Anders Behring Breivikin koulutoverit ovat julkisuudessa muistelleet kokemuksiaan tulevan joukkosurmaajan kanssa. Breivikiä kuvaillaan normaaliksi, tunnolliseksi nuoreksi, joka oli paitsi lojaali ystävilleen, myös hauska ja peräti vitsaileva.
"Hän ei ollut hullu"
Norjan yleisradioyhtiö NRK:n toimittaja Peter Svaar oli Breivikin kanssa samalla luokalla yläasteella. Svaar muistelee luokkatoveriaan tunteikkaassa kirjoituksessa NRK:n sivustolla. Hän piti luokkatoveriaan kurinalaisena ja sinnikkäänä, mutta "ei hulluna".
- Eniten minua pitää öisin hereillä öisin se, että hän ei ole mikään hirviö. Hän on tavallinen norjalainen kundi, kirjoittaa Svaar.
Svaar pohtii Breivikin tavoitteellisuutta ja sitkeyttä teini-iän muistojen valossa. Breivikillä oli tapana tinkimättömästi käydä joka aamu kello 6 kuntosalilla.
- Ehkä sellaista sinnikkyyttä vaaditaan, jotta jaksaa perustaa maatalousyrityksen kaksi vuotta etukäteen, vain voidakseen suunnitella terroritekoja ja kerätä räjähdysaineita.
"Tanssahteli ja sanoi hassuja juttuja"
Toinen koulutoveri, Marit Andersen, muistelee nimenomaan Breivikin hauskuutta.
- Ei hän ollut yksinäistä tyyppiä, ei sellainen, jolla ei olisi ystäviä, Andersen kommentoi uutiskanava CNN:lle.
Andersen muistaa Breivikin pikemminkin viihdyttäjänä, eikä siksikään voi uskoa, että hänestä tuli tappaja.
- Hän tanssahteli ja sanoi hassuja juttuja, joita ei välttämättä odottaisi hänen näköiseltään kaverilta. Hän nauroi siis myös itselleen.
Marit Andersen kertoo olleensa Breivikin kanssa yhteyksissä myös myöhemmin, kun hän alkoi ilmaista islaminvastaisuuttaan.
- Häneltä alkoi tulla melko rankkoja kannanottoja.
Andersen kertoo yrittäneensä olla sovitteleva.
- Kun näin niitä mielipiteitä, niin huomautin, ettei noin voi sanoa.
Teini-iän paras ystävä pakistanilainen
Breivikin internetissä julkaisemassa, 1500-sivuisessa manifestissa käsitellään myös hänen kouluaikojaan.
Kirjoituksen mukaan Breivikin paras nuoruudenystävä oli pakistanilaissyntyinen siirtolaispoika, joka halveksi norjalaisia.
Tekstinsä mukaan Breivik liikkui pakistanilaisten porukoissa, mutta jouduttuaan heidän pahoinpitelemäkseen välit ystävään menivät poikki.
Hän kirjoittaa tajunneensa myöhemmin, että maahanmuutto tuhoaa Norjan.
IL
MILLAINEN OLI ANDERS BREIVIK NUORENA ?
5
173
Vastaukset
- Ei näin
Hienoo! Osasit kopioida eilisen Iltalehden artikkelin tänne.
- Ei rasismia, ne keri
Halveksuntaa alkuperäisväestöä kohtaan ilmaisevat tyypit on ehdottomasti poistettava maasta sinne mistä ovat lähteneet! Karkoittamalla omaa luonteensa ylivoimaisuutta pienuuskompleksia karkoittaakseen harrastavat henkilöt ovat ejdotomasti uhka demokratialle ja rauhallieselle elämiselle kantaväestön parissa. Pois vaan niin pitkälle kuin lentolippu riittää.Vältämme näin mahdolliset uudet idioottimaiset julkisuushakuiset urotyöt, siis tappamalla syyttömiä sivullisia, keitä sitten olisivatkin.
- * Manne *
"Hän kirjoittaa tajunneensa myöhemmin, että maahanmuutto tuhoaa Norjan"
Ihan hyvin päätelty. 20 v. perästä tullaan Suomessakin. ... maahanmuutto tuhoaa Norjan... Lapsellinen ajatus, mutta sellaisiahan rasistien ajatukset aina ovat.
- :|:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760