Suomi halusi koko Itä-Karjalan Äänistä myöten sekä Inkerin 150-200 km Pietarin itä- ja eteläpuolelle ulottuen. Neuvostoliitto halusi vain pienen pläntin Kannakselta ja Suomenlahden saaret ja nekin miljoonakaupunki Pietarin suojaamiseksi sotilaallisesti.
Tajuaako jo kaikki eron, kumpi oli rosvo, joka halusi toisen aluetta?
Tajuaako jo kaikki eron, kumpi oli rosvo, joka halusi toisen aluetta?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Puna-armeijalla oli käsky vallata koko Suomi. Se piti liittää Itä-Karjalan kanssa yhdeksi Kuusisen johtamaksi valtioksi.
"Tajuaako jo kaikki eron, kumpi oli rosvo, joka halusi toisen aluetta? "
Avaaja voisi katsoa, missä puna-armeija oli 13.3. 40 ja missä kulkee Moskovan rauhan raja.
-----Puna-armeijalla oli käsky vallata koko Suomi-----
Ääliö, etkö sinä tiedä ollenkaan mistä alueista Paasikivi neuvotteli Moskovassa syksyllä -39? Kun sota tuli ja se käytiin niin tietenkään tilanne ei ollut enää sama kuin mitä se oli ollut ennen sotaa.
Sitäpaitsi, keväällä -40 Suomen armeija oli luhistumassa ja neukku olisi alle kuukaudessa ollut jo Helsingissä ja Tampereella. Miksi siis lopetti jos halusi Suomen vallata? Mieti sitä jos osaat niin pohtia niin vaikeita asioita.
Mitään oltu luhistumassa. Sotta olisi voitu pitkittää kesään asti jolloin saksalaiset olisivat olleet tukevasti Norjassa valmiina auttamaan. Vähän totuutta peliin Korppi vaikka ne siellä Synagogassa opettaakin että valehtelu on hyvä asia.
Suomi halusi Itä-Karjalan, totta, mutta HUOM! vasta kun Hitlerin ja Stalinin sopimuksen mukaisesti puna-armeija lähti valloittamaan koko Suomea 1939.
Kun tovereilla meni sukset ristiin, silloin Suomi otti omansa, ja valitettavasti yritti ottaa korkojen kanssa.
"Tajuaako jo kaikki eron, kumpi oli rosvo, joka halusi toisen aluetta?"
-----Suomi halusi Itä-Karjalan, totta, mutta HUOM! vasta kun Hitlerin ja Stalinin sopimuksen mukaisesti puna-armeija lähti valloittamaan koko Suomea 1939.----
Väärin, Suomi halusi Itä-Karjalan ja Inkerin koko 1920- ja -30 lukujen ajan. Se tuotiin meillä kaikessa riittävän selvästi esille ilman epäilystäkään.
Miksi ei virallinen Suomi sitten tukennut heimosotureita tolvana. Äläkä vaan väitä ettei ollut mahdollisuutta tukea tai että britti sankareittesi läsnäoloa alueella pelättiin.
"Väärin, Suomi halusi Itä-Karjalan ja Inkerin koko 1920- ja -30 lukujen ajan. Se tuotiin meillä kaikessa riittävän selvästi esille ilman epäilystäkään."
Esitä hallituksen tai eduskunnan asiaa koskeva vaatimus tai muu asiakirja Tarton rauhan jälkeen.
Tai lopeta valehtelu.
On minullakin tehnyt mieli monta kertaa vuosien varrella.
----Miksi ei virallinen Suomi sitten tukennut heimosotureita -----
Pölvästi, lue idolinne ja puolijumalanne mannerheimin miekantuppipäiväkäsky niin näet mitä ukko vannoi ja haaveili jo 1919. Meinaatko todella että m-heim ei kuulunut viralliseen Suomeen. Ei tukenut heimosotureita koska tiesi, että yritys olisi toivoton, turpiin tulisi siinä sodassa.
Sitäpaitsi, koko ns. sivistyneistömme oli AKS:läisiä eli virallinen Suomi oli yhtä kun AKS ja sen tavoitteet.
----Esitä hallituksen tai eduskunnan asiaa koskeva vaatimus tai muu asiakirja Tarton rauhan jälkeen-----
Olet joko iditootti tai trolli tai idiootti trolli. Löytyykö Saksan Lebensraum-vaatimuksia Hitlerin ajan VIRALLISISTA asiakirjoista. Ei taida löytyä eli et tajua edes sen vertaa, että ei kaikkea sentään kirjoiteta hallitusten ja eduskuntien pöytäkirjoihin.
valeista.
"Väärin, Suomi halusi Itä-Karjalan ja Inkerin koko 1920- ja -30 lukujen ajan. Se tuotiin meillä kaikessa riittävän selvästi esille ilman epäilystäkään."
Et kykenen esittämään ainoatakaan virallista päätöstä, koska sellaisia ei ole.
Solvaukset ja aiheen vaihto on tyypillistä valeesta kiinni jääneelle.
"Sitäpaitsi, koko ns. sivistyneistömme oli AKS:läisiä eli virallinen Suomi oli yhtä kun AKS ja sen tavoitteet."
AKS ei suinkaan ollut yhtä kuin "virallinen Suomi". Joku tolkku saisi olla valehtelussakin.
"Pölvästi, lue idolinne ja puolijumalanne mannerheimin miekantuppipäiväkäsky niin näet mitä ukko vannoi ja haaveili jo 1919. "
Valetta tuokin. Päväkäsky annettiin helmikuussa -18 Karjalan rintaman joukkojen innostamiseksi. Ne kun taistelivat myös venäläisiä vastaan. Käsky oli intoilevan Hannes Ignatiuksen laatima. Mannerheim tuskin oli kovinkaan hyvin selvillä kansallisromantiikasta.
....Et kykenen esittämään ainoatakaan virallista päätöstä, koska sellaisia ei ole.....
Juttusi on pelkkää trollausta. Jokainen täysijärkinen tietää että ei sellaisista mitään virallisia päätöksiä mihinkään julkisuuteen kirjata.
Kysytääs sitten näin päin, että löytyykö ajalta ennen Talvisotaa neukun tekemänä virallinen päätös, jonka mukaan Suomi, Baltian maat ja itäinen Puola pitää miehittää ja liittää Neuvostoliittoon? Mitään sellaista ei siten ole voinut tapahtua jos ei löydy ajalta ennen 23.8.39 tehtyä virallista päätöstä. Eihän silloin ole voinut olla Talvisotaakaan, jossa neukun väitetään tavoitelleen koko Suomen valtausta. Mitäs tähän sanot vai joko loppui trollaus?
olet onneton! Taas aiheen vaihto, kun ei ole todisteita väitteille.
"löytyykö ajalta ennen Talvisotaa neukun tekemänä virallinen päätös, jonka mukaan Suomi, Baltian maat ja itäinen Puola pitää miehittää ja liittää Neuvostoliittoon?"
Kuka ja missä on väittänyt tuollaisia? Toisaalta entisen NL:n johdon arkistot ovat edelleen suljetut. Suomen ovat avoinna tutkijoille.
"Eihän silloin ole voinut olla Talvisotaakaan, jossa neukun väitetään tavoitelleen koko Suomen valtausta"
Jaajaa. Ei Talvisotaa? Sekoat jo täysin. Sitä paitsi on selvät asiakirjat, joissa Suomi käskettiin vallata ja liittää punaiseksi Suur-Suomeksi yhdessä Itä-Karjalan kanssa. Se on ainoa virallinen Suur-Suomi julistus ja sen antoi NL 2.12. 39.
"Juttusi on pelkkää trollausta. Jokainen täysijärkinen tietää että ei sellaisista mitään virallisia päätöksiä mihinkään julkisuuteen kirjata."
Tuo NL:n päätös on kirjattu ainakin neuvostolehdistöön ja löytyy siitä asiakirjojakin mm. Suur-Suomen kartta.
Paljastat siis koko ajan typeryytesi ja vakaan uskon neukkupropagandaan.
Käytä vaan rohkeasti "Faktamies"-nikkiä. Kyllä joku aina tarjoilee ne faktatkin. Sinulta se ei onnistu.
----Kuka ja missä on väittänyt tuollaisia?----
Podetko dementiaa vai mikä on kun et enää omia trollauksiasi muista. Sinähän itse koko ajan kyseenalaistat suomalaisten aluevaatimukset kyselemällä löytyykö virallisia päätöksiä vaatimuksista. Kai sama periaate pätee toisinkin päin.
Olet huono häviäjä, kun saat jauhot suuhusi niin alat heti sössöttää sekavia.
-----Sitä paitsi on selvät asiakirjat, joissa Suomi käskettiin vallata ja liittää punaiseksi Suur-Suomeksi yhdessä Itä-Karjalan kanssa.----
Niin löytyy meiltäkin selvät tekstit, joissa Itä-Karjala luvataan liittää Suomeen "lyhyt raja, pitkä rauha" - periaatteella.
vasta jatkosodan aikana.
"Niin löytyy meiltäkin selvät tekstit, joissa Itä-Karjala luvataan liittää Suomeen "lyhyt raja, pitkä rauha" - periaatteella"
#Väärin, Suomi halusi Itä-Karjalan ja Inkerin koko 1920- ja -30 lukujen ajan. Se tuotiin meillä kaikessa riittävän selvästi esille ilman epäilystäkään." #
Tuo on se alkuperäinen vale. Ei löydy todisteita.
"Olet huono häviäjä, kun saat jauhot suuhusi niin alat heti sössöttää sekavia."
Korppi-parka. Juuri sinä jäät kerran toisensa jälkeen valeista kiinni. Vaihda taas nikkiä!!!
Neuvostoliitto ilmoittaa noudattavansa puolueettomuuspolitiikkaa 18.9.1939 useita maita mm. Suomea kohtaan!
http://www.histdoc.net/pic/pravda1939-09-18.jpg
Ulkoministeri Erkon lausunto samana päivänä Suomen tietotoimistolle Neuvostoliiton ilmoituksen johdosta.
http://www.histdoc.net/historia/SIN1939-09-18.html
Luovutuksissa ei ollut kysymys pelkästään maanvaihdoista, jotka oli suunnilleen vastaavan kokoiset pinta-alaltaan, vaan myös siihen sisältyi Hangon alueelle varuskunta!
Joikainen puupääkin Suomessa tajusi jo mihin pyrittiin.