Teuvon "logiikka" umpikujaan.

perin epäloogista

Katsos Teuvo kuinka apostoli Pietari todistaa toisesta apostolista Paavalista ja samalla vahvistaa Paavalin olevan totinen Jumalan palvelija. Jos väitteesi mukaisesti Paavali olisikin valheapostoli, joutuisi myös apostoli Pietarikin kyseenalaiseksi luotettavuutensa suhteen. Opeillasi koko raamattu tulee lopulta riisutuksi tulisihan itse Herrakin kyseenalaistetuksi logiikkasi mukaan kun Hän meni tuollaisia miehiä palvelijoikseen valitsemaan.

Olet täydellisesti umpikujassa valheoppiesi kanssa Teuvo, tunnusta tappiosi kuin mies ja tee vihdoin parannus kaikesta herjaamisestasi.

3:15 ja lukekaa meidän Herramme pitkämielisyys pelastukseksi, josta myös meidän rakas veljemme Paavali hänelle annetun viisauden mukaan teille on kirjoittanut;
3:16 niinkuin hän tekee kaikissa kirjeissään, kun hän niissä puhuu näistä asioista, vaikka niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, jota tietämättömät ja vakaantumattomat vääntävät kieroon niinkuin muitakin kirjoituksia, omaksi kadotuksekseen.
3:17 Koska te siis, rakkaani, tämän jo edeltäpäin tiedätte, niin olkaa varuillanne, ettette rietasten eksymyksen mukaansa tempaamina lankeaisi pois omalta lujalta pohjaltanne,
3:18 ja kasvakaa meidän Herramme ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen armossa ja tuntemisessa. Hänen olkoon kunnia sekä nyt että hamaan iankaikkisuuden päivään.

3

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkään uskossa ollu

      Sama havaittu.

    • Raamattun on Hengen

      Koko Raamattu on Jumalasta uloshenkäytetty= paasa grafee theopneustos

      Nuo kreikankielen sanat on käännetty väärin Timoteuskirjeessä, koska ainakin
      suomennoksesta voi saada käsityksen, että jokainen kirjoitus, joka...

      Alkukielessä ei ole relatiivipronominia "joka", vaan alkukieli vahvistaa Raamatun
      oman ilmoituksen ? Jumala on totuus, Jeesus on Jumala, Jeesus on Jumalan Sana ja Pyhä Henki kirkastaa Totuuden, Jeesuksen ja Jeesus puhui Isän sanoja.

      Koko Raamattu on Jumalan Sanaa, On virhe sanoa; uskon Jeesusta, mutta en Paavalia, On hirmuinen herjaus kirjoittaa nettiin, että Paavali valehteli kun kirjoitti
      Jeesuksen sanoneen ehtoollisesta:" Niin usein kuin te siitä juotte, tehkää se minun muistokseni". Vaikka noita sanoja ei löytyisikään evankeliumeista, silti aivan yhtä luotettavasti ne ovat Jeesuksen sanoja, sillä erotuksella, että Pyhä Henki näki hyväksi kirkastaa ja kirjoituttaa ne Paavalin kynän kautta.


      On hirmuista alkaa pilkkoa Paavalin kirjoituksia niin, että osa olisi Jumalasta ja osa antikristuksen hengessä kirjoitettua. On hirmuista Jumalan pilkkaa ja Raamatun Sanan herjaamista väittää, ettei Paavali olisi koskaan tullut osalliseksi
      Kristuksen Hengestä. Sellaisen väitteen väittäjä repii pois monta Apostolien tekojen kohtaa, joissa Pyhän Hengen innoittamana Luukas kirjoitti, kuinka Paavali oli ajoittain täynnä Pyhää Henkeä.

      On käsittämätöntä väittää, ettei Paavali olisi saanut Jeesukselta tehtävää, vaikka sellainen todistetaan selvästi: Pyhä Henki käski erottaa Paavalin ja Barnabaan lähetystyöhön.

      • Oikein sanoit.

        Oikein sanoit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe