Kristitty joukkomurhaaja Norjassa

ottaen osaa

Järkyttävä tapaus tämä Norjan joukkomurhaaja, ampui ja pommitti lähes sata ihmistä kuoliaaksi ja saman verran loukkaantui. Kaikissa uutisoinneissa mainitaan miehen olleen 'vahvasti uskossa' ja 'syvästi kristitty' ja islaminvastainen.

Oliko siis motiivi murhata poliittinen vai uskonnollinen, kenties molempia? Olivatko nämä viattomat, kymmenet nuoret uskontojen uhreja?

5

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä käsite kun joku on "vahvasti uskossa" on mielenkiintoinen.

      Ajatellaanpa, että alkaisin kuulla ja nähdä asioita, joita muut eivät havaitse. Läheiset varmaan huolestuisivat ja passittaisivat lääkäriin. Lääkäri toteaisi, että kaveri on psykoosissa ja joutuisin hoitoon. Luultavasti parantuisin ennen kuin ehtisin tehdä itselleni tai muille vahinkoa. Jos en parantuisi, olisin säilössä enkä pystyisi ketään satuttamaan.

      Jos taas alkaisinkin kuulla ja nähdä asioita, joita muut eivät havaitse ja kutsuisin niitä viesteiksi Jumalalta, ei kukaan olisi huolissaan. Olisin vaan ihailtavan "vahvasti uskossa" ja saisin temmeltää rauhassa.

      On paha sanoa, ovatko nämä nuoret uskonnon uhreja. He ovat psyykkisen sairauden uhreja ja eräs psyykkisen sairauden ilmenemismuoto on "vahva usko".

      • Usko on vaarallista!

        "Tämä käsite kun joku on "vahvasti uskossa" on mielenkiintoinen."

        Sanopa muuta! "Vahvasti uskossa" on vaarallinen juttu, olipa se usko sitten jokin varsinainen uskonnollinen usko tai usko johonkin uuteen uljaseen idologiaan/maailmanjärjestykseen tms.

        Toivokaamme että vastaisuudessa osaamme tunnistaa tällaiset maailmanparantajat ajoissa ja laittaa stopin heidän pyrkimyksilleen.


    • ? äly hoi ?
    • Juha82222

      joo jotkut ääriuskovaiset VOI OLLA VAARALLISIA, no ainakin jos mennään Islamin maihin niin siellä, eikö siellä useat Islamistit terrorisoi omaa maataan ?? ): ):

      Tää Norjan mies on kyllä tosi kamala tapaus, ei edes katunut tekojaan hhuh. Harhautti älykkäästi poliisit joten kovin tyhmästä henkilöstä ei ole kyse, mut sinänsä ihmisen,ihmisten tappo on tyhmä asia koska joudut vankilaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      55
      4863
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4338
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      4003
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3932
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3721
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      80
      3542
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      108
      3140
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2925
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2544
    Aihe