mikään unikeko tänään.....heräsin 7.00 ...
Joskus lomareissulla Naantalissa katselin sitä unikeon .......veteen heittämistä...
Tänävuonna tittelin sai säveltäjä....siis joku säveltäjä..
En ollut ainaskaan minä..
23
<50
Vastaukset
Sinähän sait pitkään nukkua. Vai oletko lomalla ? :) Mä oisin sopinu unikeoksi. En koskaan herää aamulla ihan ite.
- annikoo..
Aamu unisena .....ennen seitsemää herätykset olisivat kauhistus......tai melkein
annikoo.. kirjoitti:
Aamu unisena .....ennen seitsemää herätykset olisivat kauhistus......tai melkein
Mä nukuin lomalla puol kymmeneen ja nyt joudun heräämään 5.45. On se karmea tunne, kun joutuu heräämään "keskellä yötä " :)
- o / h
Olisin ollut unikeko yhdeksään saakka, kun ei tarvinnut lähteä liikkeelle kuin puoli kymmenen. Mutta puhelinsoitto herätti vartin yli seitsemän. No, sama tuo, menen tänään (yritän mennä:) nukkumaan hieman aiemmin.
Vielä pari kolme herätystä, sitten...tota en heitäkkään kelloa seinään koska se on puhelimessa...vaan suljen puhelimen kokonaan.- annikoo..
Aika ärsyttävää herätä puhelinsoittoon.....jos olisi voinut vielä nukkua.......
Tässä joku yö minulle tuli viesti......joskus kahden maissa yöllä....heräsin....siristin silmiäni että onko totta......eräs kaupallinen tiedoite(MAINOS)..... - o / h
annikoo.. kirjoitti:
Aika ärsyttävää herätä puhelinsoittoon.....jos olisi voinut vielä nukkua.......
Tässä joku yö minulle tuli viesti......joskus kahden maissa yöllä....heräsin....siristin silmiäni että onko totta......eräs kaupallinen tiedoite(MAINOS).....No ei mulle työt soittele tuohon aikaan aamusta, joskus kyllä heti kahdeksan jälkeen. Tyttö soitteli kesämestastaan ja kyseli ohjeita yhden koneen virittämiseen. Siinä kun on monta vaihetta; tuplana kaikki kolme eli kuusi vaihetta plus 10 - 15 minuutin odotus että masina lämpeää käyttövalmiiksi. No periaatteessa hän ei saisi sitä edes käyttää, mutta olen neuvonut sen käyttöä koska se nopeuttaa työ- ja jälkivaihetta noin 80 %.
- annikoo..
o / h kirjoitti:
No ei mulle työt soittele tuohon aikaan aamusta, joskus kyllä heti kahdeksan jälkeen. Tyttö soitteli kesämestastaan ja kyseli ohjeita yhden koneen virittämiseen. Siinä kun on monta vaihetta; tuplana kaikki kolme eli kuusi vaihetta plus 10 - 15 minuutin odotus että masina lämpeää käyttövalmiiksi. No periaatteessa hän ei saisi sitä edes käyttää, mutta olen neuvonut sen käyttöä koska se nopeuttaa työ- ja jälkivaihetta noin 80 %.
Hyvä että nuorella on kesäduuni.....se on jopa ylellisyyttä nykyään.......kai
Toisaalta ihmetyttää monikin asia ...liittyen työhön ...vastaanottoon...sekä tarjontaan
200...ulkomaalaista otetaan hoitohenkilöiksi opiskelemaan.....taas... - o / h
annikoo.. kirjoitti:
Hyvä että nuorella on kesäduuni.....se on jopa ylellisyyttä nykyään.......kai
Toisaalta ihmetyttää monikin asia ...liittyen työhön ...vastaanottoon...sekä tarjontaan
200...ulkomaalaista otetaan hoitohenkilöiksi opiskelemaan.....taas...Niinpä. Kiven alla on kesätyöt. Kahtena kesänä olen saanut hänet omien suhteitteni kautta ujutettua, niin ja viime talvena kahdeksi viikkoa talvilomatuuraajaksi. Saattaahan se olla että hän olisi löytänyt jotain muitakin jobeja. Mutta ei tarvinnut aktiivisesti etsiä kun tiedossa oli.
Nyt hällä jo paljon muita suunnitelmia. Autokouluakin käy. - annikoo..
o / h kirjoitti:
Niinpä. Kiven alla on kesätyöt. Kahtena kesänä olen saanut hänet omien suhteitteni kautta ujutettua, niin ja viime talvena kahdeksi viikkoa talvilomatuuraajaksi. Saattaahan se olla että hän olisi löytänyt jotain muitakin jobeja. Mutta ei tarvinnut aktiivisesti etsiä kun tiedossa oli.
Nyt hällä jo paljon muita suunnitelmia. Autokouluakin käy.Suhteilla pääsee....mutta muuten tosi vaikeaa....Autokoulu on vaativa koulu....siihen pitää keskittyä todella......... En oikein ymmärrä....tai en ole perehtynyt tähän mopokortti systeemiin......miten se voi olla niin kallis.....melkein viisisataa......aika kohtuutonta.....ajo opetus mopoilijalle tärkeä...mutta rahastus liikaa
- o / h
annikoo.. kirjoitti:
Suhteilla pääsee....mutta muuten tosi vaikeaa....Autokoulu on vaativa koulu....siihen pitää keskittyä todella......... En oikein ymmärrä....tai en ole perehtynyt tähän mopokortti systeemiin......miten se voi olla niin kallis.....melkein viisisataa......aika kohtuutonta.....ajo opetus mopoilijalle tärkeä...mutta rahastus liikaa
Näkyy olevan autokoulukin kallis. Tänään tuli paperit. Yhteishinta yli 1700 euroa. Tuossa on se etu että siinäkin tulee "suhde" alennusta 12 - 15%. Eli jää alle 1600 euron. Katsoin uteliaisuutta hintoja ja vertailuja. Kyllä nuo peruskorttien hinnat läpi suomen on haarukassa 1580 - 2200 euroa. Oulu ja Kajaani kaikkein kalleimmat.
Yllätti. Olin luulossa että noin "tonnin" verran. Mutta se oli 4 - 5 vuotta sitten ollut.
- HugaZaga
no perhhana oliko tänään unikeon päivä ,. mää kyllä nukuin yli kahteentoista ,.
- annikoo..
Ooooot ollut sitten yöjouksussa.......ei muuten pysty niin kauaa nukkumaan......
Jäi soimaan äsken tuo laulu päähän.......poika on tullut kotiin... - o / ho;)
annikoo.. kirjoitti:
Ooooot ollut sitten yöjouksussa.......ei muuten pysty niin kauaa nukkumaan......
Jäi soimaan äsken tuo laulu päähän.......poika on tullut kotiin...Mulla kävi äsken pari Jiihuu tyyppiä soittamassa ovikelloa. Menin simmarit jalassa kuten kotona olen. Siis jehovia. Puheliaampi oli ulkomaalainen, puhui heikko soomi iso Jeesus kyltti paidan rintamuksessa.
Ymmärsin, että he halusivat käännyttää minut heti. Katselivat punaisia nättejä joustavia alkkareitani. Eihän ne vaan olleet jotain G-miehiä:) Agentteja. Tai sitten Gei miehiä:)
Olisiko niille pitänyt laulaa, olen gei boi liukas gei boi mutta verkkoos tule en :D
Totesivat äkkiä, että tässä seisoo vähintään ateisti tai kotihullu ja toivotti hyvää illan jatkoa. Poimin sen edestä ilmaisjakelulehdet ja vedin oven kiinni.
Jospa ne olivatkin myöhäissyntyneitä unikekoja:) Miks ne ei olleet naisia :(
- valoisalla mielellä
En minäkään ole unikeko. Nousin tänä aamuna jo ennen kuutta. Tekemistä on ollut pitkin päivää niin paljon etten muistanut koko unikeonpäivää.
On se vaan kiva kun on kesä ja lämmintä. ;-)- annikoo..
No aikaisin nousit sinäkin.....kuuma kesä vaan jatkuu....katselin tänään joitakin kadunvarren kasveja....olivat kuivuneet ja palaneet....aivankuin etelänmatkoilla ....
Naapurin kanssa tänään keskustelin säästä......hän oli sitä mieltä että tulee todella kova pakkastalvi.........saa nähdä - annikoo..
annikoo.. kirjoitti:
No aikaisin nousit sinäkin.....kuuma kesä vaan jatkuu....katselin tänään joitakin kadunvarren kasveja....olivat kuivuneet ja palaneet....aivankuin etelänmatkoilla ....
Naapurin kanssa tänään keskustelin säästä......hän oli sitä mieltä että tulee todella kova pakkastalvi.........saa nähdäPiti sanoa vielä et.....ei ole sammakkoprofessoriakaan enää ennustamassa.......pihlajanmarjojen määrää en myöskään ole tarkkaillut.....
- annikoo..
No ...voi ..minullakin kävi tässä kaksi valkokauluspaitaista...miestä....näin kun tulivat taloon....enkä avannut ovea
Jos olisi olleet naisia....olisitko pyytänyt sisälle kertomaan uutiset...kaksittain kulkevat aina.....
Minulle jättivät kirjelappusen.....oikein käsinkirjoitetun...
Tuntui kuin minä olisin joku kohde......käännytykseen- o / h
On tuossa käynyt naisiakin ajottain. Ne kiertelee pareittain 3 - 4 kertaa vuodessa.
Usein olen avannut oven jos olen kotona ja sanonut, etten ole kiinnostunut. Joskus olen kiusoillani kertonut erään oven jonka takana asuu pariskunta joille kuppi maistuu liikaakin:)
- PuskaPaska
mää heräsin tänään eka kertaa joskus neljältä....aamuvirkku kun olen. Jos ei ois ollu sateen uhkaa oisin menny aamukävelylle....no, luin paperiKalevan ja takasin nukkuun.
- annikoo..
Ilmojen takia tulee heräiltyä kyllä....ihailen aamuvirkkuja ....Kuinka ihanaa on mennä takaisin sänkyyn....kun on lukassut lehteä...tai syönyt pienenpienen aamupalan
- LaardiBee
Mie heräsin 5.32 ku Muruli könys kainaloon ja sitte myö oltiin sen jälkeen unikeossa puol seittemään.
- annikoo..
Unikeoksi ei voi kutsua sitten.....ihana sana unikeossa.....kuin pesässä....
Muuten unikeko nimistä pientä elikkoa kutsutaan saduissa murmeleiksi......murmelikin on sellainen mukava sana..........
- TaikisN
Tuohon aikaanhan
ollaan jo ruokatunnilla :D
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897