luvattomillehan ei mahdetakaan mitään.
Eikö ET ole vieläkään huomannut, että SUOMI on muuttunut EU-suomeksi, jolla ei ole asetuontia vaikeuttavia rajoja?
Suomeen virtaa koko ajan "pakolaisia" ja pakolaisia sotaa käyviltä alueilta, joista ilmaiseksi saatavilla aseilla EU-suomessa saa hyvät rahat.
Pitäisi kokeeksi ratsata kaikkien entisen Jugoslavian alueelta tulleiden asunnot ja autot. Löydöt yllättäisivät asiantuntijatkin.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/tuomioja-suomen-aselakia-pitaisi-tiukentaa-/art-1288403282780.html
Tuomioja halunnut kieltää luvalliset aseet koko ikänsä,
30
81
Vastaukset
- niska laakia
Tuomioja ei ole oppinut ajamaan PARTAANSA vaikka on vuosia harjotellut.
Aseiden ostoa ei voi kieltää, kun niitä saa 2000 - 3000 eurolla ilman papereita. Siis sen pyssyn saa hankittua ja valinnanvaraa on.
RANGAISTUS käytäntö pitäs laittaa vähintään 10 kertaa kovemmaksi, mut nää nössöt ei saa aikaan vaan haluu vangit kotiin ja vedotaan SÄÄSTÖÖN. Kottikärryllinen euroja lähti taas kreikkaan ja sillä olis voitu hoitaa vankilaan tilaa ja henkilökuntaa.
Asia opitaan vasta, jos joku ministeri tapetaan. Silloin muna ojossa muutetaan systeemiä. Tavis on pelkkä sosiaaliturvatunnus ja KULU. Naapurimaa norja on vain tavis norja. - suutari pysyköön...
Jos ei itse ole koskaan harrastanut kilpa-ammuntaa, metsästystä, käynyt armeijaa.. niin on parempi pitää suunsa kiinni, eikä yrittää pelotella toisia samanlaisia.
Ei mitään tajua elävästä elämästä, näissä asioissa.
Monessa muussa asiassahan EK on, ja on ollut, ihan pätevä. - peacemaker
Vai meillä löysä aselaki? Älkää nyt naurattako...
Milloinkas Suomessa on yksityinen voinut hankkia toimivaa konekivääriä - laillisesti?
Norjan teurastajalla oli konekivääri - laillisesti.
Norjan yleisradion NRK:n mukaan epäilty on käynyt armeijan, mutta hänellä ei ole sotilaallista taustaa. Miehen nimiin on Norjan TV2:n mukaan kuitenkin rekisteröity konekivääri ja pistooli.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011072314101575_ul.shtml - yksipiippuinen
Kaheleita riittää, heidän aiheuttamiensa tuhojen vähentämiseksi pitää Suomessa ja koko EU:sa poistaa välineet, kaikki helposti piilotettavat aseet. Automaatti- tai puoliautomaattiaseet on kiellettävä, niitä eivät tarvitse muut kuin armeija.
Ampumaurheilu tarvitsee vain hitaasti ladattavia aseita.
Kun luvattoman aseen hallussapito sangtioidaan kyllin rankasti ja kielto koskee koko eurooppaa, niin aseet kyllä poistuu käytöstä. - pii puton
Varmasti Norjan ampujan taustalta löytyy "sivistynyt" ja omahyväinen perhe.
- SUPOn nörtit,
haukutte väärää puuta.
Lisäksi vakoilusysteeeminne on niin raskas, että koneeni on ollut jo useamman tunnin aivan halvauksissa.
Modeemikin niin kuuma ettei koskaan...- ettäs huvittaa
Asevainoharhainen ET ei älyä otta puheeksi lannoitteiden kieltämistä ... kun tuurilla kuoli ilmeisesti vain seitsemän... pahimmillaan uhreja olisi voinut olla satoja!
http://www.tukes.fi/fi/Ajankohtaista/Tiedotteet/2Kemikaalit-ja-kaasu/Ammattilaistiedote-Korkeatyppisen-ammoniumnitraatin-kaytosta-maatiloilla/ - rautalankamalli
ettäs huvittaa kirjoitti:
Asevainoharhainen ET ei älyä otta puheeksi lannoitteiden kieltämistä ... kun tuurilla kuoli ilmeisesti vain seitsemän... pahimmillaan uhreja olisi voinut olla satoja!
http://www.tukes.fi/fi/Ajankohtaista/Tiedotteet/2Kemikaalit-ja-kaasu/Ammattilaistiedote-Korkeatyppisen-ammoniumnitraatin-kaytosta-maatiloilla/
- Maskingevær
"Konekivääri" taatusti suomalaisten toimittajien käännösvirhe.
"Halvautomatisk gevær" käännetty konekivääriksi? - puoliautomaatit pois
http://en.wikipedia.org/wiki/Anders_Behring_Breivik
...
"Breivik has a Glock pistol, a rifle and a shotgun registered to his name."
...
http://www.vg.no/nyheter/innenriks/oslobomben/artikkel.php?artid=10080660
"Våpnene som ble brukt under massakren på Utøya var ifølge politiet ett etthånds- og ett tohånds automatvåpen."
Glock, yhdenkäden automaattiase? Eipäs, vaan "Glock" on takuuvarmasti yhdenkäden puoliautomaattiase (puoliautomaattipistooli).
Samalla perusteella "ett tohånds automatvåpen" on puoliautomaattikivääri, ei mikään "konekivääri"!
Puoliautomaattiaseet saisi kyllä EU-suomessa kieltää lailla, ne on tarkoitettu sotimiseen, ei mihinkään harrastukseen ( ja reserviläistoimintakin on selvää harrastustoimintaa) .
Mutta entäs apulantojen, aseita pahempien tuhovälineiden, kieltäminen? - Narsisti pelle
Siinähän tuo vintofka on, kuka tunnistaa?
Ampuuko myös sarjatulta?
http://www.nationen.no/2011/07/23/nyheter/anders_behring_breivik/bombeangrep/regjeringskvartalet/massakre/6778701/- mikä kielletään?
Joko M1 Garand tai M 14! Tekijä vapaamuurari!
- peacemaker
mikä kielletään? kirjoitti:
Joko M1 Garand tai M 14! Tekijä vapaamuurari!
Lippaan kaarevuudesta näkee ettei ole kumpikaan edellämainituista, mutta en tunnista mikä ase se on.
Lippaan koosta päättelen, että ampuu myös sarjatulta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/M1_Garand
http://en.wikipedia.org/wiki/M14_rifle
- äly hoi
Yllä esitetystä saa jo kuvan, kun kahelit saa käsiinsä aseita, joiden tuhovoima on suuri.
Räjähtävien lannoitteiden suhteen on selvitettävä, tehtävissä oleva, mutta automaattiaseiden kieltäminen on ensisijainen tehtävä, kun Norjan tapausta arvioidaan.
Kätkettävissä olevat aseet on kiellettävä koko EU:n alueella, siviili käytöstä.
Pomminteko ohjeiden levittäminen on myös kriminalisoitava. - hölmölässä
Saaren ihmisiä ei pystyny puollustamaan Norjan hallitus eikä sen hallituksen käskyvallassa olleet poliisit!
Huomaan kyllä että ollaan hölmölässä ja yllä olevat kirjoitukset ovat hölmöläisten! - virkasiirtoja
Norjan poliisi puolustautuu, ettei heillä ollut helikoptereita ja veneitä!
Kuitenkin tv- uutisissa ja netissä on näytetty helikopterista kuvattua nauhaa, missä murhaaja tallustelee rannalla uhrejaan lopettamassa.
Veneilijät kertovat lehtiuutisissa siitä, kuinka he kävivät hakemassa merestä uimareita turvaan. Yksi pelastunut kertoi paenneensa saaresta omatoimisesti veneellä...
Rannikko täynnä mökkejä ja taloja veneineen...
Aika ristiriitaista. Poliisin oman ilmoituksen mukaan heillä meni tunti hälytyksestä ampujan pidättämiseen. Koko tuon tunnin ajan ABB ampui kaikessa rauhassa kohteitaan. - seliselise
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/nain-norjan-poliisi-puolustaa-toimintaansa---katso-aikajana-tapahtumista/art-1288403358645.html
Miksi muiden veneet eivät kelvanneet??- peacemaker
Teurastus alkoi aika tarkalleen klo 16
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011072314102192_ul.shtml
mutta polizi sai ensimmäisen ilmoituksen vasta 17.27
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/nain-norjan-poliisi-puolustaa-toimintaansa---katso-aikajana-tapahtumista/art-1288403358645.html
1,5 tuntia tulitusta ennenkuin joku huomasi, että tämähän saattaisi olla polizia kiinnostava asia...höh
- vaihtoon ennenkuin..
Jutut hypänneet sivuraiteelle, ulkoministerimme käsiasefobiasta piti puhua...
Vaikka Tuomioja toimii ulkoministerinä, niin hänellä ei näytä olevan mitää käsitystä Schengen-sopimuksen antamista mahdollisuuksista luvattomien aseiden levittämiseen. Helppoa kuin heinän teko poutapäivänä, 24/7/52/365/.....
ET dementoitunut 70-luvulle, Sadankomitealaisten huumehuuruinen hengitysilma aloitti aivojen degeneroitumisen ja kehitys näyttää pahalta... - pohja pois ET:ltä
Suomi oli sodan jälkeen kyllästetty käsiaseilla, jopa 70- ja 80-luvulle asti.
Montako joukkoteurastusta muistamme noilta vuosikymmeniltä?
Yhden ainoan, sen "Seitsemän surmanluotia", jossa tapot tehtiin luvallisella, ns. pitkällä aseella.
http://www.plzi.com/tekstia/omat/hiplaajat.htm- Tuomiojan taustasta
löytyy SUURENSUURI tahrajoka ei lähde Sanilaavilla..isoäiti tuomittiin kuolemaan ryssän vakoojana..muutettiin elinkautiseksi..peruttiin eliniäksi kansalaisoikeudet samaan hyssyyn...siitä kaikkim katkeruus ja Vileenin oppi kansalaisten aseriisunnasta..aseeton kansa on hampaaton ja helppo hallita ja alistaa vallanpitäjien orjaksi.
Ryssän ikiaikainen ideologia paistaa tuomiojan olemuksesta ja kannanotoista.
Tuomioja on aikoinaan syyllistynyt luvattoman ja laittoman aseen myymiseen..aikansa aseriisuntaa?
Helppoja poliittisia irtopisteita keräävä haudanryöstäjä tekis suuren isänmaallisen palveluksen muuttamalla isoäitinsä silloiseen syntymämaahan EUSSRään - hgyyuthughj
Tarkoitit varmaan "kahdeksan surmanluotia"?
- hgyyuthughj
hgyyuthughj kirjoitti:
Tarkoitit varmaan "kahdeksan surmanluotia"?
Linkit jäi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kahdeksan_surmanluotia
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tauno_Pasanen
- täyspsyko
Pientä valaisua löytyi oheisen linkin kautta...
http://hautakangas.puheenvuoro.uusisuomi.fi/78845-valittuja-paloja-breivikin-breivista - yksipiippuinen
Kukaan ei ole tuonut esiin järkevää, tarpeellista käyttötarkoitusta käsiaseille( pistoolit), taikka puoliautomaattiaseille, siviilikäytössä, jos jonkun mielestä on, niin kertokaa. Joku sanoi, että niitä tarvitaan yhteiskunnan tuoman sortouhkan varalta, haloo, onko tosiaan jollakin aseistus sitä varten!
- Gazan vierailija
Mene kyselemään Israeliin.
- Woi helvata!
No,olihan saarella ihan oikea poliisi pitämässä järjestystä yllä mutta eihän poliisilla voi työssään asetta olla...
- kasvattakaa lapsenne
Tämä murhaaja on pelannut playstation pelejä kauan ja samaistunut niihin. Aseet hankkinut ja kaiken kun aivot käskee tekemään. Kaikki tappopelit kieltoon.
Olen valmis teloittamaan tämän murhaaja idiootin jos norjan laki sallii sen.
Tunnen syvää surua näitä uhreja ja omaisia kohtaan.
- Jarrex
IHAN OIKEESTI !!!
Eiköhö kaikki ole iha ihmisistä kiinni eikä niistä mitä käytetään !!!
So sitte ni että Tuomiojan mallin mukaan :
* Lannoitteen pitäisi kieltää (Oslon pommi)... turha väittää: viljellä voi ilmanki!
* Veitset pitää kieltää (Enemmän uhreja kuin ampuma asella)... turha väittää: syökää ulkona!
* Autot pitää kieltää (Enemmän uhreja kuin ampuma aseilla)... turha väittää... yli puolet autoilusta on turhaa!
* Uskonto pitäisi lakkauttaa ( Enemmän sotia kuin öljystä)... turha väittää... koulussa opetetaan samaan aikaan aatamia ja eevaa/ maailman historiaa alkuräjähdyksestä!
Jättäkää jo metsästäjät/ ampuma-ase harrastajat rauhaan!!!
Tarvi kovin fiksukaan olla että tajuaa kui pitkälle tuo lista jatkuisi! - Patriootti...
Mikäli esityksestä kaikkien aseiden siirtämisestä ampumaseuran tiloihin taimuutavastaavaa tulee totta niin tulee karmeat ja todella turvattomat olot hiukankin sivummalla olevissa omakotitaloissa ja mökeissä ( myös kesä- ), kun kriminaalit voivat hyvin suurella todennäköisyydellä olettaa ettei heitä vastaan siellä ole tehokkaampaa kuin keittiöveitsellä tai kirveellä varustettu.
Esityksen taustana tuntuu olevan ajattelu, että kaikki suomalaiset asuvat kaupungeissa tai tiiviillä omakotialueilla, jossa poliisin palvelut ovat likipitäen "heti" saatavilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910