Uskonto sekoittaa pään

Norjassa tapahtunut hirmuteko on yksi esimerkki tästä. Uskonto pistää pään sekaiseksi. Syvä osanotto uhrien omaisille!
1090
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei sekoita. Ja minä olen ateisti. Miksikö olen tuota mieltä? Koska

A) en ole trolli

B) uskovaisia on miljoonia, eivätkä he kaikki ammu lapsia.

Seota voi, mutta ei se johdu ismeistä tai uskonnoista itsestään. Se johtuu ihmisestä.

Äänestä
  • Uskonto todellakin sekoittaa kun todellisuus ja uskomus menevät sekaisin. Kaikki mitä on vierasta ja Raamatun ulkopuolista pitää tuomita. Ikävintä vielä on se, että uskovainen ei tunnusta koskaa yhtään mitään. Ei edes sitä, että pipoa kannattaisi joskus löysätä..

    Äänestä

  • Piiuliinana kirjoitti:

    Uskonto todellakin sekoittaa kun todellisuus ja uskomus menevät sekaisin. Kaikki mitä on vierasta ja Raamatun ulkopuolista pitää tuomita. Ikävintä vielä on se, että uskovainen ei tunnusta koskaa yhtään mitään. Ei edes sitä, että pipoa kannattaisi joskus löysätä..

    Ihan sama pätee mitä tahansa aatetta tai ismiä tunnustavaan henkilöön, jos tällä napsahtaa päässä tarpeeksi pahasti.

    Äänestä

  • Samaa mieltä. Minäkään en ole trolli ja minä olen myös ateisti.

    Plus (varmaan sinullakin): minulla on hienoja, luotettavia ja älykkäitä uskovaisia ystäviä.

    Minulle on sinänsä sama, mihin ihmiset uskovat, (jos uskonto esimerkiksi tekee heidän ja muiden ihmisten elämästä parempaa, niin totta ihmeessä se on mielestäni ok) vaikka heidän elämänsä olisi omasta mielestäni parempaa ilman uskontoja, mutta minä en kertakaikkiaan jaksa ruveta kinaamaan älyllisen hienosäädön piiriin kuuluvista pikkujutuista tai aivopesemään muita ihmisiä. (ja pohjimmiltaan minä haluan, että ihmiset saisivat itse päättää elämistään) Muutoksen täytyy alkaa vapaaehtoisesti yksilön sisältäpäin.

    Äänestä

VAPAAMUURARIT JOHTIVAT OPERAATIOTA LAHTAUS

Breivik on älykäs kaveri, siitä ei ole epäilystäkään. Hän toimi uskovana ja asialleen omistautuneena. Minun silmiin pistää toteamus "toimi yksin". Ei taatusti toiminut, no siitä kohta lisää. Ennemminkin näen tämän Marxismiin ja sosialismiin kohdistuvana toimena, jolla pyrittiin järkyttämään lansieurooppalaista ja pohjoismaista yhteiskuntarauhaa.

Minua huolestuttaa vapaamuurareiden osuus, siihen myös Breivik viittaa useassa kohtaa tekstissään.Vapaamuurarit ohjailevat valittuja jäseniään tekemään tiettyjä tekoja, samalla he ohjailevat yhteiskunnan kehitystä koska ovat useimmissa maissa vallanneet politiikan johtopaikat. Norjan tekokin oli suunniteltu ja tahallinen, eikä sen takana ollut tämä yksi mies, hän oli "työkalu" jolla asia toteutettiin.

En epäile sitä etteikö eurooppaa ajeta sisällissotaan 15 vuoden sisään, mutta että se kestäisi 40 vuotta kuten vapaamuurarit (ja Breivik) sanovat, en usko sitä. Noin pitkä sota suistaa raiteiltaan koko nykyisen sivistyksen ja kulttuurin.

No, lukekaa itse Breivikin eepos, varoitus vain että tekstiä on yli 1500 sivua ja fontilla 7. http://www.2shared.com/file/M-s-2fBD/2083-AEuropeanDeclarationofInd.html

Äänestä

Kaverilla taisi kyllä olla jo olla lääkkeet erikseen millä pään laittoi sekaisin, ainakin uutisten mukaan. Pystyisikö tuollaista ampumista edes toteuttamaan jos ei stereoideja olisi pää täynnä

Äänestä

Ehkä ei kuitenkaan. Sairaus sekoittaa pään. Vapaamuurarius ehkä ei ole niin hyvä asia myöskään, en tiedä, en tunne asiaa.

Äänestä

Kun katsoo iskujen kohdetta, niin kyseessä on myös poliittinen isku, se oli suunnattu tiettyjä vallanpitäjiä ja puoluetta vastaan, joka tapauksessa kuitenkin tosi sekaisin on kaverilla pää ollut.

Äänestä

Herraan Jeesukseen ja samoin suun tunnustus on jokaisen ihmisen sielun pelastuksen ja Jumalan valtakuntaan pääsyn kannalta parasta ja ainoa mahdollisuus päästä eroon synneistään ja Pahan vallasta, niinkuin tämän onnettoman ja täysin eksyneen väkivallan tekijän ja hänen onnettomien uhrien omaistenkin osalla. Tietysti emme tiedä on uhreissa uudestisyntyneitä, mutta mitään tietä ei taivaaseen ole kuin ahtaan portin kautta kaita tie, niinkuin on Jumalan pyhissä kirjoituksissa meille tiedoksi annettu ja autuaat ne, jotka elävää vettä anovat ja uudestisyntyvät ja Herrassa kuolevat, kun sen aika koittaa ja niinkuin näemme ei kukaan tiedä miten kuolemansa kohtaa tässä pimeässä ja pahassa maailmassa, missä Pahan sallitaan riehua ja ihmisiä tappaa.

Herätään Herran Jeesuksen hyvän sanoman todellisuuteen sillä Herra johdattaa niitä jotka rukoillen kulkevat ja varjelee ennenkaikkea omansa, sillä yksikään hius ei kenenkään päästä putoa Jumalan sallimatta. Tärkeintä on kaikille ihmisille olla valmis kohtaamaan ruumiillinen kuolemansa milloin tahansa ja siksi Jumalan valtakunnassa ja vanhurskaudessa vaeltaa ilman pelkoa kuolemasta ja eroa Jumalasta ja Jeesuksesta ja Pyhästä Hengestä.

Äänestä

Päivän uutiset kertovat, että surmaajan pääkohde oli entinen pääministeri, mutta tämä oli jo ehtinyt lähteä saarelta muutamaa tuntia aikaisemmin.

#Norjan terrori-iskut tunnustanut Anders Behring Breivik halusi surmata Norjan entisen pääministerin Gro Harlem Brundtlandin, kertoo sanomalehti Aftonposten.
Bruntland vieraili Utöyan saarella pidetyllä työväenpuolueen nuorisoleirillä vain muutamaa tuntia ennen joukkomurhaa.

Lehden mukaan Behring Breivik on kertonut kuulusteluissa suunnitelleensa saapuvansa saarelle Bruntlandin vierailun aikana. Viivästys oli kuitenkin pilannut suunnitelman.

STT–AFP
#

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarmox kirjoitti:

Norjassa tapahtunut hirmuteko on yksi esimerkki tästä. Uskonto pistää pään sekaiseksi. Syvä osanotto uhrien omaisille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu