Suomi saa EU:lta pian pelkkää maitojauhetta

-Työtön-

"Kuluneina vuosina EU on lähettänyt Suomeen ruoka-apuna noin kymmentä eri tuotetta: pastaa, jauhoja ja näkkileipää. Muun muassa seurakunnat jakavat ne eteenpäin tarvitseville.

Tulevaisuudessa tuotevalikoima uhkaa supistua, Ylen uutiset kertoo. Viljatuotteita ei ole luvassa lainkaan, koska EU:n ylijäämävarastot ovat pienentyneet. Lisäksi tuomioistuin on kieltänyt viljan markkinaostot unionin määrärahoilla.

Kirkkopalveluiden diakonia- ja yhteisvastuuyksikön sihteeri Ulla Pesola pelkää, että ruoka-avun supistaminen lopettaa ruokakassien jakelun kokonaan joillakin paikoilla.

Suomessa EU-ruokaa jakaa noin 30 järjestöä. Maaseutuvirasto kartoittaa loppukesästä, kiinnostaako niitä jakaa jatkossa ruokakasseja, joissa on pelkkää maitojauhetta..."

http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2011/07/26/yle-suomi-saa-eulta-pian-pelkkaa-maitojauhetta/201110453/12

Mutta: onneksi on vielä Heikki Hurstin leipäjonot

http://leipajono.blogspot.com/p/ruoka-apua.html

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

        Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
        Maailman menoa
        277
        17834
      2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

        Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
        Kotimaiset julkkisjuorut
        24
        5701
      3. Ilkka kanerva

        Ilkka Kanerva kuollut 74v
        Turku
        124
        2651
      4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

        Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
        Kotimaiset julkkisjuorut
        17
        2178
      5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

        Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
        Maailman menoa
        336
        1800
      6. Pikkaraiskan puhelut

        Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        1051
      7. Ilkka Kanerva on kuollut

        74-vuotiaana.
        Maailman menoa
        59
        976
      8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

        Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
        Maailman menoa
        32
        950
      9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

        Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        45
        948
      Aihe