Tuleekohan tästä ihan tapa, että täällä maailmanpelastaja valtiossa aletaan liputtelemaan aina kun jossakin päin maailmaa joku pistää porukkaa kylmäksi?
Johan täällä nousis lippu salkoon joka aamu, jos näitä tappamisia aletaan täällä liputtelemaaan. Voi sitä myötätuntoa esittää muullakin tavalla, koska eipä tuo joukkoteurastus kohdistunut millään tavalla meihin.
Mutta näinhän se vaan on että täällä yritetään kovasti esittää maailmalle, miten mahtava valtio tämä korvia myöten veloissa oleva pieni valtio on.
Johan täällä nousis lippu salkoon joka aamu, jos näitä tappamisia aletaan täällä liputtelemaaan. Voi sitä myötätuntoa esittää muullakin tavalla, koska eipä tuo joukkoteurastus kohdistunut millään tavalla meihin.
Mutta näinhän se vaan on että täällä yritetään kovasti esittää maailmalle, miten mahtava valtio tämä korvia myöten veloissa oleva pieni valtio on.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Maajussien mielestä on heikkoutta osoittaa sympatiaa naapurimaan surulle. Kaikki Suomen rajojen ulkopuolella oleva on maajussille "mamuja" ja pahoja vaikutteita, joita ei saisi edes ajatella.
Olemme kuitenkin yhdessä tällä maapallolla ja vanhempien suru on varmaan käsittämättömän musertava. Luulisi edes maajussin pystyvän ajattelemaan asiaa niiden kannalta jotka ovat lapsensa menettäneet hullun ampujan mielisairauden vuoksi. Mutta ei tietenkään. Maajussi vihaa elämää.
Suomen maajussit vihaavat elämää...ovat itsemurhatilastoissa ykkösluokassa.
Ties vaikka saanut suomal. vaikutteita toimilleen.
Olisi se muuten hienoa, että asiat olisivat noin yksinkertaisia, kuin meidän kaikkien suuresti kunnioittama Jussuf arvelee.
Lopetettaisiin maanviljely ja koko maaseutu, niin eläisimme paratiisissa.
Savimajan asukin vaikea ymmärtää, ettei se vanhempien suru siitä laannu, jos jossakin maassa liput on puolitangossa.
Pitäisikö meidän alkaa liputtamaan myös kun heimoveljesi somaliassa teurastaa siviilejä?
Meirän talkkari on kirkon mies eikä liputa.
Se on muuten merkille pantavaa, että täällä Suomessa tehdään ihmisistä rasisteja pienistä nettikirjoitteluistakin ja jaellaan sakkoja kunnon ihmisille.
Meillä ei ole kuitenkaan tapahtunut vielä vastaavanlaisia tekoja kansalaisia rasittavasta pakolaispolitiikasta johtuen, kuin mitä nyt Norjassa ja jokin aika sitten Ruotsissa. Toivottavasti Norjan tapauksen motiivit herättävät myös päättäjät arvioimaan tilannetta niin, että voitaisiin estää tällaiset tapahtumat tulevaisuudessa. Syyt ovat kuitenkin syvemmällä, kuin jonkun yksittäisen ihmisen sietokyvyn loppumisessa.
Onko Ruotsissa ja Norjassa rasitettu ihmisiä pitempään kuin Suomessa yhteiskuntarauhaa rikkovalla vääränlaisella maahanmuuttopolitiikalla, koska Suomessa ei olle vielä tapahtunt vastaavanlaista.