Olen suurella mielenkiinnolla pannut merkille muutaman mielenkiintoisen seikan sekä tataareista että ruotsalaisista.
Tataarit ovat esimerkillinen vähemmistö, Suomessa voisi sanoa jopa, että merkillinen. He ovat olleet Suomessa jo sata vuotta ja silti he ovat pystyneet hyvin säilyttämään kielensä, kulttuurinsa ja uskontonsa. Suomen tataarit osallistuivat myös sotaan Suomen joukoissa, ja hoitivat leiviskänsä paremmin kuin väestöosuus olisi edellyttänyt; siis huomattavasti paremmin kuin esim. Suomen ruotsalaiset.
Miksi ihmeessä tuon tämän esiin? No, minua pientä mutta uteliasta ihmettelijää vain tavattomasti kummastuttaa se, miten ruotsalaiset ovat aivan paniikissa ja suorastaan päättömien ankkojen tavoin juoksentelevat päin seiniä, kun joku yrittää varovasti ehdottaa, että pakkoruotsi pitäisi lopettaa, ja ei kai se jumalattoman kallis kaksikielisyyskään ole enää mitenkään mielekäs, ei edes tarpeellinen.
Heti alkaa ruotsalaisheimon leirissä hurja kurkku suorana -huuto: meitä sorretaan, meidät kansanmurhataan, meitä kielletään puhumasta omaa äidinkieltämme, meidän kulttuurimme tuhotaan, ruotsalaisuus kuuluu suomalaisuuteen, suomalaiset ovat sivistymättömiä ja suvaitsemattomia rasisteja, jotka vihaavat vähemmistöjä!
Ja taustalla alkavat heti myös järeät vastatoimet: puolueiden johtavia, mutta halvalla ostettavia poliitikkoja aletaan uhkailla, että kohta ette enää saa takaisin pieniä murusia miljardiluokan ruotsalaistuestamme, eli vaalitukea ei enää tipu, jolleivät puheet pakkoruotsin lopettamisesta heti lopu.
Ja kyllähän ne loppuvat, niin kuin loppuivat kakojenkin puolueessa, vaikka siellä oli jo demokraattisesti äänestetty pakkoruotsin lopettamisen puolesta.
Herää mielenkiintoinen kysymys: Miten tataarit ovat pystyneet säilyttäneet kulttuurinsa? Ja kielens'? Ja uskontonsa? Eihän heillä ole tukenaan kaksikielisyyttä, pakkotataaria eikä mitään vain tataareille varattuja etuoikeuksia! Ei siis kertakaikkiaan mitään kielipalveluja tataareille! Ja kyseessä on hyvin pieni kansanryhmä, vain muutaman tuhannen luokkaa.
Herää toinenkin ajatus: Jos Suomen ruotsalaiset (populaatio n. 300 000) eivät omillaan pysty säilyttämään omaa kulttuuriaan, kieltään ja herrakansa-uskontoaan, niin onko sillä sitten lopujen lopuksi mitään väliä? Miksi me jatkuvasti ylläpidämme täysin järjetöntä kaksinkertaista ruotsalaisinfrastruktuuria, joka aiheuttaa Suomelle miljardiluokan kulut - kulut, jotka kaiken huipuksi rahoitetaan LAINAA OTTAMALLA ja maksatetaan loppukädessä suomalaisilla duunareilla!
P.S. Miksi muuten tataareja sanotaan vain tataareiksi, mutta poliittisesti korrektin liturgian mukaan ruotsalaisia pitäisi sanoa suomenruotsalaisiksi?
Kun eduskunnassa Folktinget Kimmo Sasin suulla taas vaatii lisää rahaa, niin mitäpä jos vastuullisimmat kansanedustajat jo vihdoinkin sanoisivat sille, unohtakaa koko juttu ja ottakaa oppia tataareista, hekin tulevat toimeen omalla työllään.
Tataarit ja ruotsalaiset
Käki af Äimä
1
<50
Vastaukset
- mk,löä
Hurrit ovat tyhmiä ja sisäsiittoisia.
Pitäköön turpansa kiinni, heistä ei ole ollut mitään hyötyä,päinvastoin ovat kuin somaleita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475465Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612326Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181860Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1451761- 171585
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol331513Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5137881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171117Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771088Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se2221008