Sitä ei polttopulloilla tai Boforsin aseilla tuhottu.
KV oli voittamaton
kmpa bevs bates kirj
20164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
esimerkiksi panssarinyrkillä tai -kauhulla ja 75 mm tai raskaammalla tykillä. Mm Sturm pystyi Klimin tuhoamaan.
Mutta ei Boforsin aseilla ja se on pääasia. Saksalaisten laatutavaraa kun meillä onnettomilla ei talvella 1940 valitettavasti ollut. Siinä oli pelti kolissut. Ruotsinkielinen äärioikeisto olisi esimerkiksi halunnut että olisimme 30-luvulla käyttäneet suurimman osan rahoista hyödyttömiin Boforsin tykkeihin joista ei siis KV:tä vastaan olisi ollut mitään apua.
Klimejä oli Summassa muutama koekappale. Ei niiden torjunta ollut mikään ongelma.
Boforsin 37 K tehosi erinomaisen hyvin useimpiin muihin vaunuihin.
>>Ruotsinkielinen äärioikeisto olisi esimerkiksi halunnut että olisimme 30-luvulla käyttäneet suurimman osan rahoista hyödyttömiin Boforsin tykkeihin
Älä pikku ruotsinkielinen eestipelle huoli. Kun ne ois tuoneet parannellut versiot sinne sodan pitkittyessä niin eipä sitä paljoa jumaloimillasi Boforsin romuilla oltaisi torjuttu.
Ja sinä ruotsalaisten talonpoikien jälkeläinen et vieläkään ole oppinut käytöstapoja. Edelleenkin Boforsin aseista ei olisi ollut hyötyä paranneltuja ja vuoden 1941 aikaisi KV-tankkeja vastaan. Mikä siinä on niin vaikeaa ymmärtää. Eikö ålantiloinen osaa suomea.
Ruotsiin suuntautuvista asehankinnoista päättivät nimenomaan kaltaisesi "asiantuntijat". hahaha
Täällä on lyhyt kertomus 37 mm vaiheista
http://www.pkymasehist.fi/pstk36.html
Ja tuolla on muutkin PST -tykit lyhyesti kuvattuina
http://www.pkymasehist.fi/jasenlehti.html
PaK 35/36
http://www.pkymasehist.fi/pak3536.html
Neukkujen PST-tykki oli tietenkin aluksi 45 mm
PIISKATYKKI M-32 45 K
http://www.pkymasehist.fi/piiskatykki.html
Tämä kävi köykäiseksi jo sodan alkuvaiheissa
PANZERABWEHRKANONE 38
http://www.pkymasehist.fi/pak38.html
Tämä tepsikin sitten jo kaikkiin tankkeihin
PANZERABWEHRKANONE 40
http://www.pkymasehist.fi/pak40.html
Talvisodassa oli ainoastaan muutama hassu Kv-1:n koemalli käytössä.
Talvisodan aikana suomalaiset siviilit ja sotilaat kävivät polvillaan pyytämässä Boforssin kolmeseiskoja.
Mitä vähemmän asioista tietää, niin sitä varmempia mielipiteitä esittää.
Eiköhän ne sitten aikanaan rippikoulussa ja varusmiespalveluksessa opeta sinuakin puhdistamaan sen nöyhdän navasta.
Niih ja Neuvostoliittohan ei hurri kalastajan mielestä olisi kyennyt rakentamaan niitä lisää. Kukaan ei käynnyt pyytämässä mitään polvilla muuta kuin sinun nuuskaisessa mielikuvituksessasi. T-26 tuhottiin polttopulloilla lasten leikiten.
kaikki saatavat pst-tykit ja itse tehtiin lisää. Myös Ranskasta saatiin 25 mm tykkejä. Polttopullo oli parhaimmillaankin hätäratkaisu, joskin usein tehokas. Sillä tuhottiin paljon vaunuja, mutta tykeillä monin verroin enemmän.
Tykki oli rahan tuhlausta. Jos Rajamäen kaltaisia tehtaita olisi ollut enemmänkin niin ei tykkejä oltaisi edes tarvittu mutta kun kieltolaki ja muut imago kysymykset.
Eikö ole teillä muuta meittimistä, herra paratkoon,onko normaalia märehtiä sodan aikasia panssaria, vähä älysten juttuja.
Siitä päätellen ettet sinä ole vielä aikuisiälläkään oppinut kirjoittamaan voisivat nuo sotajutut olla sinulle ihan sopivaa" kamaa".
Jospa itse opettelisit siellä Föglön kalavajassa ensin käytästapoja nyt kun sinne internetkin on saatu.
Mitäs luulet, millähän tämä tuhottiin? Miinalla tietenkin.
http://nocandoo.servebeer.com/temp/suomisodassa/pics/5137.jpg
"Venäläisen tankin ajaessa miinaan, on eräs miehistöstä jollain ihmeellisellä tavalla joutunut sen alle." Saarijärvi, Hallaperä 21.-22.8. 1941.
Sallan suunnalla oli 152 tykillä varustettuja Klimejä ja miinoilla nekin hoideltiin.
P.S. Onneksi saatiin jo Talvisodan aikana yli 100 kpl 50 mm venäläistä PST-tykkiä ja niillä oli jo hyvä kolkutella Klimejäkin.
Saatiinpa mitä tahansa. Jos sota olisi pitkittynyt ja vaikka kaikki T-26 tuhottu niin ei se olisi Nekkulaa haitannut. KV-tankit oltaisi jo voitu laittaa vuoden 1941 kuntoon vuotta aiemmin meitä vastaan. Niitä ei olisi tuhottu kuin saksalaisilla aseilla.
Nooh väliäkö tuolla. Tärkeää muistaa että Neuvostoliitto oli meitä ainakin sata kertaa isompi ja koulukiusaajan tavoin olisi joka tapauksessa saannut ainakin osan haluamastaan. Arvovalta syistä ei vaan haluttu mennä Moskovan rauhan rajaa pitemmälle.
"P.S. Onneksi saatiin jo Talvisodan aikana yli 100 kpl 50 mm venäläistä PST-tykkiä ja niillä oli jo hyvä kolkutella Klimejäkin. "
Ne olivat 45-millisiä, euvätkä tehonneet Klimiin.
"KV-tankit oltaisi jo voitu laittaa vuoden 1941 kuntoon vuotta aiemmin meitä vastaan. Niitä ei olisi tuhottu kuin saksalaisilla aseilla."
Ei oltasi. Ne olivat vasta kokeiluasteella -40.
Saksan pst-tykki oli 37 mm. Vasta 1941 alettiin siirtyä 50 milliseen. Sekään ei tehonnut Klimiin ja Sotkaan. Tarvittiin 75-millinen.
Kirjoitat asiantuntematonta soopaa.
Tunnetaan tapauksia jossa Norsupyssykin riitti...
>>Huoleton ajelu KV-1 "KLIM VOROSHILOVilla" torninluukku avoinna saattoi olla kohtalokas erehdys. L-39:lle spesifisesti mitoitetut erikoisammukset olivat erittäin tarkkoja. Patruunan A 0760 trotyyliammus roiski sirpaleita ja patruunan A 0762 kranaatti palavia fosforipärskeitä tornin aukosta sisään, eikä näin "herkulliseen" maaliin tyydytty ampumaan vain yhtä laukausta. "Klimin" panssarointiin eivät pystyneet kevyimpien piiskatykkienkään ammukset, saati sitten panssaripyssyn luodit, mutta joskus saattoi tulla tilaisuus "onnenkantamoiseen".
Klimillähän Sillisormi-Kuusinenkin olisi ajellut, jos olisi ollut onni matkassa.