Väittely!

Minulla on avovaimoni kanssa eräs väittely käynnissä E-pillereistä. Itse väitän, että jopa kahden tunnin "aikaheitto" normaalista pillerin ´otti-ajasta´ voi olla kohtalokas ja nainen voi pamahtaa paksuksi, eli ehkäisyteho vähenee huomattavasti. Tyttöystäväni tosin vannoo Melianen nimeen ja väittää, että jos yli 12h menee (eli 12 tunnin unohdus) niin sit vasta se voi olla kohtalokasta.

Kertokaapas kumpi on oikeassa... =)
81052
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

HEI!
käytin itse melianea monta vuotta ja se 12 h on aika hyvä,siis totuudenmukaisempi. Mutta toinen tosiasia on,että pillerihän pitäisi ottaa suurinpiirtein samaan aikaan,eikä jatkuvasti miten sattuu,eli jos nyt päivittäin on muutaman tunnin heittoa niin ok,mutta pidemmänpäälle en menisi syömään miten sattuu niitä pillereitä. Itselläni ehkäisyteho piti aina...

Äänestä

Kyllä se vasta sen 10 tunnin jälkeen alkaa vaikuttaa ja sit 12 tunnin jälkeen voi alkaa jo pelkäämään... Että ei se teho kahden tunnin jälkeen oo heikentynyt.

Äänestä

Jospa ottaisit tyttöystäväsi pilleripakkauksesta sen käyttöohjeen/tuoteselosteen käteen ja lukisit läpi, tämäkin, kuten monta muuta asiaa kerrotaan siellä.. Tai katso netistä :) Eipähän tarvi sitten enää väitellä..:)

Äänestä

mutta joa minipillerit niin sit se 2h on oikein ajateltu.

Äänestä

perusteluni..sikisi että e-pillerit eivät ensinnäkään ole mikään todellinen ehkäisy keino.ja toiseksi ne aiheuttavat hulluutta ja sekavuutta ja kolmanneksi..kortsu on number one miettikääs sitä aivopari!!!!

Äänestä
  • tanja-89 menee nyt kiltisti takaisin leikkimään eikä puutu aikuisten asioihin :)

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    tanja-89 menee nyt kiltisti takaisin leikkimään eikä puutu aikuisten asioihin :)

    mua neuvomaan näisä asioisa hä?! mä tiiän emenmnän kun sä kaikesta!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pariskunta kirjoitti:

Minulla on avovaimoni kanssa eräs väittely käynnissä E-pillereistä. Itse väitän, että jopa kahden tunnin "aikaheitto" normaalista pillerin ´otti-ajasta´ voi olla kohtalokas ja nainen voi pamahtaa paksuksi, eli ehkäisyteho vähenee huomattavasti. Tyttöystäväni tosin vannoo Melianen nimeen ja väittää, että jos yli 12h menee (eli 12 tunnin unohdus) niin sit vasta se voi olla kohtalokasta.

Kertokaapas kumpi on oikeassa... =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu