Treeniravinteista ym.

asdcvuiofhaodgdr

Olen 17-vuotias, vielä aloitteleva treenaaja. OIen käynyt nyt n. 1,5 vuotta salilla säännöllisen epäsäännöllisesti, n.2-3 kertaa viikossa, treenaten kaikkia lihasryhmiä samalla kertaa 3x10 menetelmällä. Harrastan myös suht paljon aerobista liikuntaa. Jotain tuloksia on tullut, mutta melkoisen vähän. Nyt lähiaikoina olen perehtynyt treenaamisen saloihin enemmän, ja harjoitan nykyään vain paria lihasryhmää kerrallaan, en kaikkia kuten aikaisemmin. En syö mitenkään erikoisesti, vain normaalia safkaa kuten kananmunia, ruisleipää, vihanneksia, lihaa, kalaa lisäravinteet kuten omega3- kapselit sekä sinkki. Treenin jälkeen juon muutaman lasin kevyt/rasvatonta maitoa, vetäisen jotain nopeata hiilaria kuten banaanin sekä syön jotain proteiinipitoista kuten esim. tonnikalaa leipää.

Mutta kysymys kuuluu, kannattaisiko kaltaiseni harrastelijatreenaajan, joka käy vain muutaman kerran viikossa salilla, alkaa käyttämään lisäravinteita kuten hera malto-juomaa treenin jälkeen? Tavoitteenani on siis saada edes hieman lihasta ja suht pieni rasvaprosentti. En viitsisi kuitenkaan ostaa kalliita jauhepusseja.

Kertokaas myös vähän, mitä kaltaiseni harrastelijan kannattaisi syödä, treenin jälkeen ja ylipäätänsä, saavuttaakseni nuo tavoitteet? Käynkö tarpeeksi salilla, riittääkö 2-4 kertaa viikossa? Saanko normaalista ruuasta tarpeeksi proteiinia näin harrastelijalle? Kiitos vastauksista!

Ja anteeksi hieman epäselvä teksti, pienessä kankkusessa kirjoittelen tätä...

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainoa rehellinen?
    • AloittajaASD

      No en kyllä saanut mitään vastauksia tuolta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      76
      849
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe