Ulkomaalaisvanki haukkuu Suomen vankilat.

Tulimaan Pablo

"Tämä on hirveä paikka", sanoo Pablo Nunez, 37, Keravan vankilasta.

Nunez välitti kokaiinia ja istuu nyt kolmen ja puolen vuoden tuomiota.
Nyt Nunez asuu ruumassa. Se on vankilakieltä ja tarkoittaa noin 15-neliöistä selliä, jossa asuu kuusi miestä.

Nunezia ruuma hieman ahdistaa ja muitakin: ne ovat niitä, joista Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on huomauttanut.

Nunezin sellikaverit ovat tummaihoisia.

Keravalla sellit on jaoteltu niin, että etniset ryhmät asuvat keskenään. Se on vangeille usein helpointa.

Nunezia naurattaa lehtijuttu, jossa kerrottiin vangin tienaavan parin tonnin kuukausipalkkaa. Hänen liksansa on hieman alle kaksisataa.

"Miten kukaan voi sanoa viihtyvänsä suomalaisessa vankilassa?" Nunez kysyy.

Hän on istunut kolmen kuukauden huumetuomion myös Espanjassa. Lanzarotelaisen baarin tiskiltä löytyi hasista, kun mies oli juomanlaskijana.

Espanjassa kaikki oli paremmin, hän sanoo. Vankila oli mukavampi ja oli oma suihku, Nunez vertailee.

"Suomessa taitaa olla liikaa rahaa, kun asiat on tehty niin vaikeiksi. Tämä systeemi on fucked up", hän sanoo.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ulkomaalainen vanki haukkuu suomalaisen vankilan/1135267820051

Ikävä juttu, että suomalainen vankila ei vastaa Pablon toiveita. Olisihan se suotavaa, että huumemyynnistä palkittaisiin hotellitason vankilalla. Voi voi, toivottavasti Biaudet ja kumppanit tekevät asialle pian jotain, huonepalvelu nyt ainakin pitäisi saada toimimaan.

3

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikos ja rangaistus

      Ellei ole tyytyväinen niin miten olisi ulkoistaminen esim. Venäjälle tai kotimaahansa vankilaan.

      Valittakoot sitten siellä palveluiden puutetta.

    • Yx, kax, kolm..

      Kyllä ulkomaalaiset vangit voisi lähettää Algeriaan istumaan tuomioitaan ja porttikielto Eurooppaan tai ainakin Suomeen ikuisesti.
      Saahan sitä tietysti valittaa, Suomihan on edelleenkin maailman ainoa maa joka ottaa jokaisen ulkomaalaisen valituksen niin tosissaan kuin tämä olisi EU.n toistaiseksi olematon presidentti.
      On se kumma kun tehdään hyvin tiedostaen rikos yhteiskuntaa ja ihmisiä vastaan ja sen jälkeen kun kärsii siitä ansaittua tuomiota , niin aletaan vikistä mamman helmoihin. Fy fan. Onko ne miehiä vai hiiriä.

    • Tukholman mitalla

      Ruotsin vankiloissa parhaat olot. Sinne voisi lähettää ruotsalaiset huumekauppiaat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe