Tutkimus: Suomalaislehdet kielten opiskelusta

12

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsellista

      onko tämä oikeasti niin tärkeätä? Ei ketään kiinosta tämä ainainen ja hyvin lapsellinen kielikeskustelu. jokainen ymmärtää että ruotsin kieli on suomessa historiallinen jäänne jolloin suomessa oli 20 % ruotsalaisia (1920).Aikanaan poistuu pakkoruotsi ja perustuslaki muutetaan kohdalleen.Ymmärrän teitä suomen ruotsalaisia.Muutos pelottaa.Minuakin peloittaisi tämänkaltainen suur ikielellinen muutos suomen yhteiskunnassa.Mutta älkää pelätkö! Saatte kumminkin asioida täysin kaksikielisissä kunissa eikä kukaan riistä teiltä oikeutta puhua kieltänne ja kultuurianne.Ottakaa esimerkkiä suomen tataareista.He ovat säilyttäneet kielensä ja kultuurinsa ilman mitään suuria avustuksia.Siis pyydän että antaisimme tälläisen olla.Ja ankdam (ei millään pahalla) suosittelen harrastuksen hankkimista koska se ei ole normaalia jos päivästä toiseen istuu aamulla koneen ääressä ja jauhaa samaa paskaa.

      Rauhaa!!

      ps.älkää kritisoiko näitä mietteitä ankaraksi.tämä on eka kerta kun kirjoitan näin paljon.

      • tilastoista

        Kirjoitat hyvin. Käyttämäsi tilasto vain ei ole antanut oikeita tietoja. Suomessa ei ole koskaan ollut 20% ruotsinkielisiä. 1700-luvun lopulla heidän määränsä oli korkeimmillaan n.18%. 1900-luvun alkupuolella otiin jo kymmenessä prosentissa ja siitä luku on tasaisesti laskenut - sekä alhaisen syntyvyyden (koulutetut naiset), maastamuuton (moder Svea kutsui, erityisesti sota-aikana) sekä työväestön suomenkielistymisen vuoksi (oman työväenluokan vaaliminen ei oikein ole istunut ruotsinkielieen kulttuuriin).


    • Orginal Finnjävel
    • tyhmä lehdistö

      Ei näiltä lehdiltä voi muuta odottaa. Suuri osa toimittajista on päntännyt ruotsia koko ikänsä ja se on heidän ainoa vahva vieras kieli joten sitä on puolustettava loppuun asti ettei työpaikka mene.

    • Hyvä juttu!

      Selvä enemmistö lehdistä poistaisi pakkoruotsin. Tosin päämedia eli Sanoma Oy ja AlmaMedia olivat pakkoruotsituksen kannalla. Kuten tunnetusti YLE:kin.

      Hesarin kommentti oli mielenkiintoinen. Jutun mukaan se olisi lieventänyt pakkoruotsi-kantaansa, mutta eipä sitä lehden toimituslinjassa ole näkynyt.

      No ehkä yksi pääkirjoitus oli kerran hieman kielivapauteen taipuvainen, mutta....

    • adjö

      "Kolme lehteä kannatti nykyjärjestelmää. Kahdeksan oli enemmän tai vähemmän valmiita keskustelemaan valinnaisuuden lisäämisestä pakkoruotsin kustannuksella."

      Hyvä suunta 8/3. Pian se katoo kuin kuppa Tölikästä.

    • lksdgu

      Lehdetkö ne Suomessa päättävät kielipolitiikasta.
      Vai olisiko tehtävänä jakaa tietoa puolueettomasti...

      • Hyvä kysymys!

        Päämedia ja kyselyfirmat yhdessä manipuloivat ihmisten äänestyskäyttäytymistä.

        Vaalien jälkeen Hesari ja YLE vaativat Kokoomus-RKP-vetoista hallitusta ja se myös tuli.

        Median edustajat ovat varmasti mukana siinä sakissa, joka politiikan Suomessa määrää. Kansalaiset ei sitä ainakaan näköjaan määrää.


    • Siis?

      Kannatat koulujen pakkoruotsin poistamista, kun toit tuon linkin avaukseesi?

      Hyvä niin. Olen kyllä kuullut aiemminkin, että et kannata pakkoruotsia.

      Mutta aktiivisuutesi asiassa on pikku yllätys. Hyvä sellainen.

    • pakkoruotsinet

      Lehdet on puolueettomia, joopa joo.

      Lehden kanta on se, mikä on päätoimittajan kanta. Savon Sanomien ja Al:n kanta on ollut tiedossa jo kauan.

      • pakkoruotsinet

        Lisäksi Opettaja-lehti kannattaa pakkoruotsia.


      • Zubiduu
        pakkoruotsinet kirjoitti:

        Lisäksi Opettaja-lehti kannattaa pakkoruotsia.

        Opettaja-lehti joka on OAJ alainen ymmärrettävistä syistä kannattaa pakkoruotsia koska on paljon ruotsinkielen opettajia (lähes kaikki kielen opettajat opettavat myös ruotsia)

        Sen sijaan opettajista valtaosa muuttaisi pakkoruotsin vapaaehtoiseksi, tätä ei vain helpolla sanota, koska ollaan solidaarisia kollegoille (ruotsinopettajille). Itse asiassa valtaosa ruotsinkielen opettajista muuttaisi kielen vapaaehtoiseksi, jotta päästäisiin paskasta oppilasaineksesta eroon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      277
      2885
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      47
      2280
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1987
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      113
      1717
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1644
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1365
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1307
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1161
    Aihe