Tutkimus: Suomalaislehdet kielten opiskelusta

12

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsellista

      onko tämä oikeasti niin tärkeätä? Ei ketään kiinosta tämä ainainen ja hyvin lapsellinen kielikeskustelu. jokainen ymmärtää että ruotsin kieli on suomessa historiallinen jäänne jolloin suomessa oli 20 % ruotsalaisia (1920).Aikanaan poistuu pakkoruotsi ja perustuslaki muutetaan kohdalleen.Ymmärrän teitä suomen ruotsalaisia.Muutos pelottaa.Minuakin peloittaisi tämänkaltainen suur ikielellinen muutos suomen yhteiskunnassa.Mutta älkää pelätkö! Saatte kumminkin asioida täysin kaksikielisissä kunissa eikä kukaan riistä teiltä oikeutta puhua kieltänne ja kultuurianne.Ottakaa esimerkkiä suomen tataareista.He ovat säilyttäneet kielensä ja kultuurinsa ilman mitään suuria avustuksia.Siis pyydän että antaisimme tälläisen olla.Ja ankdam (ei millään pahalla) suosittelen harrastuksen hankkimista koska se ei ole normaalia jos päivästä toiseen istuu aamulla koneen ääressä ja jauhaa samaa paskaa.

      Rauhaa!!

      ps.älkää kritisoiko näitä mietteitä ankaraksi.tämä on eka kerta kun kirjoitan näin paljon.

      • tilastoista

        Kirjoitat hyvin. Käyttämäsi tilasto vain ei ole antanut oikeita tietoja. Suomessa ei ole koskaan ollut 20% ruotsinkielisiä. 1700-luvun lopulla heidän määränsä oli korkeimmillaan n.18%. 1900-luvun alkupuolella otiin jo kymmenessä prosentissa ja siitä luku on tasaisesti laskenut - sekä alhaisen syntyvyyden (koulutetut naiset), maastamuuton (moder Svea kutsui, erityisesti sota-aikana) sekä työväestön suomenkielistymisen vuoksi (oman työväenluokan vaaliminen ei oikein ole istunut ruotsinkielieen kulttuuriin).


    • Orginal Finnjävel
    • tyhmä lehdistö

      Ei näiltä lehdiltä voi muuta odottaa. Suuri osa toimittajista on päntännyt ruotsia koko ikänsä ja se on heidän ainoa vahva vieras kieli joten sitä on puolustettava loppuun asti ettei työpaikka mene.

    • Hyvä juttu!

      Selvä enemmistö lehdistä poistaisi pakkoruotsin. Tosin päämedia eli Sanoma Oy ja AlmaMedia olivat pakkoruotsituksen kannalla. Kuten tunnetusti YLE:kin.

      Hesarin kommentti oli mielenkiintoinen. Jutun mukaan se olisi lieventänyt pakkoruotsi-kantaansa, mutta eipä sitä lehden toimituslinjassa ole näkynyt.

      No ehkä yksi pääkirjoitus oli kerran hieman kielivapauteen taipuvainen, mutta....

    • adjö

      "Kolme lehteä kannatti nykyjärjestelmää. Kahdeksan oli enemmän tai vähemmän valmiita keskustelemaan valinnaisuuden lisäämisestä pakkoruotsin kustannuksella."

      Hyvä suunta 8/3. Pian se katoo kuin kuppa Tölikästä.

    • lksdgu

      Lehdetkö ne Suomessa päättävät kielipolitiikasta.
      Vai olisiko tehtävänä jakaa tietoa puolueettomasti...

      • Hyvä kysymys!

        Päämedia ja kyselyfirmat yhdessä manipuloivat ihmisten äänestyskäyttäytymistä.

        Vaalien jälkeen Hesari ja YLE vaativat Kokoomus-RKP-vetoista hallitusta ja se myös tuli.

        Median edustajat ovat varmasti mukana siinä sakissa, joka politiikan Suomessa määrää. Kansalaiset ei sitä ainakaan näköjaan määrää.


    • Siis?

      Kannatat koulujen pakkoruotsin poistamista, kun toit tuon linkin avaukseesi?

      Hyvä niin. Olen kyllä kuullut aiemminkin, että et kannata pakkoruotsia.

      Mutta aktiivisuutesi asiassa on pikku yllätys. Hyvä sellainen.

    • pakkoruotsinet

      Lehdet on puolueettomia, joopa joo.

      Lehden kanta on se, mikä on päätoimittajan kanta. Savon Sanomien ja Al:n kanta on ollut tiedossa jo kauan.

      • pakkoruotsinet

        Lisäksi Opettaja-lehti kannattaa pakkoruotsia.


      • Zubiduu
        pakkoruotsinet kirjoitti:

        Lisäksi Opettaja-lehti kannattaa pakkoruotsia.

        Opettaja-lehti joka on OAJ alainen ymmärrettävistä syistä kannattaa pakkoruotsia koska on paljon ruotsinkielen opettajia (lähes kaikki kielen opettajat opettavat myös ruotsia)

        Sen sijaan opettajista valtaosa muuttaisi pakkoruotsin vapaaehtoiseksi, tätä ei vain helpolla sanota, koska ollaan solidaarisia kollegoille (ruotsinopettajille). Itse asiassa valtaosa ruotsinkielen opettajista muuttaisi kielen vapaaehtoiseksi, jotta päästäisiin paskasta oppilasaineksesta eroon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe