Hassu pippelitutkimus Suomesta purskahti maailmalle
Julkaistu: 22.07.2011 07:12
Helsingin yliopiston dekaani kummeksuu yliopistossa tehtyä hupsua pippelitutkimusta.
Helsingin yliopistossa on kerrankin tehty tutkimus, jonka tulokset purskahtivat maailman medioihin välittömästi ilmestyttyään.
Tohtorikoulutettava Tatu Westling taloustieteen laitokselta tutki miesten peniksen koon yhteyttä bruttokansantuotteen muutokseen eri maissa vuosina 1960-1985.
Male Organ and Economic Growth: Does Size Matter? -tutkimuksen hämmästyttävä tulos oli, että talous on menestynyt parhaiten maissa, joissa miesten kikkelin pituus on 13,5 senttiä - kuten länsimaissa.
Talouskasvu on puolestaan ollut hidasta esimerkiksi Afrikassa, jossa miehillä on tilastollisesti kookkaat siittimet. "Siittimen koko määritti talouskasvua enemmän kuin poliittinen järjestelmä", loppupäätelmissä todetaan.
Tutkimus julkaistiin Discussion Paperina eli tutkimuksena, jotka ovat vielä kypsyttelyasteella ennen lähettämistä tieteelliseen julkaisuun.
Ilta-Sanomat ei tavoittanut tutkijaa kommentoimaan tutkimusprojektiaan, mutta professori Hannu Vartiainen vihjaa, että yliopistossa olisi kerrankin hupsuteltu.
- Tulosten teknisessä johtamisessa ei ole ongelmaa. Onko se vakavasti otettava tutkimus, on toinen kysymys.
- Tutkimusta voi lukea niin, että se on tehty vähän pilke silmäkulmassa. Se kertoo, että on olemassa kaksi korreloivaa asiaa, mutta siitä ei voida mitään johtopäätöksiä suorasta syy-seuraus-suhteesta. Tätä demonstroidaan jo tilastotieteen peruskurssilla.
Tiettävästi aihe on saanut alkunsa kuten monet muutkin merkittävät tieteelliset hankkeet: kahvipöytäkeskustelusta.
Tutkimus on kuitenkin aika suoraviivainen empiirinen tutkimus, työtä tekovaiheessa kommentoinut Vartiainen kertoo.
Vartiaisen mukaan vastaavien pikkututkimusten julkaisukynnys on matala. Niitä ei ole kuitenkaan syytä arvioida tiukimman seulan läpi, koska ne ovat vasta ensimmäisiä versioita tutkimuksesta.
Westling huomauttaa tutkimuksensa lopuksi, että "privaattisektori" ansaitsee enemmän tutkimusta myös taloustieteessä.
Peniksen koko vrt. BKT:n muutos (1960-85):
* Yli 17cm, BKT:n muutos (1960-85) 38,7% (esim. Kolumbia, Kongo)
* 16-17cm, 61% (esim. Kamerun, Bolivia)
* 15-16cm, 52,6% (esim. Alankomaat, Egypti)
* 14-15cm, 77,4% (esim. Ruotsi, Saksa, Turkki)
* 13-14cm, 85,2% (esim. Suomi, Iso-Britannia, Kanada)
* 12-13cm, 84,1% (esim. USA, Irlanti, Pakistan)
* alle 12 cm, 171,1% (esim. Japani, Indonesia, Thaimaa)
Simo Holopainen
Hassu pippelitutkimus Suomesta purskahti maailmalle
13
122
Vastaukset
- Netti Fenno
BLÄÄH !
Sveduillakin on isommat.- Börje +15
Javisst,vill du smaka?
- Yngve 69år
Ja,jag vill att du knullar mig i arslet!!!!
- Olen juffussi
Olen kotosin kongosta ja sellaset king kongin kokoset
- munaton tyyppi
No joopa joo
sit vaa me tavalliset Eu-pulliaiset kysellään miksi joudumme maksamaan niin paljon....
ei sen puoleen, samanlaistahan homma on ollut jo ennen Eu:takin.
Tää Kreikkailmiö on sangen monimerkityksinen ja -ulotteinen juttu...
Olkaamme Suomen kansa ylpeitä
jatkakaamme tätä tieteen, taiteen ja ylevän kulttuurin tukemista
ja syökäämme edelleen heiniä pihasta! - emeriittus vaxi
Eipä ole sitten Jyrbä Kä€is€llä kovin kummonen. Taas yksi suomenhurri Westlingin hgin yliopistossa tekemä 0-tutkimus.Ei ihme että on koulutusmenot huipussaan,kun tollasta p*skaa suolletaan.
- EPÄILIJÄ-
Keskeisiä kysymyksiä tutkimuksen luotettavuuden arvioinnissa on pohtia: perustuvatko tutkimustulokset empiiriseen aineistoon. Eli kävikö tutkija omakohtaisesti tutustumassa kyseisen maan kyrpienkokoon.
Tutkimusprosessin johdonmukaisuus tarkoittaa tutkittavan ilmiön perusrakenteen, tutkimusaineiston hankintatavan, teoreettisen lähestymistavan, analyysimenetelmän ja tutkimuksen raportointitavan loogisuutta. Täyttyikö nämä vaatimukset kyrpätutkimusen aikana. - herran_pieksut
Verorahoillako lienee tehty tämäkin "tärkeä" tutkimus.....
- se jokin heissä...
Oli mullakin joitakin
koulukavereita
jotka jatkoivat yo-opinnoilla 60-luvulla
Jo varhain he alkoivat tutkia
hyttysenpierun molekyyliominaisuuksia
ja sen ilmastovaikutuksia...
Tarvittiin paljon hyviä juomia ja muita herkkuja
näiden tutkijaporukoiden työn edistämiseksi
ihan tavallisilta palkansaajiltakin
Lienevät yo:n kirjoilla edelleenkin
monot vippaa välillä kummasti
mutt isoja herroja ovat
prenikat rinnassaan juhlapäivinä. - ""tietämätön???
Ovatko nuo mitat lepotilassa vaiko juhlakunnossa?
- Lepotilassa jos
sitä kankeutta ei lasketa, että mittaus tehdään heti avantouinnin jälkeen.
- Mr, Supermulkku.,.,.
No nythän se selvisi. Taloudelliset vaikeuteni johtuvat valtavasta peniksestäni joka painaa varmaa kolme kiloa.
- Stina Fittelberger
Pienet on kullit , siitähyvästä onkin suurimmat VITUT !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291889Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651860Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3711687Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2151219Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221148- 121091
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt81046- 2851015
- 821011
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49968