Olen 17-vuotias, vielä aloitteleva treenaaja. OIen käynyt nyt n. 1,5 vuotta salilla säännöllisen epäsäännöllisesti, n.2-3 kertaa viikossa, treenaten kaikkia lihasryhmiä samalla kertaa 3x10 menetelmällä. Harrastan myös suht paljon aerobista liikuntaa. Jotain tuloksia on tullut, mutta melkoisen vähän. Nyt lähiaikoina olen perehtynyt treenaamisen saloihin enemmän, ja harjoitan nykyään vain paria lihasryhmää kerrallaan, en kaikkia kuten aikaisemmin. En syö mitenkään erikoisesti, vain normaalia safkaa kuten kananmunia, ruisleipää, vihanneksia, lihaa, kalaa lisäravinteet kuten omega3- kapselit sekä sinkki. Treenin jälkeen juon muutaman lasin kevyt/rasvatonta maitoa, vetäisen jotain nopeata hiilaria kuten banaanin sekä syön jotain proteiinipitoista kuten esim. tonnikalaa leipää.
Mutta kysymys kuuluu, kannattaisiko kaltaiseni harrastelijatreenaajan, joka käy vain muutaman kerran viikossa salilla, alkaa käyttämään lisäravinteita kuten hera malto-juomaa treenin jälkeen? Tavoitteenani on siis saada edes hieman lihasta ja suht pieni rasvaprosentti. En viitsisi kuitenkaan ostaa kalliita jauhepusseja.
Kertokaas myös vähän, mitä kaltaiseni harrastelijan kannattaisi syödä, treenin jälkeen ja ylipäätänsä, saavuttaakseni nuo tavoitteet? Käynkö tarpeeksi salilla, riittääkö 2-4 kertaa viikossa? Saanko normaalista ruuasta tarpeeksi proteiinia näin harrastelijalle? Kiitos vastauksista!
Ja anteeksi hieman epäselvä teksti, pienessä kankkusessa kirjoittelen tätä...
Treeniravinteista ym.
asdcvuiofhaodgdr
2
141
Vastaukset
- Ainoa rehellinen?
Kysy tuolta.. http://www.puhdasurheilu.fi/
Saat todennäköisesti rehellisen vastauksen. - AloittajaASD
No en kyllä saanut mitään vastauksia tuolta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2110935- 408227
- 1265247
- 1433646
- 693568
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353524- 333157
- 552519
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak352021- 281786