"Hyllar Halla-aho
Anders Behring Breivik refererar många gånger till Sannfinländarnas, Jussi Halla-Aho, i manifestet. Han hyllar honom för att han har protesterat mot ett multikulturellt samhälle."
http://hbl.fi/nyheter/2011-07-24/breivik-spred-terroristmanifest-fore-bombningen
"Kerro ketkä ovat ystäviäsi, niin minä kerron millainen sinä olet."
Breivikin manifesti suitsuttaa Halla-ahoa - KAMMOTTAVAA!!
33
762
Vastaukset
- justjoo22
Kammottavan lyhyt näköinen olet sinä. Taisivat monet kommunistijohtajatkin jonkin verran Marxia ihailla.
- mikä äidinkielesi ?
Ja pikkupersun tyhmyys puhkesi taas kukkaan.
"Kammottavan lyhyt näköinen olet sinä. Taisivat monet kommunistijohtajatkin jonkin verran Marxia ihailla." - PAKIT KAVERINA ?
Anders Behring Breivikin koulutoverit ovat julkisuudessa muistelleet kokemuksiaan tulevan joukkosurmaajan kanssa. Breivikiä kuvaillaan normaaliksi, tunnolliseksi nuoreksi, joka oli paitsi lojaali ystävilleen, myös hauska ja peräti vitsaileva.
"Hän ei ollut hullu"
Norjan yleisradioyhtiö NRK:n toimittaja Peter Svaar oli Breivikin kanssa samalla luokalla yläasteella. Svaar muistelee luokkatoveriaan tunteikkaassa kirjoituksessa NRK:n sivustolla. Hän piti luokkatoveriaan kurinalaisena ja sinnikkäänä, mutta "ei hulluna".
- Eniten minua pitää öisin hereillä öisin se, että hän ei ole mikään hirviö. Hän on tavallinen norjalainen kundi, kirjoittaa Svaar.
Svaar pohtii Breivikin tavoitteellisuutta ja sitkeyttä teini-iän muistojen valossa. Breivikillä oli tapana tinkimättömästi käydä joka aamu kello 6 kuntosalilla.
- Ehkä sellaista sinnikkyyttä vaaditaan, jotta jaksaa perustaa maatalousyrityksen kaksi vuotta etukäteen, vain voidakseen suunnitella terroritekoja ja kerätä räjähdysaineita.
"Tanssahteli ja sanoi hassuja juttuja"
Toinen koulutoveri, Marit Andersen, muistelee nimenomaan Breivikin hauskuutta.
- Ei hän ollut yksinäistä tyyppiä, ei sellainen, jolla ei olisi ystäviä, Andersen kommentoi uutiskanava CNN:lle.
Andersen muistaa Breivikin pikemminkin viihdyttäjänä, eikä siksikään voi uskoa, että hänestä tuli tappaja.
- Hän tanssahteli ja sanoi hassuja juttuja, joita ei välttämättä odottaisi hänen näköiseltään kaverilta. Hän nauroi siis myös itselleen.
Marit Andersen kertoo olleensa Breivikin kanssa yhteyksissä myös myöhemmin, kun hän alkoi ilmaista islaminvastaisuuttaan.
- Häneltä alkoi tulla melko rankkoja kannanottoja.
Andersen kertoo yrittäneensä olla sovitteleva.
- Kun näin niitä mielipiteitä, niin huomautin, ettei noin voi sanoa.
Teini-iän paras ystävä pakistanilainen
Breivikin internetissä julkaisemassa, 1500-sivuisessa manifestissa käsitellään myös hänen kouluaikojaan.
Kirjoituksen mukaan Breivikin paras nuoruudenystävä oli pakistanilaissyntyinen siirtolaispoika, joka halveksi norjalaisia.
Tekstinsä mukaan Breivik liikkui pakistanilaisten porukoissa, mutta jouduttuaan heidän pahoinpitelemäkseen välit ystävään menivät poikki.
Hän kirjoittaa tajunneensa myöhemmin, että maahanmuutto tuhoaa Norjan.
IL - the end
Katainen: Halla-ahon asema perussuomalaisten asia
- Kurmiza
Marx on ehkä tärkeimåiä länsimaisia talousoppineita ja kriittisen koulukunnan isä, miten hän tai hänen ihaulusa liittyy siihen että Hala-aho ja Suomen Sisu on brevikiiläisiä? Beats me.
- justjoo22
Ja Halla-aho ei ole kriittinen tietyn asian suhteen, ja hänen kirjoituksiaan kuten Marxinkin ei voida tulkita ja käyttää monella tavalla?
Halusi Karl Max sitten sitä tai ei hänen kirjoituksensa toimivat esikuvina hirvittäviä teurastuksia toteuttaneille kommunistihallinnoille. Mietipä sitä? - Harhainen eläkeläine
justjoo22 kirjoitti:
Ja Halla-aho ei ole kriittinen tietyn asian suhteen, ja hänen kirjoituksiaan kuten Marxinkin ei voida tulkita ja käyttää monella tavalla?
Halusi Karl Max sitten sitä tai ei hänen kirjoituksensa toimivat esikuvina hirvittäviä teurastuksia toteuttaneille kommunistihallinnoille. Mietipä sitä?Öö? Karl Marxin kirjoitukset eivät toimineet kenellekään teurastuksen esikuvina ja ohjenuorana vaan Marx kirjoitti valtion talousopista eikä siinä käsitelty milläänlailla mm. muukalaisvihamielisyyttä tai muita Allah-Aholaisia ajatuksia.
- hullu-uho
kylä hänen ihaulusa liittyy siihen että Hala-aho ja Suomen Sisu on brevikiiläisiä.
- punafasistit
Harhainen eläkeläine kirjoitti:
Öö? Karl Marxin kirjoitukset eivät toimineet kenellekään teurastuksen esikuvina ja ohjenuorana vaan Marx kirjoitti valtion talousopista eikä siinä käsitelty milläänlailla mm. muukalaisvihamielisyyttä tai muita Allah-Aholaisia ajatuksia.
"Öö? Karl Marxin kirjoitukset eivät toimineet kenellekään teurastuksen esikuvina ja ohjenuorana vaan Marx kirjoitti valtion talousopista eikä siinä käsitelty milläänlailla mm. muukalaisvihamielisyyttä tai muita Allah-Aholaisia ajatuksia"
Tiedoksi vaan, että Stalin, Mao, Pol Pot yms. marxilaiset murhamiehet ovat käyttäneet Marxin kirjoituksia oman ideologiansa pohjana ja joiden toiminnan seuraksena kymmeniä miljoonia ihmisiä on raa'asti tapettu. - justjoo22
Harhainen eläkeläine kirjoitti:
Öö? Karl Marxin kirjoitukset eivät toimineet kenellekään teurastuksen esikuvina ja ohjenuorana vaan Marx kirjoitti valtion talousopista eikä siinä käsitelty milläänlailla mm. muukalaisvihamielisyyttä tai muita Allah-Aholaisia ajatuksia.
Ja Halla-ahoko on kirjoittanut teurastusten oikeaoppisesta toteuttamisesta, jota sitten Brevik käytti ohjenuoranaan ihmisiä tappaessa, vai?
- Rauhaa kaikille
Ovatko Halla-aho ja Suomen Sisu jonkun Brevikin alajaosto?
Onko tämä Breiviikiläisyys joku isokin organisaatio?
Mistä tiedät tämän organisaation ja ketä siihen kuuluu, oletko itse sekaantunut?
Taitaa olla parempi, että hankkiudut heti hoitoon suljetulle osastolle, ennen kuin vahingoitat lähimmäisiäsi ja itseäsi.
Ei ole hyväksi jos ihminen näkee ja kuulee omiaan.
- Syyskuun 11. 2001
Anders Behring Breivik, miten hän poikkeaa George W. Bush'ista, Dick Cheney'stä, Donald Henry Rumsfeld'ista, Paul Dundes Wolfowitz'ista, ..
EI MITENKÄÄN - EI SITTEN M I T E N K Ä Ä N!
- http://alturl.com/gi6y3
- http://alturl.com/feg5g
- http://alturl.com/rqg5i - joopa joo
Voi pikkunassea.
- faktis
Soini - suuri Norjan Edistyspuolueen ihailija. -Se tiedetään myös Norjassa. Eipä tarvi kenenkään ihmetellä, että natseilta pukkaa manifesteja...!
- OUDOT PUHEET ?
SELITYKSESI EI TÄSMÄÄ ???
BREIVIKHÄN IHAILI WINSTON CHURCHILLIA JA NORJAN NATSIVASTAISTA PARTISAANIA MANUSTA ?
RISTIRIITAISTA VAI MITÄ ?
- love and peace
Tämä on traaginen tapahtuma. Nyt huomataan miten rasismi, viha ja äärioikeuston ajatukset voivat saada aikaan. Ei ne vaan kohdistuvat muslimien ja kehitysmaisden kansalasiin, mutta ne kääntyvät omia vastaan.
Valkoiset ihmiset on tuonut tähän maailmaan paljon hyvää mutta samaan aikaa he ovat tuoneet paljon pahaa... Ne osaavat rakentaa asioita ja parantaa ihmiskunnan elämää materiaalisesti, mutta ne kehittävät myös äärimmäistä vihaa ja tuhoa. Jos laskitaan miten he ovat tehneet. Tässä on heidän cv.
- 1600-1700: Ristiretket. Kuoleet: afrikassa 20mil, Aasissa 15mil ja Amer. 14mil
-1700 - 1900: Colonialismin aikana: Afrikassa 50mill, Aasissa 25mill ja Amer 8,5mill.
- 2maailmaan sodat.: Noin 50 mill, ja pitää sanoa nyös että oli juutalaisten järjestelmallinen tuho Saksassa ja muiden europalaisissa maissa. Ja silloin, melkein kaikki europaan ja poihjoisamerikan kansalaiset vihaavat juutalaisia ja jopa kannustivat Hitleria. Ja vaikka, jotkut olivat Hitleria vastaan, he harrastivat rasismia ja uskoivat rodun järjestelmään.
Nykyaikana, edelleen, tämä rasismin ja vihan ajatus, joka kohdistuu maahanmuutjiin ja mislimia vastaa tjatkuu, ja se löytää paljon kannatusta valkoisten ihmisten parissa, maahanmuuttajien ja muslimia vastaan.
Olen siitä mieltä että nyt on aika kriminisoida vihaa muslimia vastaan, niko ennen tehtiin juutalaisten kanssa... En usko että löydätään, ketään joka voisi ilmaistaa juutalaista vastaan... En ymmärrä miksi ihmiset voivat vihata, miksi ihmiset luulevat olevat ylempia kuin muuita, tai luulevat että heillä on älyn ja viisauden monopolia. Tarkistakaa, nyt nämä tiedot, ja yrittäkää uskoa että tässä maailmassa ollaaan kaikki samassa korissa meidän pienessä planeetassa.
Peace and love, look what you did and what you are doing before hating someone.- justjoo22
Onneksihan valkoiset ihmiset ovat ainoita maailmassa, jotka osaavat vihata ja tappaa? Muiltahan tietenkin puuttuivat nämä kyvyt ennen kuin valkoinen mies tuli ja saastutti heidätkin, vai mitä?
- näin on
justjoo22 kirjoitti:
Onneksihan valkoiset ihmiset ovat ainoita maailmassa, jotka osaavat vihata ja tappaa? Muiltahan tietenkin puuttuivat nämä kyvyt ennen kuin valkoinen mies tuli ja saastutti heidätkin, vai mitä?
Historia näyttää että valkoiset ovat olleet hyvin ahkeria eliminoidaan muita rotua. Amerikassa, intiaanit ovat ajettu sukupuuttoon, Australiassa aboriginaat metsästettiin, afrikassa ja aasiassa on vielä pahempi. Ja monet maat sieltä ovat hyvin ryöstetty aseen uhalla. Se on vaan niin että valkoiset haluavat johtaa, hallita ja rikastua. Ja he kehityvät kunnon teknologiaa tähän tarkoituksiin.
Nyt puhutaan määristä, eli uhrien määristä joita ovat valkoisten tilillä. Tottakai me ihmiset ollaan kaikki pahoja, mutta kun valkoinen on aina uskonut että jumala on ihminen, automaatisesti hän käyttäytyi niko jumala maan päällä. ja että kritityjen velvollisuus on "pelastaa" muita. Niin tulee tosi hyvä yhdistelma muiden roten elimmintiin..
- Mies 42
Breivik ilmoittaa johtajasuosikikseen Putinin, mutta tämä ei tunnu haittaavan ketään!
Mielestäni on jotenkin helvetin irvokasta, kun Che Guevara -paitaan pukeutunut vasemmistoliiton kommunisti selittää itku kurkussa, ettei väkivalta kuulu politiikkaan! Sama sakki ulvoi 70-luvulla, että valta kasvaa kiväärin piipusta.- Halla-aho voisi...
petrata johtajaominaisuuksiaan. On vähän liian häijyn tuntuinen jotta voisi menestyä johtajana. Tietysti joissain piireissä tuollaista tyyliä arvostetaan.
Sarasvuon oppiin? - Musta kyy
Halla-aho voisi... kirjoitti:
petrata johtajaominaisuuksiaan. On vähän liian häijyn tuntuinen jotta voisi menestyä johtajana. Tietysti joissain piireissä tuollaista tyyliä arvostetaan.
Sarasvuon oppiin?Mikä on Halla-aho?
E n kertakaikkiaan ole häneen törmännyt. Onko hän tällä saitilla vastannut tai kirjoittanut koomikko vai mikä? Lainaa liitä kuka sanoi ja mitä Halla-ahosta, ja lainaa liitä hänen itsensä sanomisia jotta pääsen kärrylle mitä tarkoitatte!!
- huoleton3454
Kylläpä taas lapsosilla laukkaa mielikuvitus :D Ei siinä manifestissa sen ihmeempää viittausta ollut Jussiin kuin, että ampuja totesi olevansa samaa mieltä islamin uhasta. Kyllä menee aika rankaksi näiden piipertäjien vouhotus täällä. Pistäkää diapami kielen alle ja vetäkää syvään henkeä.
- Sun mutsi! Heheheee
Nimimerkin huoleton3454 mutsilla laukkasi mielikuvitus kun kävin tökkimässä. Sen jälkeen mutsis pisti tabun kielen alle ja veti syvään henkeä. :D
- En nyt kauheesti
luota höblän juttuihin.
- Pave Kontulasta
Norjalainen lapsien joukkomurhaaja Breivik on suomalaisen historioitsija mukaan ”selkeästi tämän päivän monikulttuurisuus- ja maahanmuuttokriittisen liikkeen tuote
Breivikin kirjoittama manifesti, missä myös ylistetään Perussuomalaisten maahanmuuttajiin nuioasti suhtautuvaa kansanedustajaa Halla-ahoa ei ole millään tavoin sekalaista ajatusvirtaa, vaan tasan tarkkaan maahanmuuttokriittisen ja islamkriittisen puolueen tekstiä.
Tuo maahanmuuttokriittisille ominainen retoriikka paistaa joka sivulta. Keskeisiltä osiltaan opus jättää aivan samanlaisen vaikutelman kuin suomalaisten hengenheimolaisten Scriptan tai Vasarahammerin tai Hommafoorumin lukeminen. Tämä on niin kristallinkirkasta kuin olla ja voi, eikä vähimmässäkään määrin sekavaa tai epäselvää." - ei soiniWätys!
Persujen aatteelliset juuret ovat tukevasti Norjan mullassa, eiks´jeh?
- x-x-x-x-x-x
"Minäkö hullu? Näkisitpä ystäväni!"
- pSS natsisiittola
100% varmasti soinistit jalostavat natsituslaitoksessaan myös Norjan jytkyn ruumiskasoineen kannatuksen pSS:n nousuksi?? Miksi näin ei muka tapahtuisi?
- Kauheaa!!!
Kauheaa!!!
- kauheaa se on vapaan
Kauheaa!!!
Se vasta kauheaa olisi jos kukaan ei sinun noihin vihakirjoitteluusi puuttuisi,se olisi ennenkuulumatonta (mutta norjassa koettua)huolimattomuutta esivallalta. - vilpitömasti totuus
Tämä on vihje niille jotka haluavat edetä tyuriinsa. Jos haluat parempaa työpaikaa valtiolla, esi: hallintovaliokunnan puheenjohtajana, sisäministeri, edustaja tai muuta, ei sun tarvi kun haukua ja solva maahaanmuuttajia ja muslimia. Sitä kautta saat arvostusta. Ja näin just kävi Suomessa. Mutta monet eivät opinneet historiasta että just nämä rasistiset sanat voivat viedä maailmaa aivan väärään rataan. Tuntuu siltä että mitä on tapahtunut juutalaisille joskus 30-45 luvulla on toistumassa. Mutta nyt on muslimien vuoro. Mistä tiedetään seuraava ryhmä 50 vuoden kuluttua on mustat..... Näin valkoiset aina haluavat näyttää että he ovat tämä maanpallon parhaat, puhtaat ja korkeat arvoiset.... Jos ei lopetetta vihan puhetta, se voi vaan pahentaa maailman menoa...
- kenttä kertoo
Soini muutti rasismin rahaksi. Siitä hynästä riittää mukavat siivut myös juopoille ja laiskoille toimittajille. Mistä heidät tuntee? Siitä, että kehuvat kritiikittä Soinia lähes 24/7.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941