Olen ymmärtänyt

että myös ne helvettiinkin ja kadotukseen menneet Jumala ottaa luokseen?Onko tämä totta ortodoksisuuden käsitteissä?Olen jostain kohtaa raamattua näin lukenut.Taisi olla englanninkielinen versio.
479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kadotus tarkoitaa ikuista eroa Jumalasta, joten niitä, jotka joutuvat kadotukseen, ei Jumala ota luokseen. Lopullinen tuomio annataan kuitenkin vasta viimeisellä tuomiolla. Kukaan ei mene kadotukseen eli helvettiin ennen sitä.

Kuolemassa ihmisen sielu erkanee ruumiista. Ensin se liikuskelee maanpäällä, mutta katoaa sitten ns tuonilmaisiin. Emme tiedä millaista kunkin sielun elämä on välitilassa eli tuonilmaisissa.

Rukoilemme vainajiemme puolesta: "Saata, oi Kristus sinun palvelijaisi sielut lepoon pyhien joukoon, sinne missä ei ole kipua, ei surua eikä huokauksia vaan on loppumaton elämä."

Äänestä

Hullut pääsevät suoraan taivaaseen koska heidän sielunsa on jo ollut Jumalan luona.

Äänestä

Ei ole mitään ''välitilaa'' kuolleet ovat kuolleet. Toisen tulemisensa yhteydessä Kristus herättää ensin Kristuksessa kuolleet ja sitten ikuiseen kadotukseen joutuvat. Saarnaaja 9:5-6: 5. Sillä elävät tietävät, että heidän on kuoltava, mutta kuolleet eivät tiedä mitään, eikä heillä ole paikkaa, vaan heidän muistonsa on unhotettu.
6. Myös heidän rakkautensa, vihansa ja intohimonsa on jo aikoja mennyt, eikä heillä ole milloinkaan enää osaa missään, mitä tapahtuu auringon alla.

Äänestä

tätä minäkin muistelin mutten tarkkaan muistanut.Kiitos selvennyksestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


back in black kirjoitti:

että myös ne helvettiinkin ja kadotukseen menneet Jumala ottaa luokseen?Onko tämä totta ortodoksisuuden käsitteissä?Olen jostain kohtaa raamattua näin lukenut.Taisi olla englanninkielinen versio.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu