Keskisuomalainen kirjoitti tänään 27.7.2011: Tarvitsevatko suomalaiset aseita kotona:
http://www.ksml.fi/mielipide/keskustelu/tarvitsevatko-suomalaiset-aseita-kotona/29747
Erkki Tuomioja: Suomen aselakia pitäisi tiukentaa:
http://www.ksml.fi/mielipide/keskustelupalsta/posts/list/36633.htm
Tarvitsevatko suomalaiset aseita kotona?
12
113
Vastaukset
- +++++++++++++++
Jäähyväiset aseille!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=93GDBdm-90I - ********************
Kysymys: Tarvitaanko aseita kotona?
Vastaus: Ei tarvita! Ase on tappamisväline. Sillä tapetaan eläimiä ja ihmisiä. Koska on vaikea valvoa sitä, mitä kunkin aseenomistajan päässä liikkuu, on parasta, että niitä ei saa KUKAAN yksityinen pitää hallussaan.
Aseet kuuluvat armeijaan ja poliisille.
Oikein hyvä kommentti ulkoministeri Erkki Tuomiojalta! Uskon, että se saisi erittäin laajaa kannatusta.- =)
Tarvitaan, joka työmiehen perusoikeuksiin pitäisi kuulua kiväärin pitäminen olohuoneen seinällä! Ihan senkin takia, että säilyy demokratia
- kannatetaan
Kun ei ole aseita, ei voi ampua eikä tappaa!! Aseet pois kotoa, niin ampumiset lakkaavat siihen!
Hyvä kommentti Tuomiojalta!!- Älytön idea..
Joopajoo. Englannissa kerättiin käsiaseet pois kotoa. Nyt maassa on pari miljoonaa pimeää pyssyä. Aseet siirtyivät kotoa katujengeille.
Ruotsin armeija teki aikoinaan niin suuren tyhmyyden, että varastoi aseet korpibunkkereihin niinkuin Tuomioja ehdottaa.
Seurauksena oli ryöstöaalto näihin asevarastoihin. Euroopan alamaailma sai suuren määrän automaattiaseita ja sinkoja yms.
Jos ei nyt enää lisää typeriä ehdotuksia tältä ex-Neuvostoliiton ihailijalta. - 24qwe3rt
Älytön idea.. kirjoitti:
Joopajoo. Englannissa kerättiin käsiaseet pois kotoa. Nyt maassa on pari miljoonaa pimeää pyssyä. Aseet siirtyivät kotoa katujengeille.
Ruotsin armeija teki aikoinaan niin suuren tyhmyyden, että varastoi aseet korpibunkkereihin niinkuin Tuomioja ehdottaa.
Seurauksena oli ryöstöaalto näihin asevarastoihin. Euroopan alamaailma sai suuren määrän automaattiaseita ja sinkoja yms.
Jos ei nyt enää lisää typeriä ehdotuksia tältä ex-Neuvostoliiton ihailijalta.Sinun logiikallasi huumeetkin tulisi sallia, koska niiden kielto aiheuttaa laitonta huumekauppaa. Tämä selvä.
- x42
Aseet pois paitsi pippurisumutetta naisille. Vältytään raiskauksilta.
- jupet.
Poistetaan ensin laittomat aseet. Ulkoa tuodaan sellainen määrä joka vuosi siis laittomina että kuka haluaa saa aseen kun maksaa. Pimeät aseet ensin pois. Sitten rajoilla niin perusteellinen tarkistus ettei yhtään livahda.10 vuoden seurantajakso ja tulos iltauutisissa..
- shadowself
http://www.youtube.com/watch?v=OuX-nFmL0II
Mitä jos vapautettaisiin aseet täysin ja rajoitettaisiin sen sijaan kovalla kädellä ammusten saatavuutta? - muuan mies
Joopa joo ne tekisivä itse ammuksensa mutta aseiden kieltäminen kyllä vähentäisi
niiden käyttöa ja vähentäisi uhreja
Ratkaisun avain on ihmisessä itsessään sillä olemme niin vainoharhaisia että hommaamme aseta turvaksi, ja sitten käytämme niitä vaikka ei olis tarvis
Kun ihminen,ihmisrymä kansa loukkaantuu niin se haluaa kostaa ja niin aseiden käyttö astuu viime vaiheessa mukaan välien selvittelemiseksi
Jos kukaan ei loukaantuisi kun loukataan,eikä kiusaantuisi kun kiusataan, niin aseet olisivat tarpeettomia, ja maailma olisi aivan toisenlainen - ...
Mitenkähän monta joukkosurmaa saa tapahtua, ennenkuin hullut saadaan kiven sisään?
- 26
Kyllä. Asiahan on niin että noi asekiellot. Rikolliset kun eivät muutenkaan noudata lakia niin hankkivat niitä oli ne laillisia tai ei. Sen sijaan tavalliset kansalaiset noudattavat pykäliä helpommin.
Englannissa kun tehtiin niin niin aserikollisuus meni nousuun ei laskuun ja lisäksi operaatio oli sangen kallis se millä se aseiden kerääminen toteutettiin.
Katsos kun rikolliset on oppurtunistisia pelkureita, jotka pyrkivät valitsemaan helpompia uhreja ja kun käsiaseet on kerätty pois ihmisistä tulee helpompia uhreja.
Lisäksi on demokratialle vaarallista jos aseet kerätään pois normi-kansalaisilta.
Kun porukka täällä ei tunne historiaa niin voi voi.
Ukrainassa tehtiin 6 miljoonan ihmisen kansanmurha Stalinin aikana sen mahdollisti se että talonpojilta oli kerätty aseet pois.
Idi Aminin suorittamia joukkomurhia edelsi vaihe jolloin ihmisiltä kerättiin aseet pois.
Guatemalassa Efrain Rios Mont nimisen diktaattorin toimesta tehtiin joukkomurhia niiden tekemistä helpotti vaihe jolloin ihmisiltä kerättiin aseet pois.
Sit vähän tilastotietoa Yhdysvalloissa Vermont nimisessä osavaltiossa on Yhdysvaltain libeeraalein/liberaaleimpia aselakeja silti se on Yhdysvaltain turvallisempia osavaltioita kun taas Washington D.C:ssä joka on murha-luvuiltaan synkimpiä on Yhdysvaltain tiukin aselaki.
Sen verran kuitenkin pitää katsoa ettei aseita anneta mielisairaille tai rikollisille.
Sitäpaitsi ei se välttämättä niin kauhean vaikeaa se laittomien aseiden hankkiminen ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897