katsastus ei kyllä onnistunut mitenkään. Ilmeisesti katsastettua autoa ei voi katsastaa. Kuntotarkistuskin oli aika moneen autoon tehty autoliikkeen toimesta.
No, en ole varma suoritinko koeajon oikein vai väärin, mutta tällainen tuli ostettua:
Mercedes-Benz C 320 CDI sedan, vuosimalli 2008, ajomäärä 37.500 km. Mukaan tuli talvirenkaat vanteineen. Autossa on tyylikäs 2-värinahkaverhous ja joku "panoraamakatto" (Tarkoittaa varmaan sitä lasia?? Aika outo nimitys, kun minusta "panoraama" on sellainen matala ja leveä näkymä/ kuva).
Jospa tällä nyt muutaman kymmenentuhatta ajaa taas...
Kiitos kaikille vastanneille ja hyvää syksyä :) - rastouilla
Onneksi olkoon auton löytymisestä
Tämän palstan ohjeita kannattaa kyllä seurata todella varauksella. Ostit auton, jolla on ajettu kolmessa vuodessa vain 37500 km.
Palstoilla esitetyt ohjeet liittyvät loppuajettuihin muutaman tonnin kotteroihin, ei tuollaisiin mitättömän vähän ajettuihin. Tuo katsastuksen kysyminen hieman outoa. Valitsemasi autohan on vasta ollut ensimmäisessä katsastuksessaan. - TestiTiina
Vedät joka vaihteella kaasu pohjassa kierrokset tappiin, ja katsot miten kone kiertää. Vähintään 5-7 täyskaasukiihdytystä peräkkäin ja sitten kone sammuksiin ja haistelemaan konehuoneeseen on epämääräisiä hajuja tai vuotoja.
Talvella pakkasesta kylmäkäynnistys ja heti ykkösvaihteella kierrokset tappiin niin se kertoo pakkaskestävyydestä jotain.
Kyllä terve kone kiertää! - Testi Teppo
Edelliseen voisi varmaan jatkaa, että koneen vääntö on hyvä tarkistaa ajamalla sellaista kolmea - neljääkymppiä suurimmalla vaihteella ja katsoa kuinka talla pohjassa liikahtaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897