Ministerit olivat kai Kreikassa päättäneet että suomessa aletaan nyt laittamaan vero pulloista saadulle tulolle? Tähän sopii nyt hyvin Irwin Goodmanin laulu: Suomen suurin sirkus.
http://www.youtube.com/watch?v=450dclANVZI
http://www.youtube.com/watch?v=450dclANVZI
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10006100
Heh,kuka pelle ilmoittaa verottajalle tuloista mitä saa pullonkeräyksestä.Tai no heh kannsa vastaa ja ei kun 50000 ilmoitusta verotoimistoon niin menee pakka sekaisin kun joutuvat käsittelemään.
Kyllä kannattaa pistää 0,10€ tai 0,15€ veroilmotukseen ja lähettää paperisena verottajalle, tulee nimittäin helvetin kalliiks kun tulee paperisia veroilmotuksia pikkurahan takia. Työtuntejakin tulee että ei hyödy valtio, kunnat tai verottaja mitään. Kyllä ei kestä kauaa enää että lopetetaan tuo turhanpäiväinen verotus pikkuasioista. Sitten pistää vielä ´´työkulut´´ vähennyksiin.
Heh! Nyt laitetaan veroämmille todella hikeä pintaan! Sovitaan niin että me keräilijä laitetaan jokainen ainakin 10-50 pullon ilmoitus verotoimistolla, HAH! kyllä mahtaa niitä kyrsiä moinen viilaaminen?
Hyvä biisi! Alko naurattaa kun sanat tätäpäivää:)
TÄYTYYHÄN KREIKKAAN SAADA RAHAA SUOMALAISTEN VEROTULOILLA!!!
Suomi on Neuvostokommunismin viimeinen etäispesäke. Järjetöntä kontrolointia ja holhousta. Ihmisten yritykset saada itselleen edes jotakin torpataan valtion toimesta tehokkaasti. Suomalaista yksilöä suojataan väkivallalta huonosti ja suomalaisen yksityisomaisuutta niin ikään. sen sijaan valtio kuppaa kansalta takuuvarmasti omansa ilman mitään sääliä. Mutta vaikka suomalainen maksaa veroja selkänahka pinkeänä, rapistuu julkinen sektori ja infrastruktuuri rapistumistaan. Terveydenhoitoala on kuralla, Koulujärjestelmä lahjakkuuksia syrjivä ja tieverkosto kurjassa kunnossa.
Jos jokainen kävis viemässä sen pullonkeräys ilmoituksen verotoimistoon ja samalla jättäis pussillisen pantillisia tölkkejä, joista on sen viivakoodin viilannut pois, niin ei sais virkailija niistä pantteja, kun se varmaan ilahtuis, että saa pantin nyt näistä tölkeistä.
Sehän on laitonta tulostaa mitään viivakoodeja tulostimella.
Samalla vois ripotella lähtiessä pullon siruja verotoimiston käytäville.
Siinähän sais samalla ne virkailijat töitä, kun keräisivät niitä pullon siruja.
Jos pullonpalautus rahoista joutuu alkaan veroa maksamaan, niin näin täytyy kyllä tehdä, ihan mielenosoituksesti koko tyhmää ideaa kohtaan.
Minä ainakin lopetan heti pullojen keräämisen ja ruttaan joka panttitölkin, niin jää niistä verot ahneelta verottajalta saamatta ja panttipullot heitän järveen/jokeen, niin ei niistäkään saa verottaja mitään.
Sen jälkeen täytyy alkaa kehittään jotain muuta bisnestä.
Jep! Nyt aletaan porukalla rikkoa lasipulloja ja rutistella tölkkejä!
Voi mitä suurta tyhmyyttä! Ei tiedä itkeäkö vai nauraako?
olen nähnyt kotipaikkakunnalla useita pyöräilijöitä keräämässä pulloja. Jos joku saa useita kymmeniä €uroja/päivä keräämällä pulloja niin se on hyvin kun saa rullata pyörällä pitkin pitäjää.
Suurien tapahtumien ja rock-konserttien aikaan moni neuvokas kerää pulloja ja purkkeja, sehän on vaan kaikkia hyödyntävä ja ympäristöä siivoova teko.
Herrat saavat kyllä kupata ja lobata , mutta Suomessa on ihmeellinen nuljumainen kyttäysmentaliteetti, ettei vaan köyhä saa yrittää helpottaa tiukkaa talouttansa.
Niin vasemmistolainen kuin olenkin niin mua suivoo kuitenkin sellainen muinaisesta Neuvostoliitosta otettu kolhoosimeininki
mä keräsin joskus festareilla pulloja. oli hienoo kun rhaa tuli tosi nopeesti keräämällä. sain kolmen päivän urakasta 3800 euroo kun mulla oli lähistöllä oma varasto mihin viedä pulloja. sit lainasin kaverin paketti autoo et sain raahattua niit pulloja. Kulut oli joku 100 euroo kun ostin jätesäkkejä paljon ja sit piti raahata pullot kauppaan. Muutaman kerran olen tienannut hyvin festareilla pulloja keräämällä.
Voi kun joku viittis joskus tsekata mikä on uutinen ja mikä ei. Pullojenkeräämisestä saatava tulo on iät ja ajat ollut verotettavaa tuloa Suomessa, joskaan verottaja ei ole koskaan asiaan puuttunut, koska - ja tämän siis virkamieskin ymmärtää - se olisi aikaavievää ja tyhmää. Lukekaa ne jutut ennenkuin pillastutte.
Men ny muual trollaa ne on aina ollut verolla ja sivutulo
prosalla, tai no aina vuodesta 1994.
kyllä