Lueskelin tässä tätä palstaa useamman tunnin ajan ja tulin siihen tulokseen, että jos hampaassa on reikä, on hammas ns. menetetty. Reikä siis jatkaa mätänemistään ja pian hammas joudutaan jo poistamaan. Eikö paikkaus auta? Auttaako se vain hetkellisesti? Kuinka kauan aikaa?
Itselläni on poskihampaassa reikä, kaivelen itse sen puhtaaksi aika tiheään, (:DD) ajattelen sen hidastavan sen etenemistä, on kyllä PITÄNYT varata aikaa hammaslääkäriin muutaman vuoden ajan, mutta se vaan aina jää... Tiedän, että vitkuttelu pahentaa tilannetta, muttamutta, jospa nyt syksyllä hoidan asian kuntoon ihan oikeasti.
Mutta tuo reikiintymisasia kiinnostaa.
Onko reikä hampaan loppu?
6
704
Vastaukset
- tyuionbv56
Paikkaushan nimenomaan auttaa niin ettei reikä etene!!!!!!
Itsehän et pysty hammasta kaivelemalla estämään reiän etenemistä!
Kun kaikki karioitunut hammasluu poistetaan ja laitetaan paikka tilalle, hampaan reikiintyminen pysähtyy.
Varaa nyt ihmeessä aika HETI sinne hammaslääkäriin ellet halua käydä saman hampaan takia kolmea kertaa hammaslääkärissä. Näin käy kun reikä etenee hammasytimeen asti ja joudutaan tekemään juurihoito!!!- 16+1
Kolme kertaa on aika vähän juurihoidoksi :) Itse kävin yhden ja saman hampaan juurihoidon takia 12 kertaa hammaslääkärissä... Hammaslääkäri jokusen kerran kyseli, että eikös jo luovutettaisi ja revitään irti hammas. En suostunu ja hyvä niin, työvoitto saavutettiin ja nyt oireettomana ja hyvänä ollut muutaman vuoden.
- Lääkäriin marsmars
Jos olet ITSE nähnyt reiän hampaassa ja kaivellut reikää, se on jo suuri ja tarvitsee pikaista paikkausta. Ellei särky ole vielä pakottanut hammaslääkäriin, on oletettavaa ettei reikä ulotu vielä juureen ja hammas on täysin pelastettavissa elävänä. Hammasta voidaan paikata useita kertoja ja se säilyy vielä elävänä ja täysin kunnossa. Mutta jos joudutaan tekemään juurihoito, hammas "kuolee". Sen jälkeenkin hammas on vielä kauan täysin käyttökelpoinen.
Kannattaa käydä säännöllisesti hammastarkastuksessa vaikkapa vuoden välein. Silloin voidaan paikata itsellekin vielä näkymättömät pienet reiät ja saadaan pidettyä hampaat suussa. - the_road
" Ellei särky ole vielä pakottanut hammaslääkäriin, on oletettavaa ettei reikä ulotu vielä juureen ja hammas on täysin pelastettavissa elävänä. "
Tämä ei kyllä ole ihan koko totuus. Jos reikä on jo paljaalla silmällä nähtävissä, niin alkaa olla kiire ja aika harvinaista - joskaan ei aivan mahdotonta- , että juurihoidolta vältyttäisiin. Vaikka kipuja ei olisi, se ei tarkoita, ettei hammas olisi juurihoidon tarpeessa. Hammas voi nimittäin olla jo itsestään kuollut.
" reikä ulotu vielä juureen "
Jos tarkkoja ollaan, niin virkkeen pitäisi kuulua näin;
"reikä ei ulotu vielä hampaan ytimeen tai sen välittömään läheisyyteen"
Ydin on se osa hammasta, jossa verisuonet ja hermot ovat. - the_road
Niin, ja reikä ei ole hampaan loppu, kunhan se asianmukaisesti hoidetaan. Tietysti mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, niin aina parempi.
Eli, hopi, hopi hammaslääkäriä moikkaamaan! =) - ....................
Mullel selvisi valitettavan myähään että reikä, joka särkee vain vähän on kaikkein vaarallisin. Pikkuhiljaa hermokudos kuolee ja vapautunut juurikanava alkaa luutua umpeen siten että sen halkaisija pienenee
Tästä seuraa että juurihoidon tekeminen tulee ajan myötä vaikeammaksi ja jopa mahdottomaksi, joka johtaa särkevän hampaan poistamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920