Kiristys ainoa vaihtoehto

Reppuliisa

Tänään sen tajusin lopullisesti. Ei auta laihdutus, ei liikunta, ei yltiöterveellinen ruokavalio. 20 v sitten yhden ja ainoan raskauden jälkeen jäänyt mahareppu arpineen ei katoa millään. Sellaien ruma lärpäke roikkuu tuossa ja pysyy.... :(

Aikaisemmin se ei niin haitannut, mutta nyt muutama vuosi eron jälkeen kun yritän solmia uusia suhteita, huomaan sen olevan ylitsepääsemätön este suhteen etenemiselle. En ilkeä näyttäytyä alasti, en saunoa enkä edes mennä uimaan, joten totta kai suhteet kuivuvat omaan mahdottomuuteensa.

Vaan neuvokaa hyvät ihmiset, mitä nyt pitää sitten tehdä? Onko tämmöisellä ongelmalla mahdollisuutta päästä julkiselle puolelle, vai onko yksityinen plastikkakirurgia ainoa vaihtoehto? Mikä lie kokonaiskustannus? Entä saako siihen virallista sairaslomaa vai meneekö mahdollinen sairasaika omaan piikkiin?

Nyt kun tapasin ihmisen, jonka kanssa todella haluaisin jakaa elämääni, en tahdo tuon asian tulevan tielle. Tiedän toki, ettei se ole rakkauden este, mutta tahtoisin niin ihan itse päästä eroon tuosta vuosia vaivanneesta ja elämää rajoittaneesta ongelmasta.

8

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex jättinokka

      Jos sinun mahareppusi on iso ja aiheuttaa hankaumia ja punoitusta,tulehduksia repun alle..voisit päästä kunnallliselle hoitoon...jos se ei ole niin iso niin sitten mentävä yksityiselle...katsopas yksityisten plastiikkakirurgisten sairaaloiden hintoja..ne löytyvät nettisivuistoilta.Käy toki myös konsultaatioissa..ja saat hintarvion samalla käynnillä...Älä anna tuon pilata elämääsi ja suhteitasi:)

    • Harmittaa kanssa

      Mulla kanssa :-(

      Ei ole läskiä, on timmit vatsalihakset mutta löysää venynyttä nahkaa! Navan ympäristö ryppyinen kuin rusina ja löysä kuin räkä!

      Puukolle en haluaisi mennä, siitäkin jää arpia. Velasmoothia on kokeiltu, ei auttanut. Onko olemassa TEHOKKAITA vaihtoehtoja? En halua maksaa enää uskonasioista.

    • Reppuliisa

      Miten iso sen poimun pitää olla, että pääsee julkiselle puolelle? Itsellä olen joutunut hoitamaan poimun alla olevaa ihoa jatkuvasti talkilla ja joskus kortisonivoiteilla, mut olen käyttänyt apteekin tuotteita ilman reseptiä, niin ei mulla ole mitään 'hoitohistoriaa'. Poimua jää n. 5 cm sormien väliin kun siitä ottaa kiinni.

    • x
      • Reppuliisa

        Kiitos linkistä. Hyvin realistinen ja samalla kannustava blogi!


    • ollutleikkauksessa

      itse olin kesäkuun alussa leikkauksessa.lähti noin 10cm ihoa ja napa tehtiin uusi.nyt kun 2kk leikkauksesta niin omasta mielestäni olisi voinut vielä vähän enemmänkin kiristää koska löysää on yhä. :( arpi on ohut mutta pitkä ja punoittava vielä.kivut olivat n 2vkoa kovimmat mutta sairasloman tarve 6vko ,kaupassa oon töissä enkä olisi yhtään aiemmin voinut palata töihin.vieläkin vähän hankalaa nostella painavia. omat raskausarvet ei kaikki hävinneet..mutta vyötärönympäys selkesti paremman näköinen kuin ennen.pelkästään jo vatsalihaksien kiristyksestä johtuen kapeampi. noh,kannattihan tämä mutta toivoin lopputuloksen olevan vieläkin parempi mitä nyt on. odotukset ehkä liian korkealla. hinta noin 5000e.mutta suosittelen lämpimästi!!Muistakaa vaan korostaa että kaiki löysä iho pois !!

      • Reppuliisa

        Missä kävit leikkauksessa? Miten lähdit asiassa liikkeelle? Miten nopeasti asia eteni?

        Nyt kun on tämän asian sisäistänyt, ei malttaisi kärsiä tuosta enää yhtään! Paitsi tarvii ilmeisesti vähän aikaa raapia pääomaa kasaan, sillä tuskin saan apua julkiselta puolelta...


    • mäjokaleik.,joolin

      kävin sairaala Kl ssä helsingissä. menin vaan konsultaatioon ja kk päästä siitä leikattiin. jossain tapauksessa jos sulla on esim tyrä voit saada leikkauksen yksityisensairasvakuutuksen piikkiin tai kelakorvauksen jos sairaskuluvak ei ole..leikkaus maksaa n5500e ja sen jälkeen kandee varautua toipilas aikaan. jos teet ruumiillista työtä tarvitset sairaslomaa reilusti.myös arpi jää joten suosittelisin leikkaus ajaksi ennemmin talvea kuin kesää.itellä meni koko tämä keäs itten tukiliivejä käyttäessä ja haavoja hoitaessa eikä rannalla aurinkoa ottaessa.jos oisn ollut kans järkevä olisin nyt syksyllä vasta tehnyt leikkauksen.lopputulos on kyllä kiva joten ensi kesää odotellessa :)) ei paha leikkaus.viikko tuskaisaa aikaa ja sit helpottaa eikä edes kipulääkkei välttämät tarvii sen jälkee.tukivaatteiden kanssa pulhaamista on sittten 6vkoa mut kyl se on sen arvoista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      233
      3961
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      122
      2291
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1439
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      919
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      787
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      746
    Aihe