Kuri ja järjestys takaisin yhteiskuntaan

länsimaalainen

YLE:n uutisten mukaan suomalaiset viranomaiset suunnittelevat taas kerran tarkastelevansa kriittisesti aseiden hallussapitämisen edellytyksiä. Laillisten aseiden hallussapitämisen rajoittaminen on helpolta tuntuva ratkaisu tilanteessa, jossa yleinen mielipide vaatii taas kerran yksittäisen tapauksen perusteella jotain tehtäväksi. Viranomaisilla kun ei enää ole valtiovarainministeriön terrorisoimassa valtiontaloudessa muita vaihtoehtoja kuin joku ilmainen tai kustannusvaikutuksiltaan mahdollisimman neutraali kikkailu, jolla poliitikot ja kansalaiset saadaan joksikin aikaa tyytyväisiksi, jotain pitää aina yrittää näperrellä.

Se, mitä todella pitäisi tehdä, on mielenterveyspalveluiden saattaminen nykyisen tilanteen vaatimalle tasolle sekä kurin ja järjestyksen palauttaminen niin koteihin kuin yhteiskuntaan. Mielenterveyspotilaiden avoterveydenhuolloksi kutsuttu heitteille jättäminen ja mielenterveyspalveluiden saatavuuden heikentäminen rahan säästämiseksi perusvapauksien suojelemisen varjolla on kulkenut tiensä päähän. Aikamme yhteiskunnassa on joukossamme mieleltään järkkyneitä, joiden paikka on heidän terveydentilansa edellyttämissä hoidoissa lukkojen takana, poissa vaarantamassa terveiden ihmisten henkeä ja terveyttä. Vanhan hyvän B mielisairaalat sisältäneen järjestelmän palauttaminen toki maksaa, mutta niin maksavat lukkojen taakse kuuluvien ihmisten aiheuttamat vahingotkin. Niistä vahingoista osaa ei edes voida korvata.

Oma ongelmansa on kurin ja itsekurin puute aikakautena, jolloin aikuiset ihmiset hellivät ja lellivät itseään laiminlyöden lastensa kasvatuksen ja eläen suurimman osan elämästään velkarahalla ja viihdyttäen itseään päihteillä. Kuri puuttuu kotoa, koulusta, armeijasta ja siviiliyhteiskunnasta täysin, sillä kurinpitäjätkin elävät kuin alabamalainen sika maissipellossa. Aikuisten ja lasten käytöksessään osoittamaa ilkeyttä ja pahuutta pitää nykykatsannon mukaan ymmärtää osana näiden ympäristöään terrorisoivien ihmisten persoonallisuutta. Tämä kaikki saataisiin kitkettyä pois palauttamalla vitsa aikuisuuteen orientoituneiden vastuullisten vanhempien ja opettajien käteen sekä pamppu poliisin välineeksi sosiaalisesti rajoittuneiden kansalaisten palauttamiseksi ruotuun ja heidän teoistaan ilmenevän pahan taltuttamiseksi. Passiivisuus, pidättäytyminen pahan tekemisestä, ei ole koskaan liikaa vaadittu. Tämän opetuksen antamiseksi tarvittavan kurituksen sen tarpeessa oleville ja joillekin todellisuudesta vieraantuneille kukkahattutädeille aiheuttama mielipaha olisi pieni hinta turvallisemmasta ympäristöstä.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa mieltä

      New Yorkissa oli männä vuosina nollatoleranssi kaikenlaisen huliganismin suhteen. Tilastoissa poliisien madaltunut puuttumiskynnys näkyi vähentyneenä rikollisuutena. Kannattaisi kokeilla täällä vapaamielisessä Pohjolassakin. Kaikki häiriköinti ei hoidu paapomisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe